Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (25 maja)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o rosyjskim pochodzeniu rakiety, która strąciła nad Ukrainą Boeinga Malaysian Airlines, otwarciu Tunelu Beskidzkiego oraz wizycie Teresy May w Skopje.

Białoruś – MSW: Flaga LGBT nie przejdzie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi w oficjalnym komunikacie stwierdziło, że związki jednopłciowie to fałszerstwo.

– W opinii MSW Białoruś opiera się na fundamencie tradycyjnych instytucji rodziny i małżeństwa.

– Powodem przedstawienia tego stanowiska było wywieszenie przez ambasadę Wielkiej Brytanii w Mińsku tęczowej flagi – symbolu społeczności LGBT 17 maja, w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii.

– Komunikat był szeroko komentowany na Białorusi i poza jej granicami. Szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej odmówił komentarza, jednak stwierdził, że każdy działacz państwowy i polityczny powinien zastanawiać się nad konsekwencjami swoich słów w szerokim kontekście.

Tut.by

Rosja – MH17 został zniszczony przez rosyjską rakietę

Międzynarodowy komitet śledczy zajmujący się katastrofą malezyjskiego MH17 ustalił trasę przybycia przeciwlotniczego systemu Buk, który zestrzelił samolot. Według ustaleń śledczych, broń należała do 53. brygady rakietowej sił zbrojnych Rosji.

– Śledczy ustalili, że Buk został przetransportowany do obwodu donieckiego z wojennej bazy pod Kurskiem. Rezultaty dochodzenia przedstawiono podczas konferencji prasowej 24 maja.

– W katastrofie Boeinga 17 lipca 2014 roku śmierć poniosło 298 osób. Samolot leciał z Amsterdamu do malezyjskiego Kuala-Lumpur.

– Rosyjski resort obrony zaprzeczył doniesieniom komitetu. Według oświadczenia ministerstwa, rosyjskie Buki nigdy nie przekroczyły granicy Ukrainy – rosyjscy wojskowi winą za katastrofę obarczają ukraińskie siły lotnicze.

Meduza

Rosja – Mer Jekaterynburga podał się do dymisji

Jewgienij Rojzman, mer Jekaterynburga, podał się do dymisji. Decyzję podjął na znak protestu wobec zniesienia powszechnych wyborów mera.

– 22 maja Jewgienij Rojzman odmówił procedowania kwestii zmian w samorządowej ustawie dotyczącej zniesienia wyborów głowy Jekaterynburga. Po tym, jak radni wnieśli wniosek o dalsze procedowanie zmian przez zastępcę przewodniczącego miejskiej Dumy, Rojzman ogłosił swoją dymisję.

– Posiedzenie miejskiej Dumy stało się dla mnie ostateczną granicą. Przyjęta została ustawa o zniesieniu powszechnych wyborów, na wniosek obecnego gubernatora. Wszyscy rozumieją, że to prawo zostało uchwalone dlatego, abym nie kandydował na następną kadencję, ponieważ jeszcze raz bym wygrał te wybory – wyjaśniał Jewgienij Rojzman.

– Rojzman zajmował posadę mera Jekaterynburga od 2013 roku.

Radio Svoboda

Rosja – Abramowicz repatriantem Izraela

Od 24 maja rosyjski miliarder Roman Abramowicz może jechać do Izraela w formie repatrianta.

– Jak podaje gazeta „Израиль сегодня” [Izrael dziś], oligarcha zamierza osiedlić się w Tel-Awiwie, w którym budowany jest dla niego dom.

– Jak zauważa Echo Moskwy, biznesmen wielokrotnie bywał w Izraelu i zainwestował znaczne środki w izraelskie firmy.

Echo Moskwy

Ukraina – Otwarcie Tunelu Beskidzkiego

Prezydent Poroszenko uczestniczył w oficjalnym otwarciu kolejowego Tunelu Beskidzkiego.

– Poroszenko podkreślił, że tunel jest symbolem współpracy między Ukrzaliznycą, ukraińską władzą, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a jego kierunkiem jest Europa.

– Pierwotnie tunel powstał w 1886 roku, w 2007 został uznany za awaryjny. Obecnie powstała nowa, dwutorowa linia o strategicznym znaczeniu. Tą trasą przewożone są towary eksportowane na zachód, a także 60% wszystkich towarów tranzytowych.

– Inwestycja powstawała 5 lat i kosztowała niemal 3 miliardy hrywien.

Hromadske

Ukraina – Blokada RIA Novosti i Rossii Segodnya

Kijów zdecydował się na wpisanie obydwu rosyjskich portali na listę firm objętych sankcjami przez państwo ukraińskie.

– Figurowanie na liście oznacza zamrożenie aktywów wydawców, RIA Novosti oraz Rossii Segodnya na okres trzech lat oraz blokadę wydawania portali. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o zatrzymaniach w redakcji RIA Novosti Ukraina.

– Od momentu wejścia w życie decyzji zablokowany zostanie dostęp do stron: россиясегодня.рф, sputniknews.com, ria.ru, rsport.ria.ru, 1prime.ru, realty.ria.ru, riarating.ru, inosmi.ru, ria.ru/sn

– Dyrektor Rossii Segodnya Dmitrij Kisieliew stwierdził, że działania ukraińskich władz to wyraz ich bezsilności, natomiast MSZ Rosji uznało blokadę za „kolejny akt politycznej cenzury”.

RIA Novosti

Bułgaria – Szczyt UE-Bałkany

17 maja w Sofii odbył się Szczyt UE-Bałkany podczas którego przyjęto Deklarację o wsparciu integracji europejskiej w regionie. Uchwalono także aneks dotyczący wzmacnianiu współpracy gospodarczej pomiędzy UE a państwami Bałkanów Zachodnich.

– W przeddzień tego wydarzenia, Donald Tusk podkreśli, iż podczas szczytu w Grecji w 2003 r. po raz pierwszy zadeklarowano europejską przyszłość Bałkanów Zachodnich, a spotkanie w Sofii stanowić potwierdzenia geostrategicznego wyboru, zarówno ze strony przedstawicieli Unii, jak i państw bałkańskich.

– Podczas szczytu podkreślono rolę, jaką Bałkany odgrywają w kwestii bezpieczeństwa wewnętrznego Unii Europejskiej.

– Dyskutowano także na temat współpracy prowadzącej do utworzenia Regionalnego Obszaru Gospodarczego, który ułatwiłby wymianę handlową, cyfryzację, rozwój infrastruktury, wzmocnił bezpieczeństwo energetyczne oraz przepływ siły roboczej wśród państw bałkańskich.

– Nie obyło się jednak bez kontrowersji związanych ze statusem Kosowa, gdyż władze Hiszpanii wyraziły ostry sprzeciw wobec udziału przedstawicieli władz tego państwa w spotkaniu.

Blic.rs

Macedonia – Wizyta Theresy May w Skopje

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May podczas konferencji prasowej w Skopje oświadczyła, iż głównym tematem lipcowego szczytu państw bałkańskich w ramach Procesu Berlińskiego, który odbędzie się w Londynie będzie bezpieczeństwo wewnętrzne regionu. Jako główne zagrożenie dla regionu Bałkanów Zachodnich brytyjska premier wskazuje wpływy Rosji.

– Po zakończeniu Szczytu UE i państw bałkańskich w Sofii premier Theresa May udała się z oficjalną wizytą do Macedonii, gdzie spotkała się z premierem Zoranem Zaevem.

– Podczas wspólnej konferencji prasowej w Skopje, May podkreśliła, iż sieć wpływów rosyjskich na Bałkanach nie sprzyja bezpieczeństwu i stabilności regionu – w jej opinii Rosja próbuje destabilizować kraje bałkańskie oraz członków Unii poprzez cyberataki, propagandę oraz dezinformację.

– Dodała ona także, iż podczas szczytu państw Procesu Berlińskiego, który odbędzie się w lipcu, i którego gospodarzem będzie Wielka Brytania, głównym tematem debat będzie bezpieczeństwo wewnętrzne regionu bałkańskiego.

Global Cir

Macedonia/Grecja – Coraz bliżej rozwiązania sporu

Władze Macedonii zaproponowały rozwiązanie sporu z Grecją, który trwa od 1991 r. poprzez zmianę nazwy państwa na „Republikę Macedonii Ilindeńskiej”. Pomimo tego, iż rząd w Skopje wyraził wolę ustępstwa i spełnienia greckich roszczeń, rząd w Atenach zdystansował się od tego rozwiązania.

– Premier Zoran Zaev oświadczył, iż rozwiązanie to jest satysfakcjonujące dla strony macedońskiej oraz oczekuje jego akceptacji ze strony rządu w Atenach.

– Jednakże, strona grecka w pośredni odrzuciła tę propozycję, podkreślając opinię mediatora z ramienia ONZ Matthew’a Nimetz’a, który zaznaczył, iż nowa nazwa powinna zawierać wyznacznik geograficzny.

– Przymiotnik „ilindeńska” nawiązuje do antytureckiego powstania, które miało miejsce w mieście Ilinden w 1903 r.

– Także Bułgarzy, którzy ilindeńskie powstanie uważają za ważne wydarzenie we własnej historii sprzeciwiają się użyciu tej nazwy w kontekście sugerującym wyłączne nawiązania do historii Macedonii.

N1

Bośnia i Hercegowina – Wizyta prezydenta Turcji

20 maja br. prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przebywał z oficjalną wizytą w Sarajewie, podczas której spotkał się z członkami Prezydium BiH oraz był honorowym gościem 6. Kongresu Unii Europejsko-Tureckich Demokratów (UETD). W opinii publicznej, ciepłe przyjęcie tureckiego prezydenta świadczy o zwrocie w polityce BiH, która w związku z powolnym procesem integracji europejskiej ponownie zwraca się ku innym partnerom na arenie międzynarodowej.

– Po zakończeniu części oficjalnej, Erdogan wygłosił przemówienie w sarajewskiej Hali Olimpijskiej „Zetra”, które przez zachodnie media określone zostało jako antyeuropejskie, i które było częścią kampanii wyborczej skierowanej do obywateli Turcji przebywających na emigracji.

– Podczas przemówienia Erdogan podkreślił szczególne związki Turcji i Bośni, nawiązując do słów nieżyjącego już pierwszego prezydenta BiH Alija Izetbegovicia, który miał powiedzieć, iż pozostawia Bośnię „pod opieką” tureckiego prezydenta.

– Podobne wiece przedwyborcze miały się także odbyć w Austrii, Niemczech i Holandii, które zamieszkuje liczna turecka diaspora jednak zostały objęte zakazem władz.

Slobodna Evropa

Chorwacja – Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Chorwacka prezydent Kolinda Grabar-Kitarović oraz premier Andrej Plenković zapowiedzieli nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które odbędzie się 28 maja w Zagrzebiu.

– Posiedzenie to związane jest z restrukturyzacją przedsiębiorstwa Agrokor oraz aferą „Hotmail”, której rezultatem była dymisja wicepremier oraz minister gospodarki Martiny Dalić.

– Afera „Hotmail” dotyczy ujawnienia prywatnej korespondencji Martiny Dalić w związku z przygotowaniem ustawy, która zakładała przejęcie całkowitej kontroli nad tym przedsiębiorstwem przez rząd. Ukazuje ona także związki chorwackiego premiera z tzw. grupą Borg.

Al Jazeera

Bośnia i Hercegowina – Dodik zapowiada przyłączenie Republiki Serbskiej do Serbii

Podczas otwarcia międzynarodowej konferencji poświęconej zbrodniom w Jasenovcu Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik, znany ze swoich kontrowersyjnych wystąpień, zapowiedział przyłączenie Republiki Serbskiej do Serbii w perspektywie kilkudziesięciu lat.

– Podczas konferencji w Banja Luce Dodik podkreślił, iż Serbowie posiadają historyczne prawo, aby połączyć serbskie terytoria z „macierzą”.

– Podobne wystąpienia miały miejsce także w lutym br., kiedy Dodik stwierdził, iż Serbowie posiadają dwa państwa – Republikę Serbską oraz Serbię.

Kurir.rs

Kosowo – Rząd i opozycja przeciw rozszerzeniu kompetencji ZSO

Zarówno kosowski rząd, jak i przedstawiciele opozycji sprzeciwiają się rozszerzeniu kompetencji Wspólnoty Serbskich Gmin (ZSO), zwłaszcza w kwestii elektrowni wodnej Gazivode oraz koplani Trepča.

– Podczas ostatniego posiedzenia Grupy roboczej ds. statutu ZSO jednym z tematów było rozszerzenie kompetencji organizacji we wspomnianym zakresie, jednakże kosowski rząd, jak i przedstawiciele Demokratycznego Sojuszu Kosowa oraz ugrupowania Vetëvendosje stanowczo sprzeciwili się temu projektowi.

Al-Jazeera

Bułgaria – Kraj nie jest gotowy na wejście do strefy euro

Według opublikowanego w środę raportu Komisji Europejskiej Bułgaria nie jest gotowa na przyjęcie euro jako swojej nowej waluty.

– Raport stwierdza, że w Bułgarii konieczny jest dalszy rozwój sektora finansowego, który umożliwi uporanie się z obecnymi jego słabymi stronami.

– Podobnymi wnioskami dzieli się Centralny Bank Europejski, którego raport określa bułgarskie regulacje antykorupcyjne oraz te dotyczące instytucji kredytowych jako niewystarczające.

– W świetle powyższych raportów nie ma na razie szans, by za przed upływem swojej prezydencji Bułgaria weszła choćby na „listę oczekujących” na wstąpienie do strefy euro.

Balkan Insight

Bułgaria – Nowa umowa z Rumunią

21 maja bułgarski przedstawiciele rządu podpisali umowę z Rumunią, na mocy której oba kraje będą wspólnie wspierać się w wysiłkach o wejście do strefy Schengen.

– W spotkaniu w Bukareszcie wzięli udział przewodniczący bułgarskiej komisji ds. bezpieczeństwa wewnętrznego oraz rumuńskiej komisji ds. obrony narodowej.

– Zarówno strona rumuńska, jak i bułgarska przekonane są, że wejście obu krajów do strefy Schengen to kwestia czasu, jako że według nich, spełniły one wszystkie stawiane im wymagania.

– „Jestem przekonany, że decyzja o przyjęciu Bułgarii to strefy Schengen wkrótce zostanie podjęta”, stwierdził reprezentujący Bułgarię Cwetan Cwetanow.

Vesti.bg

Chorwacja – „Marsze dla życia”

Dnia 19 maja w trzech głównych miastach w Chorwacji odbyły się antyaborcyjne „Marsze dla życia”. Wydarzenie po raz trzeci odbyło się w Zagrzebiu, drugi raz w Splicie i po raz pierwszy w Rijece.

-Marsz postrzegany jest jako zgromadzenie organizacji konserwatywnych i religijnych oraz zwolenników antyaborcyjnych.

-Głównymi organizatorami jest grupa „U ime obitelji” (tł. W imieniu rodziny), która prowadzi kampanię, aby zakazać aborcji.

-Željka Markić, lider grupy, była jednym z najbardziej otwartych aktywistów antyaborcyjnych w ostatnich latach.

Glas Hrvatske

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY