Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (13 kwietnia)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o próbach zablokowania Telegramu w Rosji, skutkach ostatnich sankcji w tym kraju, a także prośbie o wsparcie, które wysłał do USA premier Kosowa. Zapraszamy!

Białoruś – Seria pytań do Łukaszenki

Prezydent Białorusi spotkał się z właścicielami i zespołami największych państwowych mediów, odpowiadał również na pytania obywateli.

– Prezydent odniósł się do trwającej dyskusji na temat zmian konstytucji. Stwierdził, że kompetencje prezydenta powinny zostać rozdzielone, a wzmocniona powinna zostać władza wykonawcza.

– Równocześnie Łukaszenka uznał, że wie na pewno, że czas na zmianę konstytucji jeszcze nie nadszedł.

– Na spotkaniu nie zabrakło również lżejszych elementów. Prezydent opowiedział między innymi, że w dzieciństwie marzył o pracy dziennikarza, a będąc uczniem, nosił swoje wiersze 15 kilometrów do redaktora okolicznej gazety.
Tut.by

Białoruś – Kolejne sankcje na wwóz białoruskiej żywności

Rosja wprowadziła sankcje na wwóz na swoje terytorium białoruskiej wieprzowiny.

– Bezpośrednią przyczyną sankcji ma być znalezienie w mięsie materiału genetycznego Afrykańskiego Pomoru Świń.

– Ograniczenie obowiązuje od 10 kwietnia, dotyczy zarówno wwozu żywych zwierząt, surowego mięsa z nich, jak również produktów z mięsa wieprzowego.

– Zarażone mięso zostało znalezione w produktach zakładów mięsnych z Homla. Kierownictwo zakładów twierdzi, że na razie nie przedstawiono im żadnych dowodów. Odmówili również informacji na temat procesu obróbki mięsa, tłumacząc to tajemnicą handlową.

Tut.by

Rosja – Rosyjskie okręty wojenne opuściły syryjski port Tartus

Jak podają rosyjskie źródła informacyjne, rosyjskie okręty wypłynęły w morze z powodu zbliżającego się ataku USA w Syrii. Ma to być odpowiedź amerykańskich sił zbrojnych na zastosowanie broni chemicznej.

– Syryjskie siły rządowe przejęły pełną kontrolę nad miastem Duma, poinformował szef rosyjskiego centrum pokoju i pojednania w Syrii, generał Jurij Jewtuszenko.

– USA obciążyły odpowiedzialnością Syrię i Rosję za przeprowadzenie ataku chemicznego. Jak podaje Echo Moskwy, Biały Dom rozważa kilka wariantów rewanżowego uderzenia. Jak zapowiedziała rzecznik Białego Domu Sarah Sanders, Stany Zjednoczone liczą na to, że Rosja zmieni swoje zachowanie na arenie międzynarodowej.

– Donald Trump napisał na swoim Twitterze, że Rosja powinna przygotować się na zestrzelenie rakiet, wydanych w Syrii.

Echo Moskwy

Rosja – Nowe sankcje wobec rosyjskich oligarchów

Departament Skarbu USA ogłosił sankcje wobec rosyjskich oligarchów. Amerykański rząd sankcjami objął 12 rosyjskich firm i 7 oligarchów oraz 17 urzędników wysokiego szczebla.

– 6 kwietnia rząd USA wprowadził sankcje wobec wybranych Rosjan i rosyjskich firm. Departament Skarbu decyzję uzasadnił tym, że rząd rosyjski “działają w celu nieproporcjonalnego wzbogacenia się oligarchów i elity władzy”, przynosząc przy tym szkodę innym państwom.

– Sankcje wywołały gwałtowny spadek wartości rubla, a także upadek akcji rosyjskich firm. Akcje koncernu Olega Deripaski „Rusał”, będący największym na świecie producentem aluminium, na moskiewskiej giełdzie staniały czterokrotnie.

Meduza

Rosja – Próba zablokowania Telegramu

W opinii portalu Meduza już dzisiaj tj. 13 kwietnia może dojść do zablokowania komunikatora Telegram na terytorium Rosji.

– Sprawa wynika z faktu, iż Telegram odmówił wydania kluczy do szyfrowania przesyłu danych w swoim komunikatorze.

– Tagański sąd rejonowy ma 13 kwietnia zdecydować czy przychyli się do wniosku i zdecyduje się na blokadę.

– Obecnie, jeśli sąd zdecyduje się na blokadę, Telegram będzie miał prawo do apelacji. Na razie został obłożony karą 800 000 rubli za odrzucenie wniosku FSB o wydanie kluczy do komunikatora.

Meduza

Ukraina – Polska zaproponowała podpisanie umów o współpracy IPN

Umowy mają na celu wznowienie zerwanej współpracy między obydwoma Instytutami Pamięci Narodowej.

– Warunkiem przywrócenia współpracy, przedstawionym przez stronę polską, jest przywrócenie prac ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy, pochowanie ofiar, jak również budwanie upamiętnień poległych.

– Ekshumacje mają dotyczyć nie tylko poległych legionistów, ale także ofiar ukraińskich nacjonalistów z czasów II wojny światowej.

– Wołodymyr Wiatrowicz w odpowiedzi stwierdził, że Polacy najpierw próbowali ograniczyć współpracę z Ukrainą i pogorszyć stosunki, a teraz przedstawiają umowy dla ich poprawienia.

Tyzhden

Kosowo – Premier prosi Zachód o pomoc

Premier Kosowa Ramush Haradinaj zwrócił się w czwartek do rządu USA o wsparcie w „ostatecznej fazie” dialogu z Serbią.

– Premier podkreślił, że celem dialogu jest osiągnięcie porozumienia, które doprowadziłoby do wzajemnego uznania Serbii i Kosowa.

– Haradinaj zaznaczył, że nie jest to możliwe bez udziału w tym procesie najważniejszych decydentów wolnego świata. Wymienił tu prezydenta Donalda Trumpa, oraz liderów europejskich: Angele Merkel i Emannuela Macrona.

– Kilka dni wcześniej premier Haradinaj po spotkaniu z Matthew Palmerem poinformował, że rząd Kosowa ma wsparcie Stanów Zjednoczonych w procesie formowania armii republiki.

Gazeta Express ; Al Jazeera

Serbia – Šešelj skazany na 10 lat za zbrodnie przeciw ludzkości

Sąd Apelacyjny działający przy dawnym Trybunale Haskim ds. byłej Jugosławii skazał lidera Serbskiej Partii Radykalnej Vojslava Šešelja na karę 10 lat więzienia.

– Šešelj został skazany za: podżeganie do przesiedleń i przemocy oraz przymusowe deportacje Chorwatów z Vojvodiny w 1992 roku.

– Jednocześnie sąd stwierdził, że Šešelj odbył już wyrok, przebywając w areszcie w latach 2003 – 2014.

– Po wydaniu wyroku Šešelj ponownie powiedział, że jest dumny ze swoich osiągnięć wojennych i niewątpliwie by je powtórzył.

Radio Slobodna Evropa

Macedonia – Kolejna tura rozmów z Grecją

W czwartek 12 kwietnia w Ochrydzie ponownie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Grecji i Macedonii.

– Głównym tematem rozmów jest kwestia uregulowania trwającego od lat sporu między państwami dotyczącymi nazwy macedońskiego państwa.

– Ministrowie we wspólnym komunikacie stwierdzili, że ciągle istnieją różnice zdań, jednak rozmowy toczą się dalej.

– Kolejna tura rozmów odbędzie się w maju w Salonikach.

Radio Slobodna Evropa

Bułgaria – Bułgarski plan dla Bałkanów

9 kwietnia Bojko Borisow uczestniczył w spotkaniu z Draganem Čovićem. Był on specjalnym gościem spotkania organizowanego przez Čovića.

– W spotkaniu, którego celem jest wzmocnienie pozycji krajów regionu dyskusję ze światowymi koncernami, uczestniczyli liderzy państw zachodnich Bałkanów.

– W trakcie rozmów Borisow stwierdził, że dobrobyt Bałkanów zachodnich zależy od wysiłków włożonych w miejscową infrastrukturę, a także w pokojowe relacje między poszczególnymi krajami.

– Tematem, który poruszyli Čović i Borisow, były również wzajemne stosunki na linii BiH i Bułgaria.

Vesti.bg

Bułgaria – Rozwinie się turystyka w północnym regionie kraju

Ponad 16 milionów euro przeznaczone jest na rozwój turystyki i kultury w bułgarskim rejonie Dobrudża. Projekt realizowany będzie wspólnie przez Bułgarię i Rumunię.

– W ramach projektu realizowany będzie szereg działań mających podnieść poziom atrakcyjności regionu dla turystów, a także usprawnień w zakresie bezpieczeństwa.

– Planowana jest budowa obiektów turystycznych, a także nowych tras, które je połączą. Uwagą obejmie się również miejscowe wykopaliska i obiekty archeologiczne.

– Wsparcie finansowe otrzymają również miejscowe organizacje kulturalne, turystyczne oraz poszczególne miasta regionu.

Dnevnik.bg

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY