Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (30 marca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o nowych sankcjach nałożonych na Rosję w związku z otruciem Siergieja Skripala, tragedią w Kremerowie oraz sporem wokół zatrzymania serbskiego polityka w Kosowie.

Białoruś – 100-lecie Białoruskiej Republiki Ludowej

Białorusini na całym świecie świętowali 100-lecie proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej, które miało miejsce 25 marca 1918 roku.

– W Mińsku władza wyraziła zgodę na organizację wiecu wokół Teatru Wielkiego, według sił porządkowych w obchodach wzięło udział 11 000 osób. Niezależne media twierdzą, że liczba ta jest zaniżona.

– Pomimo zgody i pokojowego charakteru imprezy doszło do zatrzymania 120 osób.

– Białorusini świętowali na całym świecie, w USA skoczono z samolotu z biało-czerwono-białą flagą, w Polsce ulicami Warszawy przeszedł marsz organizowany przez organizację Białoruski Dom.

Naviny

Rosja – Sankcje w odpowiedzi na „sprawę Skripala”

Państwa z całego świata w geście solidarności z Wielką Brytanią zdecydowały się na wprowadzenie sankcji w związku z otruciem Siergieja Skripala.

– Państwa członkowskie UE i NATO zdecydowały się na wydalenie rosyjskich dyplomatów, a w niektórych przypadkach również na zawieszenie kontaktów z Rosją na najwyższym szczeblu.

– Wielka Brytania wydaliła 23 dyplomatów, Ukraina 13, większość państw UE, w tym Polska, do 4 pracowników dyplomatycznych. USA zdecydowały o wyrzuceniu 60 pracowników dyplomatycznych i zamknięciu konsulatu rosyjskiego w Seattle.

– Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapowiedział, że Rosja odpowie wszystkim państwom „lustrzanymi” sankcjami.

RBK, TVN24

Rosja – Macron przyjdzie do Moskwy

Rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow poinformował opinię publiczną o przygotowaniach do wizyty Emmanuela Macrona w Moskwie.

– Jak podaje agencja prasowa RIA Novosti, wizytę prezydenta Francji zaplanowano na maj.

– Minister Spraw Zagranicznych Francji potwierdził informację o przygotowaniach prezydenta Macrona do wizyty w Moskwie.

– Na pytania dziennikarzy o to, czy wizyta mimo napiętych stosunków między państwami dojdzie do skutku, Pieskow odpowiedział, że nic nie zagraża spotkaniu lidera Rosji z Macronem.

RIA Novosti

Rosja – Tragedia w Kemerowie, pożar w centrum handlowym

Co najmniej 64 osoby zginęły 24 marca w pożarze w centrum-handlowo rozrywkowym w mieście Kemerowo na Syberii Zachodniej.

– Zdaniem lokalnych władz jedno z dzieci mogło zapalniczką podpalić piankę w suchym basenie znajdującym się w jednym z sal. W wyniku pożaru w budynku zawaliły się sale kinowe.

– Po tragedii doszło do spontanicznych demonstranci, gdzie mieszkańcy Kemerowa domagali się dymisji gubernatora oraz ujawnienia informacji dotyczących przyczyn pożaru.

– Gubernator Kremerowa Aman Tulejew publicznie przeprosił Władimira Putina za tę tragedię, nie przeprosił jednak mieszkańców.

Meduza

Ukraina – Poroszenko zatwierdził plan współpracy z NATO

Petro Poroszenko w upływającym tygodniu zatwierdził Roczny Narodowy Plan współpracy Ukrainy z NATO.

– Plan reguluje charakter współpracy i wyznacza cele, które Ukraina chce osiągnąć do 2020 roku.

– Strategia określa również działania w ramach euroatlantyckiej integracji Ukrainy oraz reform sektora obronnego zgodnie ze standardami NATO.

– Warto wspomnieć, że Ukraina od 10 września posiada status państwa – kandydata Sojuszu.

Tyzhden

Kosowo – Zatrzymanie serbskiego polityka

26.03.2018 r. funkcjonariusze kosowskiej policji zatrzymali dyrektora serbskiego Urzędu ds. Kosowa i Metochii Marka Đuricia podczas obrad „okrągłego stołu“ w Kosowskiej Mitrowicy.

– Đurić, uczestniczący w negocjacjach unijnych pomiędzy Belgradem a Prisztiną, udał się do Kosowskiej Mitrowicy, aby uczestniczyć w obradach tzw. okrągłego stołu, jednakże wcześniej nie wystąpił o oficjalne pozwolenie na pobyt na terenie Kosowa. (Według obowiązującego porozumienia, przedstawiciele obydwu stron zobowiązani są zgłosić podróż przedstawicieli instytucji państwowych przynajmniej 24 godziny przed przyjazdem).

– Obrady te miały dotyczyć normalizacji stosunków serbsko-albańskich na terenie Kosowa. Spotkanie z serbską ludnością na północy Kosowa zostało przerwane przez funkcjonariuszy jednostki interwencyjnej policji, którzy użyli gazu łzawiącego i granatów hukowych wobec stawiających opór osób narodowości serbskiej.

– Marko Đurić został zatrzymany, a następnie deportowany do Serbii. W godzinach wieczornych prezydent Serbii Aleksandar Vučić zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które odbyło się 27.03.2018 r. w Belgradzie.

Bljesak.info

Kosowo – Serbska Lista opuszcza rząd Kosowa

Przewodniczący partii Serbska Lista Goran Rakić zapowiedział wystąpienie posłów tej partii z kosowskiego rządu. Jako przyczynę wskazał zatrzymanie i deportację Marka Đuricia, które miało miejsce w Kosowskiej Mitrowicy.

– Decyzja ta została ogłoszona po wtorkowym spotkaniu przewodniczącego partii z Aleksandrem Vučiciem.

– Rakić dodał, iż w piątą rocznicę podpisania Porozumienia z Brukseli, tj. 20 kwietnia br., przedstawiciele 10 gmin, w których dominuje serbska mniejszość etniczna, podpiszą porozumienie o uformowaniu Wspólnoty Serbskich Gmin.

– Premier Kosowa Ramush Haradinaj deklarację serbskich posłów określił mianem prowokacji i zapowiedział, iż nie poda się do dymisji w związku z opuszczeniem rządu przez Serbską Listę.

Blic.rs

Macedonia / Czarnogóra – Wydalenie rosyjskich dyplomatów

Władze Macedonii oraz Czarnogóry podjęły decyzję o wydaleniu z kraju łącznie dwóch rosyjskich dyplomatów.

– Szef macedońskiej dyplomacji Nikola Dimitrov oświadczył, iż decyzja ta ma związek z otruciem byłego rosyjskiego szpiega Sergieja Skripala, lecz także z poza mandatową działalnością wydalanego dyplomaty.

– Dimitrov dodał, iż wspomniany rosyjski dyplomata podejmował próby uzyskania dostępu do tajnych informacji istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa wewnętrznego Macedonii.

– Także przedstawiciele czarnogórskiego rządu ogłosili jednego z rosyjskich dyplomatów persona non grata oraz wycofali zgodę na działalność rosyjskiego konsula honorowego w Czarnogórze.

Oslobođenje, Nacional

Chorwacja – Zmiany w związku z wizytą Putina

Przedstawiciele rosyjskiej ambasady w Zagrzebiu wyrazili żal z powodu „przedwczesnej decyzji“ o wydaleniu jednego z rosyjskich dyplomatow oraz zapowiedzieli korektę planu wizyty prezydenta Rosji w Chorwacji.

– Rosyjscy dyplomaci potwierdzili, iż w związku z „nieprzemyślanym, nieprzyjacielskim ruchem“ wykonanym przez rząd Andreja Plenkovicia, najpewniej dojdzie do korekty planu wizyty Władimira Putina.

– Wizyta miała odbyć się z inicjatywy chorwackiej prezydent Kolindy Grabar-Kitarović.

– Z oświadczenia ambasady wynika także, iż decyzja ta będzie miała negatywny wpływ na dalszy rozwój relacji obydwu państw, także w wymiarze gospodarczym i handlowym.

Radio Sarajevo

Bułgaria – Dyplomacja bez konkretów na szczycie w Warnie

26 marca we Warnie odbył się szczyt między Unią Europejską a Turcją. Pomimo poprawnych dyplomatycznie relacji między liderami, nie podjęto żadnych konkretnych decyzji odnośnie do najpilniejszych problemów na linii Bruksela-Ankara.

– W spotkaniu wzięli premier Bułgarii Bojko Borisow, prezydent Turcji Recep Erdoğan, Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

– Na szczycie oficjalnie pochwalono rolę Turcji w radzeniu sobie z problemem syryjskich imigrantów i podkreślono wspólnie wyznawane wartości.

– Donald Tusk przyznał, że pomimo celów „geopolitycznie wspólnych”, nie podjęto żadnych decyzji odnośnie realizacji tych celów. Jean-Claude Juncker odniósł się również do problemu wejścia Turcji do UE, podkreślając, że pierwszorzędnym wymogiem jest szacunek dla idei demokracji.

Balkan Insight

 

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Magdalena Kotowska, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY