Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (23 lutego)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o rosyjskich myśliwcach V generacji w Syrii, wyborach lokalnych na Białorusi oraz zamachu na Ambasadę USA w Czarnogórze.

Lubisz czytać Eastbooka i podoba Ci się, że nie zalewamy Cię masą reklam? Pomóż nam się rozwijać!

Wypełnij PIT 2016 i przekaż 1% podatku

Dziękujemy!

Białoruś – Podsumowanie wyborów lokalnych

Na Białorusi odbyły się wybory do rad lokalnych, w których wybrano 18110 deputowanych.

– Według danych Centralnej Komisji Wyborczej frekwencja na wyborach wyniosła 77,05%.

– Opozycyjni kandydaci nie dostali ani jednego mandatu, a przedstawiciele partii opozycyjnych nie uznali wyborów za legalne.

– W Mińsku milicja pobiła i zatrzymała operatora stacji Biełsat, Andrieja Kozieła, który ostatecznie został wypuszczony na wolność na początku tygodnia.

Tut.by, TVN24

Rosja – Do Syrii skierowano myśliwce Su-57

Najnowocześniejsze rosyjskie myśliwce piątej generacji pojawiły się w bazie lotniczej w Hmeimim w Syrii.

– Maszyny zostały tam skierowane w celu przeprowadzenia testów w trudnych warunkach bojowych.

– Liczba myśliwców nie została podana, jednak na zdjęciach, do których dotarł dziennik Kommersant, widoczne są 2 maszyny.

– Kontrowersje wokół decyzji o skierowaniu do Syrii najnowocześniejszych samolotów rosyjskich wojsk wiążą się z wciąż niespokojną sytuacją w tym kraju. Na początku lutego rebelianci w prowincji Idlib zestrzelili rosyjski Su-25.

Kommersant

Rosja/USA – Stany Zjednoczone oskarżają Rosję o bombardowania w Syrii

Od poniedziałku przedmieścia Damaszku z miejscowością Wschodnia Guta znajdują się pod ostrzałem. Przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Stanu obwinili Rosję o śmierć cywilów.

– Strona rosyjska nazwała amerykańskie oskarżenia „bezpodstawnymi” i kolejny raz oskarżyła Waszyngton o stosowanie „podwójnych standardów”.

– Dane dotyczące ilości zabitych w wyniku ostrzału Wschodniej Guty się różnią. Przedstawiciel Departamentu Stanu USA Heather Nauert poinformowała o śmierci ponad 100 cywilów w ciągu dwóch dni.

Kommersant

Rosja – Mer Moskwy zgodził się na upamiętnienie Borysa Niemcowa

Merostwo Moskwy zdecydowało o umieszczeniu tablicy pamięci w ścianie domu, gdzie mieszkał opozycjonista Borys Niemcow.

– O decyzji poinformował mer stolicy Sergiej Sobianin za pomocą serwisu Twitter. Sobianin podkreślił, że z prośbą o upamiętnienie Niemcowa zwracało się wielu działaczy społecznych, w tym i kandydatka na prezydenta Rosji Ksenia Sobczak.

– Sobianin zaznaczył, że na tablicę muszą wyrazić zgodę również mieszkańcy domu, w którym mieszkał Niemcow. Upamiętnienie zostanie sfinansowane z kasy samorządu, bez pomocy państwowych środków.

Radio Svoboda

Rosja – Nawalny ponownie zatrzymany

W czwartek 22 lutego, Aleksiej Nawalny po raz kolejny został zatrzymany w Moskwie.

– Opozycjonista został zatrzymany przez służby mundurowe po wyjściu z gabinetu stomatologicznego. Polityk o ponownym zatrzymaniu poinformował na swoim twitterze.

– Jak podaje agencja prasowa Interfax, także szef sztabu Aleksieja Nawalnego, Leonid Wołkow został zatrzymany na lotnisku Szeremietiewo. Agencja nie podaje przyczyn zatrzymania.

– Prawdopodobnie zatrzymania są związane ze spotkaniami z wyborcami w ramach kampanii „За забастовку избирателей” (pol. Za strajk wyborców).

Twitter, Echo Moskwy

Ukraina – Wywiad donosi o 200 oficerach rosyjskich na Donbasie

Według informacji przekazanych przez centrum prasowe sztabu ATO do Donbasu skierowano 200 rosyjskich oficerów.

– W komunikacie czytamy, że nowi żołnierze, to członkowie regularnych sił wojskowych państwa – agresora.

– Oficerowie mają się znajdować obecnie na terenie poligonu „Wschodni” w pobliżu miejscowości Manujliwka.

Tyzdhen.ua

Czarnogóra – Zamach bombowy przed ambasadą USA

W czwartek około północy, Dalibor Jauković rzucił bombę w gmach ambasady USA i bezpośrednio po tym popełnił samobójstwo z użyciem kolejnej bomby.

– Według ustaleń policji, ładunek rzucony w budynek ambasady USA, był granatem.

– Ciało sprawcy zostało znalezione 30 m od miejsca pierwszej eksplozji. Najprawdopodbniej granat wybuchł jeszcze w czasie lotu.

– Żaden pracownik ambasady nie odniósł obrażeń.

– Sprawca zamachu był byłym żołnierzem Jugosłowiańskiej Armii Ludowej.

Politika

Serbia – Wizyta Sergieja Ławrowa w Belgradzie

Szef rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Sergiej Ławrow, przyjechał z dwudniową wizytą do Belgradu. Powodem wizyty jest 180 lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Serbią a Rosją.

– Na wspólnej konferencji prezydent Serbii Aleksandar Vučić powiedział, że w całej historii stosunków dyplomatycznych między tymi krajami nigdy nie zdarzyła się sytuacja, by wystąpiły one przeciw sobie.

– Vučić powiedział również, że może wystąpić zewnętrzna presja na ograniczenie współpracy z Rosją, to jednak Serbia będzie ją kontynuować.

– Sergiej Ławrow powiedział natomiast, że Rosja nie zamierza wymuszać na Serbii ograniczania kontaktów z jakimkolwiek państwem na świecie i popiera Serbię w jej drodze do UE.

– Ławrow odniósł się do kwestii Rosyjsko-Serbskiego Centrum Humanitarnego w Niszu i stwierdził, że jedynym celem działania tego centrum jest pomoc humanitarna.

Politika

Chorwacja – Ante Ramljak złożył rezygnację ze stanowiska komisarza Agrokoru

Ante Ramljak, dotychczasowy szef nadzwyczajnego zarządu w Agrokorze, złożył pisemną rezygnację ze stanowiska na ręce premiera Andreja Plenkovića.

– Ante Ramljak został powołany na to stanowisko w kwietniu 2017 roku, kiedy przez parlament została przyjęta ustawa o nadzwyczajnych zarządach w spółkach o znaczeniu strategicznym.

– Andrej Plenković na konferencji prasowej powiedział, że Ramljak zostaje na stanowisku do czasu wyboru nowego zarządu nadzwyczajnego.

– Opozycja oskarża rząd o nieudolność w restrukturyzacji Agrokoru, a rezygnacje Ramljaka traktuje jako dowód jego nieefektywnej pracy.

– O sprawie Agrokoku pisaliśmy szerzej na łamach Eastbooka.

Večernji list

Bułgaria – 145 rocznica śmierci Wasiła Lewskiego

18 i 19 lutego Bułgarzy obchodzili 145 rocznicę śmierci Wasiła Lewskiego, najsłynniejszego działacza na rzecz wyzwolenia Bułgarii spod osmańskiej okupacji.

– Obchody rozpoczęto w rodzinnym mieście Lewskiego, Karłowie, ale świętowano je w całym kraju i w bułgarskich mniejszościach narodowych. W ateńskiej ambasadzie Bułgarii odsłonięto pomnik działacza.

– Podczas obchodów rocznicy, Bułgarski Minister Obrony Krasimir Karakaczanow stwierdził, że „Lewski nie wybaczyłby nam dzisiaj, że jesteśmy podzieleni i skłóceni”.

– Wasił Lewski został stracony przez powieszenie za działalność na rzecz wyzwolenia Bułgarii 18 lub 19 lutego 1873 roku.

Nova

Bułgaria – Rekordowy przychód z turystyki w 2017 roku

Najnowsze opublikowane raporty Narodowego Banku Bułgarskiego wskazują, że w roku 2017 Bułgaria osiągnęła rekordowy przychód płynący z turystyki międzynarodowej.

– Rekordowa suma ma wynosić prawie siedem miliardów bułgarskich lewa, o 9,3% więcej niż w roku 2016.

– Raport skomentowała bułgarska minister turystyki, Nikolina Angełkowa: „To ogromny krok do przodu i dowód skuteczności naszych wysiłków na rzecz rozwoju Bułgarii jako całorocznego kierunku turystycznego”.

Nova

Albania – Kontrowersje wokół wypowiedzi Ediego Ramy

Premier Albanii Edi Rama w minionym tygodniu wyraził opinię, że możliwe jest, aby w przyszłości Kosowo i Albania miały wspólnego prezydenta, oraz zunifikowane symbole państwowe.

– Albański premier stwierdził też, że Albania i Kosowo powinny prowadzić wspólną politykę zagraniczną.

– Wypowiedź albańskiego premiera została skrytykowana przez Unię Europejską i określona została mieszaniem się do spraw wewnętrznych sąsiedniego kraju.

– Kiedy wypowiedź albańskiego premiera obiegła światowe media, Edi Rama tłumaczył, że jego słowa zostały wyrwane z kontekstu.

Al Jazeera

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Magdalena Kotowska, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY