Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (16 marca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o oskarżeniu Nadii Sawczenko o planowanie zamachu terrorystycznego, sporze między Rosją i Wielką Brytanią, a także zakazie wjazdu do Bośni i Hercegowiny dla "Nocnych Wilków".

Lubisz czytać Eastbooka i podoba Ci się, że nie zalewamy Cię masą reklam? Pomóż nam się rozwijać!

Wypełnij PIT 2016 i przekaż 1% podatku

Fundacja Wspólna Europa
KRS: 0000373492

Dziękujemy!

Rosja – USA po raz kolejny rozszerzyło pakiet sankcji

Departament Skarbu USA zdecydował o kolejnym rozszerzeniu antyrosyjskich sankcji w ramach walki z “wrogą cyberdziałalnością”.

– Sankcjami objęto 13 obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy zdaniem USA ingerowali w amerykańskie wybory.

– Ograniczenia dotkną również FSB i GRU, a także holding „Konkord” należący do biznesmena Jewgienija Prigożina.

– Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział, że nowy pakiet sankcji jest bezpośrednią odpowiedzią na lutowe ataki wirusa NotPetya w USA.

RIA Novosti

Rosja – Nowa partia na rosyjskiej arenie politycznej

Na trzy dni przed wyborami prezydenckimi czasopismo „Snob” podało informację o utworzeniu nowej partii politycznej. To protest Ksenii Sobczak i polityka Dmitrija Gudkowa przeciw Władimirowi Putinowi.

– Polityk poinformował o tym, że partia powstała na bazie ugrupowania Inicjatywa Obywatelska Andrieja Nieczajewa. Jak dotąd stronnictwo ma jeszcze swojej nazwy. Umownie nazywane jest Partią Zmian (na lepsze).

–  Gudkow wyjaśnił, że utworzenie nowego stronnictwa bez formalnej nazwy jest to spowodowane obecną sytuacją w Rosji, która uniemożliwia otrzymanie licencji na powstanie partii opozycyjnej. Jednocześnie podkreśla „antyputinowski” charakter nowego ugrupowania.

– Według źródeł Dmitrij Gudkow zamierza kandydować na mera Moskwy z listy nowoutworzonej partii.

Dożd

Wielka Brytania/Rosja – Premier Wielkiej Brytanii odpowiada na otrucie byłego oficera GRU

12 marca brytyjska premier Theresa May ogłosiła, że Sergiej Skripal i jego córka zostali otruci substancją „Nowiczok”, która została wyprodukowana w ZSRR. O próbę zabójstwa May oskarżyła Rosję.

– W odpowiedzi May zapowiedziała wydalenie 23 rosyjskich dyplomatów, a także częściowy bojkot zbliżającego się mundialu w Rosji. Na mistrzostwa nie pojedzie rządowa delegacja.

– Premier zapowiedziała także niewystosowywanie zaproszeń do Wielkiej Brytanii dla szefa rosyjskiego MSZ, Siergieja Ławrowa.

– Moskwa zaprzeczyła swojej winie i zapowiedziała podjęcie odpowiednich kroków w odpowiedzi na działanie Londynu.

Meduza

Ukraina – Sawczenko oskarżona o planowanie ataku terrorystycznego

Deputowana Rady Najwyższej, więziona w Rosji została oskarżona o planowanie ataku terrorystycznego w ukraińskim parlamencie.

– Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko zapowiedział, że wniesie akt oskarżenia i wniosek o aresztowanie deputowanej, a ona sama ma się zgłosić do SBU na przesłuchanie.

– W opinii Łucenki Sawczenko przygotowywała akt terrorystyczny osobiście, zakładając ostrzał moździerzami kopuły Rady Najwyższej i dobijanie tych, którzy przeżyją z broni automatycznej.

– Sawczenko oskarżana przez deputowanych o współpracę z Kremlem i oligarchą Wiktorem Miedwiedczukiem zaprzeczyła tym kontaktom, stwierdzając, że do Rosji jeździ wyłącznie na przesłuchania w sprawie zwalniania ukraińskich jeńców, a pierwszy raz była tam wbrew swojej woli jako rosyjska więźniarka.

TSN

Białoruś – Jest porozumienie ws. sankcji na mleko

Rosja i Białoruś podpisały mapę drogową w sprawie zniesienia rosyjskich sankcji na produkty mleczne z Białorusi.

– Strona białoruska zgodziła się na integrację swoich systemów informatycznych służącej do ustalania zapotrzebowania na produkty mleczne z rosyjskim systemem Merkury.

– W najbliższym czasie zostanie również przeprowadzona inspekcja tych zakładów na Białorusi, które wzbudziły zastrzeżenia strony rosyjskiej, o całej sprawie donosiliśmy już w Eastweeku.

– Równocześnie strony porozumiały się, że Białorusi wzmocni kontrolę i będzie skuteczniej blokować wwóz na terytorium Rosji innych produktów rolnych objętych sankcjami.

Tut.by 

Chorwacja – Zmarł gen. Petar Stipetić

Generał Petar Stipetić, były naczelny dowódca Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Republiki Corwacji, zmarł w środę rano w Zagrzebiu.

– Urodził się w 1937 roku w Ogulinie, był absolwentem Akademii Wojennej Wojsk Lądowych JNA.

– W 1991 roku w odpowiedzi na apel Franjo Tuđmana opuścił szeregi Jugosłowiańskiej Armii Ludowej (JNA) i współtworzył chorwackie siły zbrojne, od początku działał w ich ścisłym dowództwie.

– Za swoją działalność i zaangażowanie w tworzenie sił zbrojnych Chorwacji był wielokrotnie odznaczany.

– Swoje kondolencje rodzinie przekazał premier Chorwacji, Andrej Plenković.

index.hr

Bośnia i Hercegowina – Zakaz wjazdu dla „Nocnych Wilków”

Dyrektor ds. Cudzoziemców Slobodan Ujić wydał zakaz wstępu na teren BiH dwóm członkom rosyjskiego klubu motocyklowego „Nocne Wilki”, którego członkowie dnia 19.03.2018 r. wyruszają w trasę „Ruski Balkan”.

– Zakaz dotyczy obywateli Rosji Aleksandra Zaldostanova oraz pochodzącego z Serbii Sašy Savicia. Członkowie grupy zostali uznani za osoby zagrażające bezpieczeństwu wewnętrznemu państwa.

– Zaldostanov, pseudonim „Chirurg” od 2014 r. znajduje się na czarnej liście USA z powodu swoich związków z separatystami na Ukrainie.

– Trasa przejazdu motocyklistów obejmie Serbię oraz Republikę Serbską (BiH), w tym miasta takie jak Belgrad, Nowy Sad, Valjevo, Kruševac, Niš, Jagodinę, Kragujevac (Serbia) oraz Banja Lukę, Bijelinaę Brčko i Doboj (BiH). Oficjalnym celem wizyty jest „badanie rosyjskiego dziedzictwa na Bałkanach”.

Al Jazeera

Chorwacja – HRW apeluje do ONZ o łamanie praw migrantów

Przedstawiciele Human Rights Watch zaapelowali do ONZ o zbadanie przypadków łamania praw imigrantów w Chorwacji.

– Członkowie Human Rights Watch zarzuca władzom Chorwacji nieetyczne postępowanie wobec imigrantów (w tym dzieci) oraz osób występujących o azyl.

– Do naruszeń miało dojść w 2017 r., kiedy odsyłano uchodźców do Serbii, nie przystępując do procedury przyznania azylu osobom, które o niego wystąpiły.

– Ponadto, Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż Chorwacja złamała prawo UE, dopuszczając do sytuacji, w której uchodźcy w niekontrolowany sposób przedostali się na teren Słowenii i Austrii.

Al Jazeera

Serbia – 15. rocznica zamachu na premiera Ðinđicia

12 marca minęło 15 lat od śmierci Zorana Ðinđicia, premiera Serbii w latach 2001-2003.

– Zamach został przeprowadzony przez przestępczy klan z Zemunu oraz przedstawicieli służb specjalnych.

– 12 osób zostało skazanych na łączną liczbę 378 lat więzienia.

– Sąd w Serbii nigdy nie zbadał dokładnie politycznego tła zabójstwa, lecz byli współpracownicy Ðinđicia utrzymują, że wiedzą, kto stoi za organizacją zamachu.

Al Jazeera

 

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Magdalena Kotowska, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY