Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (11 maja)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o inauguracji czwartej kadencji Putina jako prezydenta i związanych z tym protestach, propozycji znacjonalizowania rosyjskiego majątku na Ukrainie oraz akcie oskarżenia, jaki wobec kosowskich władz wystosowali obywatele Turcji.

Białoruś – Wybrano Miss Białorusi

Najpiękniejszą Białorusinką 2018 roku została wybrana 20 letnia studentka Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Ekonomicznego Maria Wasiliewicz

– Nowa Miss marzy o tym, aby w przyszłości zostać prezenterką telewizyjną. Podkreśla również, że swobodnie posługuje się językiem białoruskim.

– Najpiękniejsza Białorusinka otrzyma nagrodę w wysokości 12 000 białoruskich rubli, przechodnią koronę z białego złota oraz crossover chińsko-białoruskiej marki Geely.

– Jak podkreśla portal Tut.by tytuł Miss to nie tylko przywileje, ale również ograniczenia. 20-letnia Maria przez najbliższe 2 lata nie może wyjść za mąż.

Tut.by

Białoruś – Protesty w Brześciu

W graniczącym z Polską Brześciu zorganizowano protest przeciwko budowie fabryki akumulatorów.

– Protest został zorganizowany przez grupę anarchistów, którzy zablokowali 3 pasy trasy szybkiego ruchu M1.

– Przyczyną protestów jest zagrożenie zatruciem środowiska, która może pojawić się w związku z produkcją.

– 22 lutego na biurko prezydenta Łukaszenki trafiła petycja o wstrzymanie budowy fabryki podpisana przez 36 tysięcy osób.

Charter97

Rosja – Putin – prezydentura i protesty

W ubiegającym tygodniu Władimir Putin został zaprzysiężony po raz czwarty na prezydenta Federacji Rosyjskiej. Przed inauguracją Rosją wstrząsnęła fala protestów.

– Zgodnie z tradycją zaraz po wyborze Putin dekret majowy, w którym wyznaczył najważniejsze cele dla rozwoju społeczno-gospodarczego Rosji do 2024.

– Władimir Putin ponownie powierzył stanowisko premiera Dmtirijowi Miedwiediewowi. Na razie nie jest znany skład nowego rządu.

– Przed inauguracją kadencji Putina odbyły się protesty w 100 rosyjskich miastach, organizowane przez Aleksieja Nawalnego pod hasłem „On nie jest Waszym carem”.

Lenta.ru

Ukraina – Połtorak: Rosyjscy oficerowie dowodzą armiami Ł/DNR

Minister Obrony Ukrainy Stepan Połtorak w wywiadzie stwierdził, że w armiach Donieckiej Republiki Ludowej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej dowodzą rosyjscy oficerowie, a nie tylko w nieokreślony sposób ją „wspierają”.

– Według słów Połtoraka żołnierze wojsk separatystów praktycznie stali się częściami Armii Rosyjskiej.

– W republikach separatystycznych bazują również dwa korpusy armijne Federacji Rosyjskiej, część 8 Armii Południowego Okręgu Wojskowego.

– W opinii Połtoraka w wojskach separatystycznych jedynie około 60% stanowi ludność miejscowa.

Segodnya

Ukraina – Propozycja nacjonalizacji rosyjskich firm

W Radzie Najwyższej zarejestrowano projekt nowelizacji ustawy o sankcjach, który zakłada znacjonalizowanie państwowych przedsiębiorstw i banków rosyjskich na terenie Ukrainy.

– Projekt został złożony przez deputowanego Bloku Petra Porszenki Romana Zwarycza.

– Autorzy projektu tłumaczą, że „państwo powinno odpowiednimi działaniami reagować na działania osób, którzy prowadzą działalność terrorystyczną, tworzą zagrożenie dla narodowych interesów, bezpieczeństwa, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.

– Wcześniej prezydent Poroszenko zatwierdził wprowadzenie sankcji wobec banków z rosyjskim kapitałem.

Hromadske

Kosowo – Akt oskarżenia wobec kosowskich władz

Rodziny obywateli Turcji, którzy zostali deportowani do Turcji pod koniec marca, przygotowują się do złożenia aktu oskarżenia wobec kosowskich władz.

– Rodziny tureckich obywateli chcą dowodzić swoich racji przed kosowskimi sądami, dlatego zaskarżyły decyzję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Kosowa o wycofaniu zezwolenia na pobyt obywatelom Turcji. Zostanie złożony także wniosek o odszkodowanie.

– Kosowska Służba Wywiadu oraz policja, we współpracy z tureckimi służbami zatrzymały oraz deportowały sześciu obywateli Turcji, z których pięciu pracowało w szkołach „Mehmet Akif”, po tym, jak MSW Kosowa wycofało pozwolenie na pobyt na terenie kraju. Zostali oni uznani za powiązanych z imamem Fetulahem Gullenem, oskarżonym o próbę zamachu stanu w 2016 r.

Alo.rs

Bośnia i Hercegowina – Raport Inzka przez Radą Bezpieczeństwa ONZ

Wysoki przedstawiciel dla BiH Valentin Inzko przedstawił okresowy raport dotyczący aktualnej sytuacji w Bośni i Hercegowinie przez Radą Bezpieczeństwa ONZ. Inzko zaznacza, iż sytuacja w kraju wciąż nie jest stabilna.

– Inzko zaapelował do lokalnych bośniackich polityków o powstrzymanie się od retoryki nacjonalistycznej wymierzonej w suwerenność państwa, która nasila się przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

– Jako autorów najbardziej kontrowersyjnych wypowiedzi Inzko wskazał Milorada Dodika i Dragana Čovicia, którzy otwarcie dyskutowali o podziale państwa, a także Bakira Izetbegovicia, który stwierdził, iż produkowana w Federacji BiH broń jest przeznaczona do eksportu, a w razie potrzeby do użycia wewnętrznego, co zostało odczytane jako groźby wobec liderów mniejszego bośniackiego entitetu.

– Większość członków rady poparła przedłużenie mandatu urzędowi Wysokiego Przedstawiciela. Przeciwna temu była Rosja.

– Władze Republiki Serbskiej skierowały do rady list, który odczytał ambasador Rosji. W liście tym zaznaczono, iż Bośnia jest stabilnym państwem, które lada dzień stanie się członkiem Unii Europejskiej, a raport Inzka pełen jest przekłamań.

Oslobođenje

Czarnogóra – Postrzelenie dziennikarki

We wtorek wieczorem nieznani sprawcy postrzelili czarnogórską dziennikarkę śledczą Oliverę Lekić, która badała temat przestępczości zorganizowanej oraz korupcji w Czarnogórze. Życiu kobiety nie zagraża niebezpieczeństwo.

– Szef Delegacji UE w Czarnogórze Avio Orav określił atak na dziennikarkę „zbrodniczym aktem“ oraz wyraził swoje zaniepokojenie obecną sytuacją w Czarnogórze.

– Premier Duško Marković stwierdził, iż incydent ten dowodzi złej kondycji czarnogórskich mediów, które znajdują się pod presją wielu środowisk.

– Lekić już przed sześcioma laty padła ofiarą ataku. W ostatnim czasie otrzymywała także pogróżki.

Slobodna Evropa

Serbia – Wizyta Putina do końca roku

Aleksandar Vučić, który przebywał z oficjalną wizytą w Moskwie 8 i 9 maja zapowiedział wizytę Władimira Putina w Serbii, która ma odbyć się przed końcem bieżącego roku.

– Serbskie media podkreślają fakt, iż Aleksandar Vučić był pierwszym prezydentem, który spotkał się z Władimirem Putinem po wygranych wyborach, co ma potwierdzać szczególną pozycję serbskiego prezydenta.

– Prezydent Serbii oświadczył, iż poprosił Władimira Putina o wsparcie strony serbskiej w organizacjach takich, jak ONZ w sprawie konfliktu z Kosowem.

– Do końca br. odbyć ma się rewizyta prezydenta Federacji Rosyjskiej w Belgradzie.

Slobodna Evropa

Bułgaria – Obchody dnia świętego Jerzego

6 maja Bułgaria obchodziła Gergiow Den – dzień świętego Jerzego, który jest również świętem bułgarskiej armii. Prezydent Radew z tej okazji odwiedził pomnik żołnierzy w Macedonii.

– Prezydent Radew odwiedził pomnik poświęcony poległym bułgarskim żołnierzom, który znajduje się na terenie Macedonii. W obchodach wzięła również udział strona macedońska.

– „Doceniamy gotowość Macedonii, by troszczyć się o pomniki poświęcone bułgarskim oficerom oraz ich groby”, powiedział prezydent Radew.

– Georgiew Den świętowała cała Bułgaria. Część obchodów stanowiła parada wojskowa w centrum Sofii.

Vesti

Chorwacja – Ciąg dalszy afery Agrokoru

9 maja wicepremier Chorwacji Martyna Dalić odrzuciła zarzuty dotyczące pomocy firmy Agrokor. Wicepremier twierdzi, że treść wiadomości e-mail, które wyciekły ukazują, że wykorzystywała swoje stanowisko, by pomóc przyjaciołom i współpracownikom czerpać korzyści z upadającej firmy Agrokor.

– Agrokor jest największą prywatną firmą w Chorwacji, która zatrudnia około 40 000 pracowników, zaczęła podupadać na początku 2017 roku.

– W kwietniu 2018 r. Parlament uchwalił specjalną ustawę, aby doprowadzić do 15-miesięcznego nadzwyczajnego zarządzania firmą przez państwo, aby powstrzymać bankructwo i uratować miejsca pracy.

– Premier Andrej Plenković odrzucił również zarzuty o popełnienie przestępstwa, twierdząc, że „wszystko zostało zrobione z myślą o chorwackiej gospodarce”. Dodał, że dalej ufa wicepremier.

– Opozycja w parlamencie stwierdziła, że wiadomości e-maile są wystarczającym dowodem na ponowne zorganizowanie wyborów.

Balkan Insight

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY