Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (2 marca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o nowych rosyjskich rakietach balistycznych, nowym programie pomocy finansowej dla Ukrainy, białoruskich problemach z eksportem do Rosji, a także o kontrowersjach wokół czeskiej korporacji w Bułgarii.

Białoruś – Łukaszenka zapowiedział gotowość do obrony białoruskiej ziemi

Przy okazji obchodów 100. rocznicy utworzenia Sił Zbrojnych Białorusi prezydent zapowiedział, że Białorusini są gotowi bronić swojego terytorium, jeśli zajdzie taka potrzeba.

– W opinii Łukaszenki, ze względu na swoją historię Białorusini nabrali „genetycznej awersji” do każdej formy agresji zbrojnej.

– Prezydent stwierdził, że chociaż Białorusini nie chcą brać broni do ręki, to świat powinien wiedzieć, że są gotowi do obrony swojej ziemi, swoich rodzin i swojej niepodległości.

– Kolejny już raz Łukaszenka zaznaczył, że problemem pozostaje narastająca militaryzacja regionu Europy Wschodniej, wzrost kontyngentów wojskowych oraz wydatków na zbrojenia wśród państw regionu.

Tut.by

Białoruś / Rosja – Zakaz eksportu białoruskiego mleka do Rosji

Rosselkhoznadzor poinformował, że od 6 marca 2018 roku będzie obowiązywał zakaz wwozu mleka i produktów mlecznych z Białorusi do Rosji.

– Początkowo zakaz miał obowiązywać od 26 lutego, jednak został przesunięty.

– Według Rosselkhoznadzora Białorusini dostarczają do Rosji niebezpieczne produkty, strona białoruska zapowiada gotowość do konsultacji „w dowolnym momencie”.

– Według białoruskich danych prawie 90% całej produkcji rolno-spożywczej z Białorusi eksportowanej za granicę jest sprzedawane do Rosji. Wartość wyeksportowanego do Rosji mleka i śmietany w 2017 wyniosła 227,8 mln. USD.

Tut.by

Rosja – Orędzie Władimira Putina do Zgromadzenia Federalnego

1 marca prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z corocznym orędziem przed obiema izbami rosyjskiego parlamentu. Głowa państwa swoje wystąpienie poświęcił kwestiom gospodarczym oraz militarnym.

– Prezydent zapowiedział dwukrotne obniżenie poziomu biedy w ciągu sześciu lat, a także znaczące podwyższenie stawek emerytalnych. Według słów Putina, w 2030 roku średni czas życia Rosjan przebije barierę 80 lat.

– Głowa rosyjskiego państwa zaznaczyła, że armia Federacji Rosyjskiej udowodniła w Syrii do czego jest zdolna. Prezydent przedstawił najnowsze osiągnięcia rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, które – według Putina – nie mają swoich odpowiedników na świecie.

– W czasie orędzia zaprezentowano m.in. nową międzykontynentalną rakietę „Sarmat” z głowicami nuklearnymi. W żadnym ze swoich dotychczasowych przemówień w Zgromadzeniu Federalnym Putin nie poświęcił tyle uwagi tematom militarnym.

Meduza

Rosja – Próba przemytu kokainy kanałami dyplomatycznymi

W Rosji i Argentynie zatrzymano podejrzanych o przemyt narkotyków. Znaleziona w rosyjskiej ambasadzie w Buenos Aires kokaina miała trafić do Moskwy pod przykrywką „bagażu dyplomatycznego”.

– Informacje o odkryciu kanału przemytu narkotyków z Argentyny do Rosji pojawiły się w zeszłym tygodniu. Jak podaje Lenta.ru, w ambasadzie znaleziono prawie 310 kilogramów kokainy.

– Ze wstępnych analiz logotypu, znajdującego się na opakowaniu wynika, że kokaina, znaleziona w rosyjskiej ambasadzie w Argentynie została najprawdopodobniej wyprodukowana w meksykańskim kartelu Sinaloa.

– Sinaloa to obecnie jedna z największych na świecie organizacji przestępczych. Oprócz produkcji i sprzedaży narkotyków zajmuje się praniem brudnych pieniędzy i innymi przestępstwami.

Lenta.ru

Ukraina – Nowy program pomocy z UE

Komisja Europejska przyjęła nowy program pomocy finansowej dla Ukrainy.

– Przedstawicielka Komisji Europejskiej zapowiedziała, że łączna kwota wsparcia przewyższy miliard Euro.

– O decyzji KE poinformował na swojej stronie na Facebooku Minister Finansów Ukrainy, Oleksandr Danyliuk.

Вітаю рішення Єврокомісії про схвалення нової програми макрофінансової допомоги для України. Це важливий крок для підтримки реформ в Україні та забезпечення фінансової стабільності.

Publié par Олександр Данилюк sur mercredi 28 février 2018

– O możliwościach wsparcia dla Ukrainy ze strony UE rozmawiali podczas szczytu w Monachium prezydent Petro Poroszenko oraz przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

Hromadske.ua

Bułgaria – Kontrowersje wokół koncernu energetycznego

Uwaga Bułgarskich mediów i strefy biznesowo-energetycznej skupiła się w ostatnim tygodniu na skandalu związanym ze sprzedażą udziałów grupy ČEZ, firmy energetycznej, która w Bułgarii posiada ponad 3 miliony klientów.

– Grupa ČEZ jest czeską grupą kapitałową, której udziały w Bułgarii zostały przekazane zarejestrowanej w Pazardżiku firmie Inercom. Wartość podpisanej umowy szacuje się na 300 milionów euro.

– Inercom ma być rodzinną firmą, a jej właściciele mają być bezpośrednio związani z dotychczasową minister energetyki Temenużką Petkową. Podważa się, skąd firma tego rozmiaru posiada środki na zakup udziałów giganta pokroju ČEZ.

– W aferę zaangażowali się premier Borisow i szereg instytucji zapowiadających kontrolę procesu sprzedaży, a nawet czeski premier Andrej Babiš. W wyniku skandalu, minister Petkowa podała się do dymisji.

Nova.bg

Chorwacja – Wizyta ministra spraw zagranicznych Iranu

W czwartek do Zagrzebia przyjechał szef irańskiego MSZu Mohammad Djavad Zarif.

– Podczas swojej wizyty Zarif spotkał się z szefową chorwackiego MSZ Mariją Pejčinović Burić oraz z prezydent Kolindą Grabar-Kitarović i premierem Andrejem Plenkovićem.

– W czasie wspólnej konferencji z Mariją Pejčinović Burić, Zarif wyraził zadowolenie z przyjacielskich relacji między Chorwacją i Iranem, który uznał niepodległość Chorwacji jako jedno z pierwszych państw w Azji.

– Głównym tematem wizyty była współpraca gospodarcza między krajami, ale poruszona również została kwestia walki z radykalizmem i terroryzmem.

Večernji list

BiH – Stjepan Mesić nie przyjął tytułu honorowego obywatela Sarajewa

Były prezydent Chorwacji odmówił przyjęcia tytułu honorowego obywatela miasta Sarajewa.

– Stjepan Mesić swoją decyzję uzasadnia tym, że według niego na ten tytuł zasługuje bardziej Orhan Pamuk.

– Władze miasta najpierw przyznały tę nagrodę Pamukowi, a wręczenie jej było zaplanowane na 6 kwietnia. Decyzja jednak została zmieniona i postanowiono nadać ten tytuł Stjepanowi Mesićowi.

– Stjepan Mesić był ostatnim przewodniczącym prezydium SFRJ oraz prezydentem Chorwacji w latach 2000 – 2010.

Radio Sarajevo

Chorwacja – Zawołanie „Za dom spremni” uznane za niekonstytucyjne

Rada do walki ze skutkami reżimów totalitarnych uznała zawołanie „Za dom spremni” za niezgodne z konstytucją, ale dopuszcza jego wykorzystanie w sytuacjach związanych z uhonorowaniem bojowników HOS.

– Rada odniosła się również do czerwonej gwiazdy, którą uznała za zgodną z konstytucją, ale w niektórych sytuacjach jej użycie może zostać objęte sankcjami.

– Decyzja rady to efekt kontrowersji, jakie wywołało zawieszenie tablicy pamiątkowej w Jasenovcu poświęconej bojownikom HOS, na której umieszczono zawołanie „Za dom spremni”.

– HOS to chorwacka organizacja paramilitarna funkcjonująca w czasach wojny z lat ’90tych, tworzyli ją głównie chorwaccy nacjonaliści, nawiązując do ruchu ustašy.

HRT

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Magdalena Kotowska, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY