Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (18 maja)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o otwarciu rosyjskiego mostu na anektowany Krym, śmierci słynnego badacza Rosji i Europy Wschodniej Richarda Pipesa oraz planowanych wspólnych ćwiczeniach NATO i Serbii.

USA – Nie żyje Richard Pipes

W wieku 94 lat odszedł Richard Pipes, jeden z najwybitniejszych sowietologów, profesor Uniwersytetu Harvarda i były doradca Ronalda Reagana.

– Richard Pipes pochodził z rodziny zasymilowanych polskich Żydów, urodził się w Cieszynie w 1923 roku. W październiku 1939 roku udało mu się wraz z rodziną uciec z Polski.

– W latach 80. działał jako doradca prezydenta USA Ronalda Reagana ds. Europy Wschodniej i Związku Radzieckiego zabiegając o ostry kurs polityki wobec Moskwy.

– Jest autorem licznych książek, w tym znanej każdemu polskiemu specjaliście od Rosji triadzie „Rosja Carów”, „Rosja Rewolucji” i „Rosja Bolszewików”.

TVN24

Białoruś – Diego Maradona trenerem Dynama Brześć

Argentyńska gwiazda piłki nożnej Diego Maradona został trenerem białoruskiej drużyny Dynamo Brześć.

– Argentyńczyk podpisał 3 letni kontrakt na przewodnictwo radzie dyrektorów klubu.

– Honorarium dla legendarnego piłkarza nie zostało podane do publicznej wiadomości.

– Obecnie Maradona weźmie udział w mundialu w Rosji. Do Brześcia pojedzie dopiero w drugiej połowie lipca.

Eurosport

Białoruś – Regiony wymierają

W pierwszym kwartale 2018 roku w 114 regionach spośród 118 odnotowano większą liczbę zgonów niż urodzeń.

– Wzrost umieralności dawało się odnotować wcześniej, jednak eksperci zauważają, że w tym roku liczba zgonów przewyższy tę z 2017.

– W 2017 roku odeszło 16 755 Białorusinów, tymczasem od stycznia tego roku zmarło na Białorusi już 8766 osób.

– Dodatkowym problemem jest również kwestia migracji, gdyż wielu Białorusinów wciąż wyjeżdża za granicę, zarówno na wschód jak i na zachód.

Naviny

Rosja – Putin oficjalnie otworzył Most Krymski

15 maja otworzono most łączący Rosję z Krymem. Konstrukcja powstała bez zgody Ukrainy.

– Uroczystość otwarcia zainaugurował prezydent Federacji Rosyjskiej, który jako pierwszy przejechał przez most za kierownicą Kamaza. Początkowo zarzucono Putinowi złamanie przepisów drogowych, ponieważ jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Jak podaje rzecznik prasowy Federalnej Służby Ochrony Federacji Rosyjskiej, głowa państwa nie popełniła przestępstwa.

– W kolumnie samochodów było około 35 maszyn budowlanych, które zostały użyte podczas budowy mostu.

– Regularny ruch na moście dla samochodów osobowych i autobusów pasażerskich został otwarty 16 maja.

– Jak podaje Echo Moskwy, budowa części dworca kolejowego planowo ma zakończyć się w przyszłym roku.

– Most, przechodzący przez Cieśninę Kerczeńską jest obecnie najdłuższym mostem w Europie.

– Budowę mostu bez zgody władz Ukrainy potępiła m.in. Unia Europejska.

Echo Moskwy

Rosja – Nie żyje Elena Gremina, założycielka Teatr.doc

Reżyser i dramaturg Elena Gremina, założycielka Teatr.doc zmarła w wieku 61 lat.

– Według informacji rodziny przyczyną śmierci stała się niewydolność nerek i serca.

– Jako reżyser teatralny zadebiutowała w 2013 roku z przedstawieniem „150 powodów, aby nie bronić Ojczyzny”.

– W 2002 roku wraz z mężem założyła Teatr.doc, który stał się wkrótce jedną z największych i najsłynniejszych scen niezależnych w Moskwie. W ubiegłym roku Eastbook miał okazję przeprowadzić z nią wywiad podczas jej pobytu w Warszawie.

Lenta.ru

Ukraina – Aresztowania w ukraińskiej redakcji RIA Novosti

Redaktor naczelny RIA Novosti Ukraina Kyryło Wyszyński, podejrzewany o zdradę stanu został aresztowany przez SBU przy okazji przeszukania w redakcji.

– Wyszyński jest oskarżany o prowadzenie działalności wywrotowej przeciwko krajowi za pomocą prowadzonych przez siebie portali i uczestnictwo w prowadzonej przez Rosję wojnie hybrydowej.

– Obecnie Wyszyński przebywa w areszcie w Chersoniu. Został zatrzymany na 60 dni bez prawa wpłaty kaucji.

– Według informacji portalu Hromadske, Wyszyński od 2015 roku jest obywatelem Federacji Rosyjskiej.

Hromadske

Bośnia i Hercegowina – Prezydent Republiki Serbskiej wezwał do zamknięcia granic

Prezydent entitetu Republika Serbska (RS) Milorad Dodik zaapelował o uszczelnienie granic Bośni i Hercegowiny w związku z oczekiwanym napływem uchodźców i imigrantów do tego kraju.

– 13 maja odbyło się nadzwyczajne posiedzenie władz serbskiego entitetu w związku z kryzysem migracyjnym.

– Prezydent RS Milorad Dodik podtrzymał opinię władz entitetu, iż nie dysponują one środkami potrzebnymi do pomocy uchodźcom, których większy napływ oczekiwany jest w najbliższym czasie. Dodik wezwał do uszczelnienia granic, podobnie jak uczyniła to Chorwacja oraz Węgry.

– Premier RS Željka Cvijanović oświadczyła, iż nie zaakceptuje żadnej decyzji Rady Ministrów BiH, która odnosiłaby się do rozlokowania imigrantów na terenie Republiki Serbskiej. Zapowiedziała ona także wzmocnienie ochrony granic oraz zwiększenie liczby funkcjonariuszy policji w przygranicznych gminach.

– Według informacji, którymi dysponuje Cvijanović, do BiH może dotrzeć od 50 do 120 tys. imigrantów.

Al-Jazeera Balkans

Serbia – Jesienią ćwiczenia NATO „Srbija 2018”

Dowódca Sztabu NATO w BiH gen. Robert Houston oświadczył, iż siły sojuszu północno-atlantyckiego będą współorganizatorem ćwiczenia usuwania skutków katastrof naturalnych, które odbędzie się w Serbii.

– Decyzja została podjęta na podstawie zeszłorocznych doświadczeń podczas takich samych ćwiczeń, które z sukcesem odbyły się w Bośni i Hercegowinie w okolicy Tuzli. Gospodarzem ćwiczenia będzie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Serbii.

– Ćwiczenie odbędzie się w dniach 8 – 11 października 2018 r. w okolicy miasta Mladenovac. Jego celem będzie zwiększenie zdolności operacyjnych serbskich służb w międzynarodowych akcjach usuwania skutków katastrof naturalnych.

Blic.rs

Chorwacja – Około 10 tys. osób uczestniczyło w uroczystości w austriackim Bleiburgu

Obchody 73. rocznicy Masakry w Bleiburgu, upamiętniające rzeź żołnierzy hitlerowskiego Niezależnego Państwa Chorwackiego przez Jugosłowiańską Armię Ludową przyciągnęły około 10 tys. osób. Uroczystości te są przez niektórych uznawane za największy faszystowski wiec w Europie.

– Uroczystości te odbyły się pod patronatem Zgromadzenia Narodowego Republiki Chorwacji oraz Chorwackiego Zgromadzenia Narodowego Bośni i Hercegowiny.

– Uroczystości przykuły dużo uwagi w austriackich mediach. Jedynymi dozwolonymi symbolami były chorwacka i austriacka flaga oraz symbole religijne.

– Ponad stu aktywistów z Chorwacji, Słowenii i Włoch uczestniczyło w proteście przeciw obchodom upamiętniającym armię faszystowskiego państwa.

– Przedstawiciel chorwackiego Frontu Robotniczego Aleksandar Dolić zaapelował do zaprzestania rehabilitacji ustaszkiej ideologii.

Al-Jazeera Balkans

Kosowo – Koniec mandatu misji EULEX

Dobiega końca mandat misji Unii Europejskiej EULEX. Prezydent Kosowa Ramush Haradinaj podziękował szefowej misji Aleksandrze Papadopoulo. Po 15 czerwca br. EULEX otrzyma mandat misji doradczej.

– Haradinaj podkreślił wspólne sukcesy Kosowa oraz misji EULEX w zakresie wzmacniania kosowskich instytucji państwowych, rozwoju gospodarczego oraz integracji europejsko-atlantyckich.

– Papadopoulo zapewniła o kontynuacji dalszej ścisłej współpracy z władzami Kosowa.

Al-Jazeera Balkans

Grecja – Nieformalny szczyt grupy Wyszehradzkiej oraz grupy B4

Ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz państwa bałkańskie, które są członkami UE (Grecja, Rumunia, Bułgaria, Chorwacja; B4) podczas nieformalnego spotkania w greckim Sunionie na tydzień przed oficjalnym szczytem państw bałkańskich w Sofii w Bułgarii.

– W spotkaniu tym uczestniczyli także ministrowie krajów starających się o przystąpienie do UE, tj. Albanii, Serbii, Kosowa, Czarnogóry, Macedonii oraz Bośni i Hercegowiny.

– Ministrowie uczestniczący w szczycie byli zgodni, jeśli chodzi o politykę rozszerzenia, jednakże nie zgadzali się w kwestii terminu przyjęcia nowych państw do UE.

– Minister spraw zagranicznych Bułgarii Ekaterina Zaharova oceniła, iż Serbia i Czarnogóra przystąpią do UE najwcześniej w 2025 r. Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto jednak opowiedział się za jak najszybszą integracją krajów bałkańskich z EU ze względu na „strategię wielkich graczy wobec Bałkanów”, które mogą skutkować problemami związanymi z bezpieczeństwem wewnętrznym unii.

– Przedstawiciele Komisji Europejskiej opowiedzieli się za rozpoczęciem negocjacji z Albanią i Macedonią, pomimo braku pozytywnej opinii ze strony krajów takich, jak Francja i Austria. Grecki minister spraw zewnętrznych Nicos Kotzias stwierdził, iż Europa kilku prędkości jest korzystna dla mocniejszych członków wspólnoty.

Al-Jazeera Balkans

Chorwacja – Szczyt Energetyczny 2018 w Zagrzebiu

16 maja w Zagrzebiu odbył się Szczyt Energetyczny 2018. Eksperci obawiają się, że jeżeli do 2030 nie będzie żadnych zmian to Chorwacja może importować do 90 % energii.

-Chorwacja zużywa dwa razy więcej energii niż produkuje.

-Wyrażono obawy, że nastąpił spadek produkcji ropy i gazu i jeżeli sytuacja w Chorwacji się nie zmieni to rząd będzie zmuszony importować energię z innych krajów.

-Tomislav Ćorić jednak uspokaja, że w Chorwacji są stałe ceny gazu oraz energii elektrycznej. Niestety ceny ropy faktycznie wzrosły jednak jest to zjawisko, które można obserwować nie tylko w Chorwacji.

dnevik.hr

Chorwacja – Kto zostanie nowym wicepremierem Chorwacji ?

Poprzednia wice premier Martina Dalić po naciskach opozycji podała się do dymisji po aferze Agrokor. Premier Chorwacji Andrej Plenković przyjął rezygnację Dalić, mówiąc, że żałuje jej odejścia z rządu. Obecnie możemy mówić o trzech, głównych kandydatach na jej stanowisko.

-Główni kandydaci to Tomislav Ćorić, Ivan Maletić i Ivan Vrdoljak.

-Tomislav Ćorić jest ministrem ochrony środowiska i energii i o nim najczęściej się mówi jako o przyszłym wicepremierze. Głównym argumentem zwolenników Ćorića jest automatyczne połączenie dwóch bliskich sobie ministerstw – ministerstwa gospodarki i energii.

-Mówi się również o Ivanie Maletiću, który jest eurodeputowanym Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) oraz o Ivanie Vrdoljaku, który przez nieudanych rozmowach koalicyjnych z HDZ w 2017 r. może okazać się probletycznym kandydatem na wicepremiera.

Jutarnji

Bułgaria – Europejski szczyt w Sofii

17 maja w Sofii spotkały się największe figury Unii Europejskiej. 28 przedstawicieli Europy oraz 6 krajów Bałkańskich zgromadził szczyt UE – Bałkany Zachodnie.

– Historyczne niemale spotkanie doprowadziło do rozmów między politykami o tak przeciwstawnych interesach jak prezydenci Serbii i Kosowa.

– Inny kluczowy element rozmów stanowiła również kwestia wejścia Macedonii do UE i NATO.

– Obecni na szczycie politycy, w tym Donald Tusk oraz minister Liliana Pawłowa wyrazili nadzieję, że spotkanie doprowadzi do zbliżenia krajów, których reprezentanci pojawili się w Sofii.

BalkanInsight

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY