Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (20 kwietnia)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o kontrakcie Białorusi z Azerbejdżanem na sprzedaż rakiet, planach oderwania Cerkwi ukraińskiej od Moskwy oraz nowym prezydencie Czarnogóry.

Białoruś – Sprzedaż rakiet do Azerbejdżanu

Białoruś sprzeda rządowi w Baku 10 zestawów wyrzutni rakietowych Polonez o zasięgu do 200 km.

– Według informacji mediów dostawy systemów rakietowych mogą dojść do skutku jeszcze w tym roku, wartość kontraktu nie jest na razie znana.

– W skład systemu wchodzą nie tylko wyrzutnie i same rakiety, ale również systemy radiolokacji, punkt dowodzenia i urządzenia transportowe.

– Decyzję Azerbejdżanu uważa się za odpowiedź na podobną decyzję Armenii, która wcześniej zamówiła w Rosji systemy rakietowe Iskander.

Charter97

Białoruś – Ustawa medialna przyjęta

Deputowani białoruskiego parlamentu w pierwszym czytaniu przyjęli nową ustawę medialną. O projekcie pisaliśmy już w Eastweeku

– Nowe prawo wprowadza przede wszystkim ograniczenia dla wydawców portali internetowych, likwiduje również anonimowość komentarzy zamieszczanych w sieci.

– Za przyjęciem ustawy głosowało 98 deputowanych, przeciw było 2.

– Ustawa wpłynie również na zagraniczne media nadające w kraju. Kanały telewizyjne będą miały obowiązek emitować min. 30% programów wyprodukowanych na Białorusi.

Tut.by

Rosja – Facebook może podzielić los Telegramu

Dyrektor Roskomnadzoru Aleksandr Żarow zapowiedział, że portal Facebook może zostać zablokowany na terytorium Rosji.

– W opinii Żarowa może do tego dojść, jeżeli portal do końca 2018 roku nie dostosuje się do wymogów nowego rosyjskiego prawa.

– Wymóg, o którym mowa to obowiązek wszystkich portali zagranicznych przetwarzających dane rosyjskich obywateli do utrzymywania serwerów na terytorium Federacji Rosyjskiej.

– Dyrektor uznał, że jeżeli wymóg ten nie zostanie wypełniony lub Facebook nie prześle do rządu rosyjskiego informacji o zamiarze dostosowania się do wymogów prawa, może zostać podjęta decyzja o jego blokadzie.

RBK

Ukraina – Poroszenko prosi o autokefalię Cerkwi

Prezydent Petro Poroszenko zwrócił się do patriarchy Bartłomieja z wnioskiem o przyznanie autokefalii Cerkwi ukraińskiej.

– Jeśli patriarcha Konstantynopola wyrazi zgodę, to ukraińska Cerkiew odzyska niezależność, utraconą na rzecz Moskwy w 1686 roku.

– Mimo protestów Bloku Opozycyjnego, Rada Najwyższa poparła wniosek prezydenta.

– Poroszenko chciałby, aby decyzja o przywróceniu autokefalii zapadła przed tegoroczną 1030 rocznicą Chrztu Ukrainy-Rusi.

Inforesist

Czarnogóra – Wygrana Milo Đukanovicia w wyborach prezydenckich

Lider Demokratycznej Partii Socjalistów Czarnogóry Milo Đukanović uzyskał 53,90% głosów w wyborach prezydenckich. Đukanović oświadczył, iż priorytetem jego prezydentury będzie dalsze dążenie do integracji europejskiej oraz rozwój gospodarczy kraju.

– Kandydat z ramienia opozycji Mladen Bojanić uzyskał 33,40% głosów, a kandydatka Partii Socjaldemokratycznej Draginja Vuksanović 8,20 %. Według szacunków Państwowej Komisji Wyborczej frekwencja wyniosła 63,92%.

– Zarówno Bojanić, jak i Vuksanović nie złożyli gratulacji prezydentowi elektowi, gdyż, jak podkreślają, doszło do sfałszowania wyników wyborów.

– To druga kadencja prezydenta w 30-letniej karierze politycznej Đukanovicia. Sześciokrotnie piastował on także funkcję premiera.

Vecernji

Kosowo – Szkic ustawy o Kosowskich Siłach Zbrojnych

Do końca kwietnia br. rząd Kosowa planuje złożyć szkic ustawy o przekształceniu Kosowskich Sił Bezpieczeństwa w regularną armię. Deklaracje te wywołały sprzeciw władz w Belgradzie.

– Zastępca ministra Kosowskich Sił Bezpieczeństwa Burim Ramadani oświadczył, iż władza zdecydowana jest uchwalić nową ustawę, jednocześnie ściśle współpracując ze wspólnotą międzynarodową. Posłowie partii Serbska Lista zapowiedzieli bojkot posiedzenia, podczas którego odbędzie się głosowanie nad poprawkami do kosowskiej konstytucji.

– Asystent amerykańskiego sekretarza stanu ds. Eurazji Wess Mitchell podczas wizyty w Belgradzie i Prisztinie w marcu br. podkreślił, iż władze Kosowa mają prawo rozwijać wspomniane struktury zbrojne i nie stanowi to zagrożenia dla Serbii. Dodał on także, iż w procesie tym niezbędne będzie wprowadzenie zmian w konstytucji.

– Władze Serbii wyraziły sprzeciw wobec uformowaniu Sił Zbrojnych Kosowa.

Blic

Kosowo – Platforma dialogu dla normalizacji relacji z Serbią

Rząd Kosowa uchwalił Platformę dialogu z Serbią – dokument, który ma normalizować stosunki z Serbią – oraz przekazał go do uchwalenia przez zgromadzenie parlamentarne.

– Premier Kosowa Ramush Haradinaj podkreślił, iż dokument ten jest deklaracją woli budowania dobrosąsiedzkich stosunków z Serbią, respektowania porozumień oraz integracji z UE i NATO.

– Haradinaj dodał, iż trwa implementacja porozumienia dotyczącego uformowania Wspólnoty Serbskich Gmin (ZSO), jednakże zgodnie z Porozumieniem w Brukseli, statut ZSO musi być zgodny z Konstytucją Kosowa.

Slobodna Evropa

Macedonia – Raport UE: Państwo gotowe do rozpoczęcia wstępnych negocjacji z UE

Komisarz europejski Johannes Hahn złożył na ręce macedońskiego premiera Zorana Zaeva Raport UE o postępach na drodze integracji europejskich. Hahn dodał, iż Macedonia jest wzorem demokratyzacji państwa dla innych krajów regionu.

– Hahn podkreślił, iż w ostatnich miesiącach Macedonia poczyniła znaczne postępy na drodze reform, co czyni z niej kraj wzorcowych przemian demokratycznych w regionie. Hahn stwierdził, iż państwo to jest gotowe do rozpoczęcia wstępnych negocjacji z UE.

– Jednakże, aby do tego doszło, konieczne będzie wypracowanie kompromisu w sporze Macedonii z Grecją, który dotychczas blokował integracje euroatlantyckie.

– Termin rozpoczęcia negocjacji powinien zostać ogłoszony pod koniec czerwca. Oprócz Macedonii, w tym samym czasie do negocjacji z UE przystąpić ma także Albania.

Al Jazeera

Bośnia i Hercegowina – Liczne problemy BiH na drodze ku EU

Szef Delegacji UE w BiH Lars Gunnar-Wigemark przekazał władzom BiH Raport UE o postępie na drodze integracji europejskich, w którym wskazano liczne czynniki negatywnie wpływające na przebieg reform.

– Raport ten obejmuje dziedziny takie jak praworządność, administracja publiczna, reformy gospodarcze oraz rozwój. Osobny rozdział poświecono procesom wyborczym w BiH, podkreślając konieczność zmiany Ustawy o Prawie Wyborczym.

– Ukazano także problemy w procesie reformy administracji publicznej, gdyż od 18 miesięcy nie odnotowano żadnego postępu w tej dziedzinie. Negatywnie oceniono także kondycję mediów w BiH, które często są obiektem nacisków i presji politycznych. W ostatnim czasie dochodziło także do fizycznych napaści na dziennikarzy.

Radio Sarajevo

Serbia – Chorwacka delegacja opuszcza Belgrad

Kolejne spięcie na linii Belgrad – Zagrzeb. Lider serbskich nacjonalistów zdeptał chorwacką flagę i obraził polityków.

– Vojislav Szeszelj oraz jego kolega z Serbskiej Partii Radykalnej (SRS) zdjęli flagę Chorwacji sprzed serbskiego parlamentu i zaczęli po niej deptać. Chwilę później Szeszelj podszedł do chorwackich polityków i obraził ich, nazywając ustaszami.

– W związku z tym incydentem, chorwacka delegacja zdecydowała się przerwać planowaną na dwa dni wizytę w Serbii już po kilku godzinach.

– Szeszelj jest jednym ze zbrodniarzy wojennych z lat 90. i jego proces toczył się w Hadze od 2006 roku.

IBNA (Independent Balkan News Agency)

Bośnia i Hercegowina/Kosowo/Macedonia – Zgoda na usunięcie barier handlowych pomiędzy Bośnią i Hercegowiną a Albanią

19 kwietnia w stolicy Macedonii odbyło się spotkanie przewodniczącego Rady Ministrów Bośni i Hercegowiny Denisa Zvizdicia oraz premiera Albanii Ramusha Haradinaja.

– Zvizdić zapewniał, że pokój i stabilność na Bałkanach Zachodnich pozostaje stałym celem Bośni i Hercegowiny.

– Politycy dyskutowali także na temat poprawy stosunków gospodarczych między ich państwami, dochodząc do wniosku, że wielkość wymiany handlowej między Bośnią i Hercegowiną a Kosowem będzie większa, jeżeli zniesie się reżim wizowy.

– Obydwie strony zgodziły się również na opóźnienie wprowadzenia sankcji wobec Bośni i Hercegowiny w odniesieniu do importu produktów mlecznych.

IBNA (Independent Balkan News Agency)

Bułgaria – Pozytywna ocena dotychczasowego przebiegu prezydencji Bułgarii w UE

Minister Liliana Pawłowa zdradziła na konferencji prasowej, że przedstawiony przez nią w Strasburgu raport z dotychczasowych działań w zakresie prezydencji Bułgarii w UE otrzymał wyjątkowo wysoką ocenę komisji.

– Komisja Parlamentu Europejska doceniła wysiłki Bułgarii między innymi w zakresie reform prawa oraz środowiska naturalnego.

– Minister przyznała również, że 15 tematów ważnych dla bułgarskiej prezydencji jest już zamkniętych, a kolejne 35 zamknie się do końca czerwca.

– Pawłowa podkreśliła także znaczenie zbliżającego się szczytu Bałkanów Zachodnich w Sofii oraz reform imigracyjnych, których propozycję planuje złożyć EU Bułgaria.

Nova.bg

Bułgaria – Tradycyjne produkty już nie tradycyjne?

Unia Europejska chce zniesienia ograniczeń terytorialnych, które obecnie poszczególnym regionom Europy dają wyłączone prawo do produkcji typowo miejscowych produktów. Dla Bułgarii oznacza to utratę praw do najsłynniejszych produktów.

– Według nowych regulacji UE, zniknąć mają oznaczenia regionalne na produktach spożywczych. W ich wyniku, oznaczenia takie jak bułgarski biały ser, kaszkawał czy łukanka, mają zniknąć z opakowań.

– Producenci i instytucje konsumenckie próbują ratować regionalne produktu. W walkę o unikalność bułgarskich wyrobów angażuje się między innymi bułgarskie Towarzystwo Własności Intelektualnej.

– Wiele z typowo bułgarskich produktów wytwarza się według specjalnych receptur i w specjalnych, miejscowych warunkach. Przykładowo, tradycyjny bułgarski rodzaj jogurtu, kiseło mliako, zawiera endemiczne dla bułgarskiego klimatu kultury bakterii.

Nova.bg

 

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY