Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (9 marca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o planach świętowania 100-lecia Białoruskiej Republiki Ludowej w Mińsku, nowym sporze gazowym między Ukrainą i Rosją oraz trójstronnym szczycie liderów państw Bałkanów Zachodnich. Zapraszamy!

Lubisz czytać Eastbooka i podoba Ci się, że nie zalewamy Cię masą reklam? Pomóż nam się rozwijać!

Wypełnij PIT 2016 i przekaż 1% podatku

Fundacja Wspólna Europa
KRS: 0000373492

Dziękujemy!

Białoruś – Zgoda na obchody 100-lecia BRL

Władze Mińska wydały zgodę na organizację uroczystości z okazji 100-lecia proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej.

– 25 marca w centrum Mińska odbędzie się koncert oraz manifestacja pod hasłem „Święta Niezależności”. O zgodę władz starała się partia opozycyjna Białoruski Front Narodowy.

Publié par Alaksej Janukevich sur vendredi 2 mars 2018

– Uczestnicy będą mogli mieć przy sobie flagi, transparenty i plakaty z hasłami i symbolami „odpowiadającym zaplanowanym celom” wydarzenia.

– Na scenie w Mińsku wystąpią między innymi Lawon Wolski, Krama, Neuro Dubel i Dzieciuki.

Tut.by

Białoruś – Cel: 100 miliardów dolarów PKB

Prezydent Łukaszenka wyznaczył nowy cel na najbliższą „pięciolatkę”. Produkt Krajowy Brutto Białorusi ma sięgnąć 100 miliardów dolarów.

– Wicepremier Władimir Siemaszko ocenił ten cel jako „bardzo, bardzo trudny, ale nie fantastyczny”.

– Łukaszenka przyznał, że źródła ostatnich wzrostów gospodarczych na Białorusi były w przeważającym stopniu zewnętrzne, ale nie powinno to przeszkodzić w realizacji celu.

– Według danych Banku Światowego PKB Białorusi w 2016 roku wyniosło 47,43 mld USD. Łukaszenka podczas wystąpienia mówił o 54 mld USD.

Tut.by

Rosja – Oskarżany o molestowanie deputowany Dumy przeprosił kobiety

8 marca poseł rosyjskiej Dumy Państwowej Leonid Słucki, którego grupa dziennikarek oskarżyła o molestowanie, zwrócił się do kobiet.

– Leonid Słucki – wybrany z list LDPR – poprosił o przebaczenie te kobiety, wśród których „kiedykolwiek dobrowolnie lub mimowolnie przyczynił się do jakiegokolwiek stresu”.

Дорогие женщины! От всей души поздравляю вас с Международным женским днем! Желаю крепкого здоровья, душевных сил и про…

Publié par Леонид Слуцкий sur jeudi 8 mars 2018

– Słucki poinformował o tym 8 marca na swojej stronie na portalu Facebook. Do oświadczenia dołączył również życzenia z okazji Dnia Kobiet.

Radio Svoboda

Rosja – Nie będzie kampanii Sobczak na Krymie

Ksenia Sobczak planuje udać się z wizytą na Krym. Jak zapowiedział rzecznik prasowy kandydatki, w tym czasie nie będzie prowadzona kampania wyborcza.

– Pod koniec lutego rosyjska dziennikarka osobiście zwróciła się do ambasady ukraińskiej z prośbą o zezwolenie na jej wizytę na Krymie, o czym poinformowała na antenie rosyjskiej rozgłośni radiowej Echa Moskwy.

– Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy odpowiedział na prośbę Sobczak. Na swoim twitterze poinformował, że nie ma możliwości, by na terenie Ukrainy prowadzono nielegalną kampanię wyborczą.

– Ksenia Sobczak wraz ze swoim sztabem wyborczym podjęła decyzję o przyjeździe na Krym. W środę 7 marca poinformowano opinię publiczną o jej rezygnacji z przeprowadzenia kampanii wyborczej podczas tej wizyty.

Interfax

Rosja / Ukraina – Zaostrzenie sporu gazowego

W zeszłym tygodniu Gazprom obniżył tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy oraz dostawy surowca.

– Redukcja dostaw i zerwanie umowy wiąże się z porażką Rosji przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie, w wyniku której Gazprom ma zapłacić stronie ukraińskiej 2,56 mld USD.

– 5 marca Gazprom rozpoczął procedurę zrywania umowy na dostawy i tranzyt gazu z Naftohazem.

– Strona ukraińska zapowiedziała, że jeśli Gazprom nie zastosuje się do wyroku, Ukraina przeprowadzi zajęcie aktywów spółki.

Wyborcza.pl

Ukraina – Klimkin zaproponował Polsce rezygnację z Piłsudskiego

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin w reakcji na nowelizację ustawy o IPN, zaproponował stronie polskiej rezygnację z gloryfikowania Józefa Piłsudskiego i Armii Krajowej.

– Słowa te pojawiły się w artykule ministra w gazecie „Zbrucz”, w którym Klimkin odniósł się do „pacyfikacji”, jakich miała się dopuszczać na Ukraińcach AK oraz „brutalnych pacyfikacji” Ukraińców z rozkazu Marszałka Piłsudskiego.

– Przykładem pacyfikacji AK jest zbrodnia w Pawłokomie, w której według różnych szacunków oddziały AK i polskiej samoobrony zamordowały od 150 do 366 osób pochodzenia ukraińskiego.

– Klimkin zapewnił o gotowości Ukrainy do przyznania się do zbrodni przeciw Polakom, ale w sytuacji, gdy Polska zdecyduje się na analogiczny krok.

Europejska Prawda

Bośnia i Hercegowina – trójstronne spotkanie liderów państw Bałkanów Zachodnich

6 marca w Mostarze miało miejsce spotkanie prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović, prezydenta Serbii Aleksandra Vučicia oraz członków Prezydium BiH Bakira Izetbegovicia, Dragana Čovicia oraz Mladena Ivanicia.

– Podczas spotkania rozmawiano o Strategii KE dla Państw Bałkanów Zachodnich oraz o kwestiach spornych pomiędzy państwami i sposobach ich rozwiązania.

– Poruszono także temat rozwoju regionalnej współpracy gospodarczej, demarkacji granic pomiędzy Serbią, BiH a Chorwacją, bezpieczeństwa energetycznego, rosnącego trendu emigracji wśród młodych oraz głównych inicjatyw UE na Bałkanach.

– Aleksandar Vučić wyraził nadzieję, iż w terminie do dwóch lat rozwiązane zostaną kwestie demarkacyjne z Chorwacją, w przeciwnym wypadku jednak problem ten zostanie skierowany do międzynarodowego Sądu Arbitrażowego.

– Dzień wcześniej odbyło się nieformalne spotkanie delegacji dyplomatycznych z wszystkich trzech państw.

Al Jazeera

Chorwacja – Naga sesja zdjęciowa w dubrownickim kościele

Naga sesja zdjęciowa wykonana w kościele św. Ignacego w Dubrowniku wywołała duże poruszenie wśród mieszkańców, władz miasta, jak i duchownych.

– Ekipa niemieckiej Akademii Filmu i Telewizji z Berlina prowadziła sesję zdjęciową do studenckiego filmu dokumentalnego pt. „The Colour nude”.

– Jednym z miejsc, w których robili zdjęcia, był kościół św. Ignacego w Dubrowniku.

– Jak się okazało, sesja zdjęciowa została wykonana bez wiedzy władz kościoła.

– Organizatorzy zostali skrytykowani zarówno przez dubrownickiego biskupa Mate Uzinicia, jak i przez prezydenta miasta, Mato Frankovicia.

Jutarnji list

Chorwacja – Wizyta ministra obrony narodowej w Budapeszcie

Chorwacki minister obrony narodowej, Damir Krstičević przyjechał w środę z wizytą do stolicy Węgier.

– Celem wizyty było wzmocnienie współpracy wojskowej i rozwój przemysłu zbrojeniowego.

– Podczas wizyty ustalono warunki wspólnych ćwiczeń wojskowych i uczestnictwo w międzynarodowych ćwiczeniach, w szczególności sił specjalnych, lotnictwa i wojsk lądowych.

– Zapowiedziano również podpisanie porozumień o obronie przestrzeni powietrznej i wymianie danych z radarów.

– Krstičević zaprosił Węgry na przyszłoroczne targi zbrojeniowe w Splicie.

Večernji list

Słowenia – Akt oskarżenia przeciwko Chorwacji

Szef słoweńskiej dyplomacji Karl Erjavec oświadczył, iż zakończono pracę nad aktem oskarżenia przeciwko Chorwacji, która zdaniem słoweńskiego ministra, nie respektuje wyroku Sądu Arbitrażowego w sprawie granic obydwu państw.

– W przygotowaniach oficjalnego dokumentu przeznaczonego dla Komisji Europejskiej MSZ Słowenii korzystało z pomocy francuskiej kancelarii adwokackiej Alaina Polleta, który już wcześniej reprezentował rząd Słowenii podczas procesu arbitrażowego.

– Dokument ten zostanie wysłany do Komisji Europejskiej zaraz po ogłoszeniu jego treści przed parlamentarną Komisją ds. zagranicznych przez premiera Miro Cerara w piątek 9 marca.

Al Jazeera

Macedonia – Masowe protesty mieszkańców

4 marca tysiące mieszkańców Skopje protestowało przeciwko uczestniczeniu w negocjacjach rządu Zorana Zaeva ze stroną grecką w sprawie nazwy „Macedonia”.

– Tłumy demonstrantów skandowały hasło „Jesteśmy Macedończykami!”, czym wyrażono sprzeciw wobec możliwej zmiany nazwy kraju w celu spełnienia warunków Grecji.

– Demonstranci oskarżyli rząd oraz główne partie opozycyjne VPRO-DPMNE o zdradę interesów narodowych.

– Zarówno rząd Grecji, jak i Macedonii popiera wzmocnienie rozmów na temat kwestii spornych, których rozwiązanie umożliwi Macedonii przystąpienie do NATO i UE.

Al Jazeera

Bułgaria – Komisja Europejska usuwa Bułgarię z listy krajów naznaczonych brakiem równowagi ekonomicznej

Według najnowszego raportu Komisji Europejskiej stopień nierównowagi makroekonomicznej w Bułgarii zmniejszył się, a kraj skutecznie wprowadził zalecenia UE.

– Opublikowany 7 marca raport obecną sytuację kraju porównuje z latami 2015-2017.

– Dodatkowo raport informuje, że bezrobocie spadło do 6,3%, a inflacja wyniosła 1,2%.

– Raport opublikowano w ramach analizy ekonomicznej Komisji Europejskiej, która w 2017 objęła specjalną uwagą 12 krajów członkowskich, w których zanotowano szczególny brak równowagi ekonomicznej.

Vesti.bg

Bułgaria – Oficjalne oświadczenie czeskiego premiera w sprawie ČEZ

Na stronie czeskiego rządu pojawiło się oficjalne oświadczenie premiera Babiša, który odnosi się do skandalu związanego z zakupem bułgarskich udziałów czeskiej grupy energetycznej ČEZ.

– Premier Babiš stwierdza w oświadczeniu, że otrzymał zapewnienie ze strony zarządu ČEZ, iż podjęto wszystkie kroki mające na celu upewnienie się, że umowę zawarto zgodnie z prawem.

– Babiš skomentował również wątpliwości bułgarskiego premiera Bojka Borisowa: „Skierowałem go bezpośrednio do koncernu i podkreśliłem, że umowa z Inkercom została już zawarta”.

– Sprzedaż bułgarskich udziałów czeskiej grupy ČEZ bułgarskiej firmie Inercom wzbudziła w ubiegłym tygodniu szereg kontrowersji i doprowadziła do dymisji bułgarskiej minister energetyki.

Vesti.bg

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Magdalena Kotowska, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY