Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (27 kwietnia)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o awarii w białoruskiej elektrowni atomowej, granicach rosyjskiego rozwoju i nowej inicjatywie czterech bałkańskich państw.

Białoruś – Awaria w elektrowni atomowej

W budowanej białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu doszło do awarii, jej szczegóły nie są znane.

– Władze Białorusi i Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zapewniają, że na terytorium elektrowni doszło jedynie do krótkiego spięcia i nie doszło do pojawienia się ognia.

– Innego zdania jest aktywista Mikałaj Ułasiewicz. W jego opinii 17 lutego doszło do pożaru, w wyniku którego spłonęła stacja transformatorów po próbnym rozruchu urządzenia.

– Ułasiewicz jako pierwszy informował o upuszczeniu korpusu reaktora w lipcu 2016 roku, do czego po pewnym czasie przyznały się również białoruskie władze.

Tut.by

Białoruś – Nowe pomysły na VAT

Według informacji portalu Tut.by na Białorusi może zostać przeprowadzona reforma VAT i wprowadzenie jednolitej stawki tego podatku.

– Pomysł ten pojawił się na posiedzeniu grupy roboczej przygotowującej zmiany w kodeksie podatkowym Białorusi.

– Ministerstwo Podatków i Ceł Republiki Białoruś poinformowało, że niektórzy członkowie grupy postulują utworzenie jednej stawki na poziomie 16-18%.

– Alternatywą wobec powyższego projektu rozpatrywaną na posiedzeniu było określenie stawki VAT na poziomie 20-21% i równoczesnym obniżeniu podatku dochodowego do 10%. Dla porównania, w Polsce najpowszechniejsza stawka VAT wynosi 23%, a podatek dochodowy 18%.

Tut.by

Rosja – Brytyjska policja znalazła podejrzanych w sprawie Skripala

Brytyjska policja i specsłużby zidentyfikowały podejrzanych o usiłowanie otrucia Siergieja i Julii Skripali – donosi The Telegraph, powołując się na swoje źródła.

– Według źródeł The Telegraph, podejrzani znajdują się na terenie Rosji. Ich tożsamość mogła zostać ustalona dzięki analizie listy Rosjan, którzy znaleźli się w Wielkiej Brytanii, a po zamachu opuścili Anglię.

– Policja badała także ogromną ilość wideo nagrań z publicznych kamer w Salisbury. Śledczy spotkali się jednak z „dyplomatyczną barierą”, próbując przesłuchać podejrzanych.

Meduza

Rosja – Putin: Rosja potrzebuje technologicznego przełomu

Wojskowy potencjał Rosji pozwoli Rosji „przesiedzieć” jeszcze dwa-trzy dziesięciolecia, stwierdził prezydent Rosji Władimir Putin. Jednakże, według jego słów, jeśli nie dokona się „technologiczne przełomu”, to kraj będzie odstawał od reszty świata.

– Według słów prezydenta, jeśli Rosja nie dokona technologicznego przełomu, to „zostanie w tyle”. „Naprawdę będziemy odstawać, państwo o tym wiedzą. Z tego tytułu poniesiemy ciężkie konsekwencje”.

– „Przez jakiś czas jeszcze wytrzymamy na tym, o czym mówiłem w drugiej części mojego orędzia [chodzi tu o posłanie do Zgromadzenia Generalnego, gdzie Putin mówił o rozwoju militarnym – przyp. red.], będziemy czuć się dostatecznie pewnie w ciągu dwóch-trzech dziesięcioleci” – mówiła głowa rosyjskiego państwa.

RBK

Ukraina – Tymoszenko może wygrać następne wybory

W Ukrainie zorganizowano sondaż przedwyborczy, z którego wynika, że Julia Tymoszenko cieszy się większym poparciem niż urzędujący prezydent Petro Poroszenko.

– Przewaga Tymoszenko nad Poroszenką wynosi 1,2% głosów, wynika z badań Centrum Socis.

– Gdyby wybory prezydenckie odbywały się w tym tygodniu, to zgodnie z sondażem Tymoszenko otrzymałaby 10,4% głosów, Poroszenko 9,2% a na trzecim miejscu uplasowałby się Anatolij Hrycenko z poparciem rzędu 9%.

– Warte uwagi jest to, że w tym samym sondażu zapytano Ukraińców o to, kto wygra w następnych wyborach prezydenckich. Tutaj aż 17,6% respondentów zgodnie wskazywało na urzędującego Petro Poroszenkę.

Segodnya

Bałkany – 4 kraje na drodze do wspólnego celu

Liderzy czterech bałkańskich państw spotkali się w tym tygodniu w Bukareszcie, aby omówić szereg spraw związanych ze współpracą w regionie.

– W Bukareszcie spotkali się liderzy Bułgarii, Grecji, Serbii i Rumunii. Rozmawiano między innymi na temat sposób finansowania projektów ekonomicznych i energetycznych. Rozwiązaniem, które w wyniku rozmów podjęły te cztery kraje, ma być wsparcie Europy i Chin.

– Podkreślono również znaczenie ścisłej współpracy, wyjścia poza ramy Unii Europejskiej, do której nie należy Serbia, a także konieczność rozwiązania szeregów konfliktów regionalnych na Bałkanach, między innymi Kosowa.

– „Wszyscy jesteśmy jedną, bałkańską rodziną” podkreślił premier Bułgarii, która aktywnie udziela się w projektach Bałkan Zachodnich.

Nova.bg

Bośnia i Hercegowina – Wizyta Walentiny Matwijenko

24.04.2018 r. przewodnicząca Rady Federacji Rosyjskiej Walentina Matwijenko udała się z oficjalną wizytą do Bośni i Hercegowiny. Kontrowersje wywołała jej publiczna krytyka wspólnoty międzynarodowej w BiH oraz urzędu Wysokiego Przedstawiciela (OHR).

– Podczas przemówienia w Parlamencie Bośni i Hercegowina Matwijenko stwierdziła, iż Bośnia i Hercegowina jest „tworem pod protektoratem Zachodu”, co poniża zamieszkujące ją narody.

– Skrytykowała obecność europejskich instytucji oraz urzędników, a zwłaszcza opowiedziała się za likwidacją urzędu Wysokiego Przedstawiciela dla BiH (OHR, obecnie funkcję tę sprawuje Valentin Inzko) oraz reformą Sądu Najwyższego i Prokuratury Generalnej.

– Część posłów opuściła posiedzenie na znak protestu przeciwko w ich opinii, agresywnej i napastliwej polityki Rosji wobec Bośni i Hercegowiny.

– Matwijenko, nazywana także „żelazną damą Putina”, od 2014 r. objęta jest zakazem wjazdu do Stanów Zjednoczonych, Kanady i krajów Unii Europejskiej w ramach sankcji za agresję Rosji na Ukrainie.

Slobodna Evropa

Kosowo – Brak porozumienia dotyczącego przedterminowych wyborów

Liderzy kosowskich partii nie osiągnęli porozumienia w sprawie ewentualnego rozpisania przedterminowych wyborów. Okrągły stół, który skupił przedstawicieli władz i opozycji, zorganizowany został przez Demokratyczny Sojusz Kosowa (DSK).

– Przedstawiciele Demokratycznej Partii Kosowa podkreślili, iż przedterminowe wybory nie były tematem spotkania.

– Wiceprzewodniczący Demokratycznego Sojuszu Kosowa Agim Veliu podkreślił, iż w Kosowie panuje instytucjonalny kryzys, gdyż po opuszczeniu koalicji przez partię Serbska Lista rząd nie posiada większości w parlamencie (popiera go jedynie 52 posłów). Przedstawiciele partii rządzącej uważają jednak, iż rząd powinien utrzymać się do końca kadencji.

– Avdullah Hoti z Demokratycznego Sojuszu Kosowa zażądał od przedstawicieli koalicji rządzącej podania daty nowy przedterminowych wyborów parlamentarnych. W przeciwnym razie opozycja zażąda głosowania za wotum nieufności wobec gabinetu premiera Ramusha Haradinaja.

Al Jazeera

Bałkany – Wizyta Donalda Tuska

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przebywa obecnie z oficjalną wizytą w krajach Bałkanów Zachodnich w ramach przygotowań do wspólnego szczytu UE z liderami państw bałkańskich, który odbędzie się w maju br. w Sofii.

– Podczas spotkania z Aleksandrem Vučiciem w Belgradzie Tusk zaznaczył, iż nierozwiązany problem statusu Kosowa stanowi dla Serbii przeszkodę, która może uniemożliwić przystąpienie do UE.

– W trakcie spotkania z premierem Edim Ramą w Tiranie oraz prezydentem Duško Markoviciem w Podgoricy, Donald Tusk pochwalił reformy i postępy uczynione przez obydwa kraje. Podkreślił, iż przyszłość Bałkanów zachodnich widzi w pełnej integracji tego regionu ze wspólnotą europejską.

– W następnej kolejności Donald Tusk odwiedzi Bośnię i Hercegowinę, Kosowo i Macedonię.

Vecernji

Chorwacja – Minister obrony Republiki Serbii ogłoszony persona non grata

Ministerstwo spraw zagranicznych Chorwacji wydało zakaz wstępu na terytorium kraju dla ministra obrony Serbii Aleksandra Vulina. Powodem tego były słowa Vulina na temat „polityki powrotu ideologii ustaszy w Chorwacji”.

– Aleksandar Vulin użył powyższego sformułowania w kontekście uroczystości upamiętniających ofiary obozu koncentracyjnego Jasenovac w Chorwacji. Oświadczył on, iż z powodu polityki rządu w Zagrzebiu, w oficjalnej ceremonii zorganizowanej przez stronę chorwacką nie będą uczestniczyli przedstawiciele Serbii oraz mniejszości romskiej i żydowskiej.

– W odpowiedzi na to premier Chorwacji Andrej Plenković oświadczył, iż w świetle tych opinii, obecność Vulina w kraju nie jest mile widziana. Vulin oświadczył więc, iż o jego przyjeździe do Chorwacji nie decydują chorwaccy ministrowie, lecz prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Chorwacki MSZ wydał notę dyplomatyczną, w której potępił negowanie suwerenności Chorwacji oraz wydał zakaz wstępu na terytorium kraju dla tego serbskiego polityka.

– Władze Belgradu zapowiedziały podjęcie podobnych kroków wobec, prawdopodobnie, ministra obrony Republiki Chorwacji Damira Krstičevicia.

Dnevnik

Bułgaria – Trzeci najniższy dług zagraniczny Europy

Posiedzenie rządu 25 kwietnia w Bułgarii rozpoczęło się informacją ze strony premiera na o niskim zadłużeniu zagranicznym kraju.

– Premier poinformował, że Bułgaria uplasowała się na trzecim miejscu po Estonii i Luksemburgu. Obecnie dług zagraniczny kraju wynosi nieco ponad 25%.

– Poprzedni rok straszył Bułgarów wzrastającym zadłużeniem, które sięgać miało 29%.

– Premier wyraził przekonanie, że końca kadencji rządu dług ten zmniejszy się jeszcze bardziej.

Vesti.bg

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY