Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (23 marca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o tym, że prezydentem Rosji ponownie został Władimir Putin. Z informacji bardziej zaskakujących przeczytasz o burzliwych obradach kosowskiego parlamentu i o wizycie prezydenta Poroszenki w Katarze. A jeśli uznasz, że za mało jeszcze piszemy o parlamentarnych awanturach, to znajdziesz u nas news o Nadii Sawczenko i planowanym przez nią zamachu na Radę Najwyższą.

Lubisz czytać Eastbooka i podoba Ci się, że nie zalewamy Cię masą reklam? Pomóż nam się rozwijać!

Wypełnij PIT 2016 i przekaż 1% podatku

Fundacja Wspólna Europa
KRS: 0000373492

Dziękujemy!

Rosja – Wybory prezydenckie wygrał Władimir Putin

Urzędujący prezydent 18 marca został wybany na ponowną, czwartą już, kadencję. Na Putina zagłosowało ponad 76 proc. rosyjskich wyborców, czyli 56 mln Rosjan. Tym samym, prezydent ustanowił historyczny rekord poparcia.

– 56 mln głosów pozostaje najwyższą liczbą oddaną na jednego kandydata w wyborach prezydenckich w Rosji. Dla przykładu, na wybory parlamentarne w 2016 r. przyszło mniej wyborców, niż w 2018 roku zagłosowało na Putina – 52,7 mln.

– Według oficjalnych danych, frekwencja wyniosła 67,98 proc. Najwięcej wyborców zagłosowało w kaukaskim regionie Kabardyno-Bałkarii (92 proc. uprawnionych do głosowania). W Moskwie do urn poszło blisko 60 proc. uprawnionych.

– Według obserwatorów ruchu Gołos, podczas wyborów doszło do rozlicznych naruszeń: wrzucania głosów do urny przez członków komisji, „karuzel”, sztucznego podwyższania frekwencji. Centralna Komisja Wyborcza oświadczyła, że do poważnych naruszeń nie doszło.

Meduza

Białoruś – Łukaszenka: Nie należy być dumnym z BRL

Prezydent Białorusi podczas swojego przemówienia 20 marca stwierdził, że nie należy być dumnym z historii powstania Białoruskiej Republiki Ludowej (BRL).

– Prezydent uznał, że wiedza o BRL jest wewnętrznie sprzeczna, gdyż twórcy Republiki z jednej strony pragnęli niepodległości Białorusi, a z drugiej byli gotowi prosić o pomoc każdego i ostatecznie znaleźliby się „pod butem”.

– Łukaszenka uznał, że historii powstania BRL należy się uczyć, ponieważ jest to temat słabo znany wśród społeczeństwa.

– W opinii prezydenta założyciele BRL zwracając się o pomoc do Niemiec „próbowali uciec spod buta ze wschodu byli gotowi znaleźć się pod butem cesarza”.

Tut.by

Ukraina – Katar gotów dostarczyć LNG

Prezydent Poroszenko przebywa obecnie z wizytą w Katarze, który zaoferował Ukrainie dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG).

– Surowiec z Kataru ma trafiać na Ukrainę przez terminal LNG w Świnoujściu lub szlakiem przez cieśninę Bosfor.

– Poroszenko określił rozmowy z władzami Kataru jako bardzo istotne dla dywersyfikacji źródeł dostaw gazu na Ukrainę.

– Oprócz potencjalnych dostaw gazu obydwa państwa porozumiały się w kwestii wprowadzenia reżimu bezwizowego.

24tv.ua

Ukraina – Zatrzymanie Nadii Sawczenko

Rada Najwyższa Ukrainy dała zgodę na zatrzymanie deputowanej Nadii Sawczenko.

– Sawczenko przebywa obecnie w areszcie SBU, za zgodą na jej aresztowanie głosowało 268 posłów.

– Byłą pilotkę oskarżono o planowanie zamachu terrorystycznego we współpracy z Wołodymirem Rubanem. Informowaliśmy o tym tutaj.

– Prezydent Poroszenko pogratulował pracownikom SBU i prokuratury, którzy zatrzymali Sawczenko, a także tym wojskowym, którzy nie poddali się prowokacji i poinformowali służby o planowanej akcji „agresora i piątej kolumny”.

Ukraińska Prawda

Bałkany

Macedonia – Zamieszanie wokół ustawy o języku

Prezydent Macedonii, Gjorge Ivanov, nie chciał podpisać ustawy o użyciu języków w kraju. Termin jej zatwierdzenia wygasał 22 marca.

– Ustawa miała ustanowić albański drugim językiem urzędowym w Macedonii.

– Akt prawny został uchwalony w macedońskim Parlamencie po raz pierwszy w styczniu, a po raz drugi 14 marca br., a prezydent miał osiem dni na wydanie dekretu o jego deklaracji. Ivanov już wówczas dwukrotnie odmówił złożenia podpisu.

– Ustawa wejdzie w życie dopiero po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym, do czego, według Talata Xhaferiego, może dojść nawet bez jej zatwierdzenia przez głowę państwa.

Al Jazeera

Kosowo – uchwalenie Porozumienia o demarkacji granic z Czarnogórą

21.03.2018 r. Parlament Republiki Kosowa uchwalił porozumienie dotyczące demarkacji granicy kosowsko-czarnogórskiej.

– Posiedzenie parlamentu było kilkukrotnie przerywane przez członków opozycyjnej frakcji Samookreślenie (alb. Vetëvendosje), którzy rozpylili gaz łzawiący w siedzibie parlamentu.

– Członkowie ruchu Vetëvendosje czterokrotnie przerywali posiedzenie parlamentarzystów, jednakże ostatecznie przegłosowano ustawę. Funkcjonariusze policji zatrzymali 5 posłów podejrzanych o użycie gazu łzawiącego.

– Prezydent Kosowa Hashim Thaci oświadczył, iż w świetle uchwalenia tego porozumienia oczekuje inicjatyw ze strony Unii Europejskiej, które będą mieć na celu przerwanie izolacji Kosowa na arenie międzynarodowej oraz zniesienie reżimu wizowego dla Kosowarów.

– Przedstawiciele UE, m. in. komisarz europejski Johannes Hahn, wyrazili pozytywną opinię o rozwiązaniu sporu dotyczącego granic obydwu państw, jednakże potępili zachowanie posłów z partii opozycyjnej zaznaczając, iż jest ono niedopuszczalne w państwie demokratycznym.

Al Jazeera

Bośnia i Hercegowina – Coraz gorsza sytuacja wewnątrzna państwa

W Bośni i Hercegowina trwa kampania przedwyborcza, jednakże kraj ten staje przed coraz większymi wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem wewnętrznym – brzmi wspólne stanowisko przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych oraz sztabu NATO.

– Podczas wspólnego posiedzenia Komitetu ds. bezpieczeństwa i obrony (SEDE) oraz spraw zagranicznych (AFET) przedstawiciele KE, ESDZ i NATO podkreślili, iż sytuacja w Bośni nie jest stabilna i ma tendencję do dalszego pogarszania się.

– Na ten stan rzeczy wpływ ma przede wszystkim zaostrzona retoryka nacjonalistyczna związana z trwającą kampanią przedwyborczą, która może prowadzić do dalszych podziałów etnicznych; pojawienie się nieokreślonych grup lub stowarzyszeń paramilitarnych niewchodzących w skład struktur bezpieczeństwa BiH; problem radykalizacji części społeczności muzułmanów oraz zbyt niskie kary dla osób uczestniczących w walkach w Syrii i Iraku.

Dnevni Avaz

Albania – do końca czerwca rozpoczęcie negocjacji z UE

Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini wyraziła nadzieję, iż w ciągu najbliższych dwóch miesięcy UE wyrazi zgodę na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albanią.

– W opinii Mogherini przystąpienie Albanii do UE wpłynęłoby korzystnie na sytuację gospodarczą tego kraju oraz zapoczątkowałoby proces pojednania krajów bałkańskich.

– Pochwaliła ona także politykę premiera Edi Ramy oraz zaapelowała o dalsze reformy, zwłaszcza w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej.

Al Jazeera

Chorwacja – Prezydent Chorwacji rozmawiała telefonicznie z Władimirem Putinem

Kolinda Grabar-Kitarović w rozmowie telefonicznej pogratulowała zwycięstwa w wyborach Władimirowi Putinowi.

– Jest ona pierwszą zachodnią głową państwa która osobiście pogratulowała kolejnej kadencji prezydentowi Rosji

– Podczas tej rozmowy, Grabar-Kitarović zaprosiła Putina na oficjalną wizytę do Chorwacji

– Ostatni raz do spotkania obu głów państw doszło w październiku 2017 roku, kiedy to Grabar-Kitarović przyjechała z wizytą do Moskwy.

Večrnji list

Chorwacja – Rząd przyjął tzw. „konwencję Stambulską”

Na 86 posiedzeniu rządu została przyjęta Konwencja Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie

– Przeciwko konwencji protestowały środowsika konserwatywne oraz chorwacki Episkopat

– Największe kontrowersje budzą zapisy o tzw. „trzeciej płci” i rozszerzeniu definicji małżeństwa na związki jednopłciowe

– Jednocześnie rząd wydał oświadczenie iż konwencja ta nie nakłada obowiązku zmiany definicja małżeństwa czy wprowadzenia „trzeciej płci”, a głównym celem konwencji jest walka z przemocą wobec kobiet i z przemocą w rodzinie.

Večernji list

Bułgaria – Kraj na trzecim miejscu w UE pod względem wzrostu wynagrodzeń

Bułgaria znalazła się na trzecim miejscu po Rumunii i Węgrzech pod kątem wzrostu wynagrodzeń w ostatnim kwartale 2017 roku, donoszą raporty Unii Europejskiej.

– Dane są częścią raportu UE, które zbadał wysokość wynagrodzeń we wszystkich państwach członkowskich.

– Raport wskazuje na stabilny wzrost bułgarskich zapłat – nawet do 12% w skali ostatniego roku.

– Unijne dane wzięły pod uwagę poszczególne sektory rynku, a także koszty związane z samą pracą, takie jak wszelkiego rodzaju podatki.

Vesti

Bułgaria – Bułgaria w obronie tureckich dziennikarzy

Bułgarska gałąź Europejskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy rozpoczęła kampanię mającą zwrócić uwagę na problematykę wolnych mediów w Turcji.

– Kampania objęła przyznanie symbolicznych odznak 95 tureckim dziennikarzom uwięzionym za swoją publicystyczną działalność.

– Celem działań bułgarskiego oddziału ESD jest zwrócenie uwagi polityków mających przybyć na bułgarsko-turecki szczyt we Warnie 26 marca.

– “Dziennikarze to nie terroryści i nie mogą oni być traktowani, jakby nimi byli” mówią bułgarscy reprezentanci organizacji.

Balkan Insight

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Magdalena Kotowska, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY