Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (1 czerwca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o śmierci i zmartwychwstaniu Arkadija Babczenki w Kijowie, niewpuszczeniu na terytorium Rosji szefa PISM Sławomira Dębskiego oraz protestach w stolicy Albanii.

Białoruś – Pomocnik prezydenta zatrzymany za łapówkę

Siergiej Rowniejko, główny inspektor Okręgu Grodzieńskiego został zatrzymany za przyjęcie łapówki w wysokości 200 tysięcy dolarów.

– Według informacji białoruskiego KGB Rowniejko kilkukrotnie przyjmował łapówki w zamian za rozwiązywanie problemów swoich darczyńców.

– Za przyjęcie łapówki grozi mu wyrok do 15 lat kolonii karnej.

– We wrześniu 2017 roku Alaksandr Łukaszenka proponował, aby rozgraniczyć uprawnienia pomocników prezydenta, czyli przedstawicieli głowy państwa w regionach, a gubernatorów okręgów.

Naviny.by

Białoruś – Biełstat pokazał dochody rodzin

Przeciętna białoruska rodzina co miesiąc dysponuje 1136 rublami (około 2091 PLN) informuje agencja statystyczna Biełstat.

– Według danych rodziny przeznaczają około 40% całości swoich dochodów na jedzenie, 29,8% na produkty nieżywnościowe i 26,2% na usługi.

– Średnie dochody różnią się w zależności od miejscowości. W miastach i miasteczkach średni dochód wynosi 1212 rubli (ok. 2231 PLN), natomiast na wsiach spada on do 940 rubli (ok. 1730 PLN).

– Według informacji Biełstatu w pierwszym kwartale 2018 roku 5,9% społeczeństwa znajdowało się poniżej granicy ubóstwa. Dla porównania w Polsce wskaźnik ten wyniósł w 2017 roku 4,3%.

Tut.by

Rosja – Wandal zniszczył dzieło Ilii Rypina

W Galerii Trietiakowskiej wandal znacząco uszkodził dzieło Ilii Rypina „Car Iwan Groźny i jego syn Iwan 16 listopada 1581 roku”.

– Wandal rozbił szkło chroniące obraz i w trzech miejscach uszkodził płótno obrazu. 37-letni mężczyzna z Woroneża został zatrzymany.

– Obraz do dziś uznawany jest przez niektóre środowiska nacjonalistyczne i prawosławne za obraźliwy i szkalujący instytucję caratu. W opinii tych środowisk Iwan Groźny nigdy nie zabił swojego syna.

– Dzieło Rypina było już w swojej historii atakowane. W 1913 roku twarz cara została pocięta nożem przez 29-letniego staroobrzędowca. W rekonstrukcji obrazu uczestniczył wówczas sam Ilia Rypin.

Tass

Rosja – W Moskwie zatrzymano szefa PISM

Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski został zatrzymany na lotnisku w Moskwie przez straż graniczną.

– Według informacji, do których dotarło TVP, Dębski nie został wpuszczony na terytorium Federacji Rosyjskiej i następnego dnia wyleciał do Frankfurtu nad Menem.

– Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew został wezwany do MSZ w celu złożenia wyjaśnień w tej sprawie. Obiecał, że strona rosyjska przedstawi w tej sprawie wyjaśnienia.

– Sekretarz prasowy Ambasady w rozmowie z agencją TASS potwierdził, że strona polska wyraziła protest w związku z zakazem wjazdu dla Dębskiego.

Tass

Rosja – Rosskomnadzor grozi Apple

Rosskomnadzor nie składa broni w sprawie zakazania działalności komunikatora Telegram w Rosji i oczekuje od Apple usunięcia go ze spisu aplikacji.

– Apple ma usunąć dostęp do komunikatora w sklepie z aplikacjami AppStore. Szef instytucji Aleksandr Żarow oczekuje odpowiedzi od Apple w ciągu miesiąca.

– Jeśli amerykańska firma nie zdecyduje się na usunięcie Telegramu Rosskomnadzor, może ograniczyć funkcjonowanie całego serwisu AppStore w Rosji.

– Blokada Telegramu w Rosji trwa od 16 kwietnia 2018 roku, gdy stało się jasne, że jego twórcy nie zdecydują się przekazać FSB kluczy szyfrowania wiadomości. Od tej daty dostęp do komunikatora w Rosji jest możliwy jedynie przez sieć VPN.

Meduza

Rosja – Aleksandr Kołczenko ogłosił głodówkę w solidarności z Olegiem Sencowem

Aleksandr Kołczenko, jeden ze skazanych w tzw. procesie „krymskich terrorystów”, rozpoczął strajk głodowy. Kołczenko żąda uwolnienia ukraińskiego reżysera, Olega Sencowa, który 14 maja również ogłosił głodówkę.

– Kołczenko i Sencow w 2015 r. zostali skazani na odpowiednio 10 i 20 lat pozbawienia wolności za przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie w trakcie aneksji półwyspu. Oba procesy uznawane są za motywowane politycznie.

– Sencow ogłosił strajk głodowy 14 maja, żądając bezwarunkowego uwolnienia wszystkich 64 ukraińskich więźniów politycznych osadzonych na terenie Federacji Rosyjskiej i Krymu.

Meduza

Ukraina – Arkadij Babczenko jednak żyje

Rosyjski dziennikarz, którego we wtorek 29 maja miał zostać zastrzelony przez płatnego zabójcę, uczestniczył w prowokacji ukraińskiej SBU. 30 maja Babczenko pojawił się na konferencji prasowej ukraińskich specsłużb.

– Według danych SBU, morderstwo Babczenki zostało sfingowane w celu ochrony dziennikarza oraz udaremnienia operację służb specjalnych Rosji. Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Wasyl Hrycak poinformował, że udało się zatrzymać potencjalnego zabójcę, który jest zwerbowanym przez Rosjan obywatelem Ukrainy.

– Arkadij Babczenko jest rosyjskim dziennikarzem, od 2017 r. przebywającym na Ukrainie. Babczenko swoją decyzję o wyjeździe z Rosji motywuje groźbami, które otrzymywał w związku z krytyką polityki Kremla.

Meduza

Ukraina – 1 mld Euro pomocy dla Kijowa

Rada Unii Europejskiej zdecydowała o przyznaniu Ukrainie kredytu stabilizacyjnego w wysokości 1 mld. Euro.

– Środki te, wraz z pieniędzmi pozyskanymi od MFW, mają posłużyć do ustabilizowania gospodarki oraz przeprowadzania reform strukturalnych przez następne 2-2,5 roku.

– Jest to trzecia operacja pomocy finansowej przekazana przez Unię Europejską Ukrainie. Pierwsza została przekazana w 2014 roku w wysokości 1,6 mld. Euro, a druga w 2015 w wysokości 1,8 mld. Euro.

– Dalsza pomoc finansowa UE ma być uzależniona od prowadzenia reform antykorupcyjnych oraz realizacji umowy współpracy między MFW i Ukrainą.

Hromadske

Albania – Masowe protesty w Tiranie

26 maja br. tysiące mieszkańców Tirany uczestniczyło w proteście opozycji przeciw albańskim władzom. Doszło do zamieszek — część demonstrantów próbowała sforsować policyjny kordon oraz wtargnąć na teren siedziby albańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

– Opozycja oskarża rząd premiera Edi Ramy o powiązania z grupami przestępczymi zajmującymi się handlem narkotykami, jednakże koalicja rządząca stanowczo zaprzeczyła tym doniesieniom.

– Uczestniczący w proteście lider opozycyjnej Partii Demokratycznej Lulzim Basha, w swoim przemówieniu do demonstrantów, wezwał Ramę do opuszczenia stanowiska premiera.

– Premier Edi Rama, który w trakcie trwania protestu przebywał w mieście Berat na południu Albanii, protesty określił działaniem na szkodę państwa, w imię ukrytych interesów niektórych ugrupowań politycznych.

N1

Kosowo – Arifi: rząd traci czas na ZSO

Koordynator ds. dialogu pomiędzy Belgradem a Prisztiną w rządzie Kosowa Avni Arifi oświadczył, iż rozmowy dotyczące uformowania Wspólnoty Serbskich Gmin (ZSO) nie są istotne dla władz, a przedstawiciele serbskiej mniejszości w Kosowie nie uzyskają kontroli nad kopalnią Trepča oraz jeziorem Gazivode.

– W opinii Arifi, Grupa Robocza ds. statusu ZSO odbyła kilka spotkań, których rezultat zostanie wkrótce przedstawiony, jednakże temat utworzenia ZSO nie jest priorytetowy dla władz Kosowa.

– W statucie tym nie ma mowy o uzyskaniu kontroli nad kopalnią Trepča oraz jeziorem Gazivode przez członków ZSO – Arifi podkreślił, iż te żądania Serbów nie zostaną nigdy zrealizowane.

– Przedstawiciele ugrupowania Serbska Lista wyrazili swoje rozczarowanie wypowiedzią Arifiego oraz zaznaczyli, że rząd Kosowa naruszył porozumienie zawarte Brukseli.

Alo

Kosowo – Incydent na tle etnicznym

We wsi Petrič w okolicy miasta Klina w zachodniej części Kosowa doszło do incydentu na tle etnicznym – grupa 50 osób narodowości albańskiej usiłowała przeszkodzić Serbom w obchodach prawosławnego święta w Cerkwi Trójcy Świętej. Ranne zostały 3 osoby narodowości serbskiej. To jeden z wielu incydentów na tle etnicznym, które miały miejsce w Kosowie w ostatnim czasie.

– Jeden z funkcjonariuszy Policji Kosowa potwierdził, iż Albańczycy próbowali zbojkotować Serbów (wcześniej wysiedlonych z tych terenów), obchodzących swoje prawosławne święto.

– Nie potwierdzono jednak informacji prasowych o ataku na ludność serbską, jednak z nieoficjalnych informacji wynika, iż ranne zostały 3 osoby.

– Były kosowski minister ds. uchodźców Dalibor Jevtić podkreślił, iż w ostatnim czasie ma miejsce coraz więcej podobnych incydentów, które nie wróżą dobrze przyszłości Kosowa.

– Według albańskiego dziennika Koha, Albańczycy protestowali przeciwko odnowie cerkwi, która została zniszczona podczas wojny w latach 90.

Srbija Danas

Macedonia – Opozycja żąda przedterminowych wyborów

Najbardziej wpływowa opozycyjna partia w Macedonii VMRO-DPMNE zapowiada rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych, a jej przewodniczący Hristijan Mickoski już rozpoczął spotkania z mieszkańcami kilku macedońskich gmin.

– Przedterminowe wybory popiera także albańskie ugrupowanie Demokratyczna Unia na rzecz Integracji, o ile polityka nowych władz przyczyni się do ostatecznego rozwiązania sporu z Grecją o nazwę państwa oraz przyspieszy proces integracji euro-atlantyckiej.

– Przedstawiciele partii rządzącej, tj. Socjaldemokratycznej Unii Macedonii, której liderem jest premier Zoran Zaev, określili działania opozycji „stratą czasu”.

– Przedstawiciel VMRO-DPMNE zapowiedzieli protest, który odbędzie się przed siedzibą władz 2 czerwca br.

Sputnik

Kosowo – Otwarcie granicy kosowsko-albańskiej

Parlament Kosowa uchwalił rezolucję o zniesieniu opłat roamingowych pomiędzy operatorami w Kosowie i Albanii, a także zniesienie kontroli granicznych na granicy kosowsko-albańskiej.

– Rezolucja o zniesieniu kontroli granicznej na przejściach Morina we Vrbnicy koło Prizrenu i Cafa Pruš w okolicyĐakovicy została uchwalona jednogłośnie przez wszystkich 73 obecnych podczas głosowania posłów.

– Premier Albanii Edi Rama zaprzecza, jakoby działania te prowadziły do integracji Kosowa w ramach tzw. Wielkiej Albanii,, podkreślając, iż ma to na celu poprawę sytuacji obywateli Kosowa posługujących się kosowskim paszportem, którzy praktycznie nie mają możliwości swobodnego przemieszczania się pomiędzy krajami.

Večernje novosti

Serbia – Zamieszki wokół festiwalu

Grupa serbskich nacjonalistów próbowała sforsować kordon policji ochraniający budynek Centrum Dekontaminacji Kulturowej, w którym odbywał się albańsko-serbski festiwal „Miredita – Dobar dan”.

– Zwolennicy Serbskiej Partii Radykalnej oraz członkowie ultra nacjonalistycznego ruchu „Zavetnici“ próbowali przeszkodzić w otwarciu festiwalu „Miredita – Dobar dan” w Belgradzie. Ideą festiwalu jest wymiana kulturowa Serbii i Kosowa oraz normalizacja stosunków obydwu państw, co wywołuje sprzeciw niektórych ugrupowań skrajnie nacjonalistycznych.

– Do zebranych demonstrantów zwrócił się Vojislav Šešelj, który zarzucił funkcjonariuszom policji zatrzymanie „serbskich patriotów”, a organizatorom festiwalu „zdradę narodową”.

Tportal

Chorwacja – USA zaniepokojone rehabilitacją ustaszy

Z corocznego raportu Departamentu Stanu o wolności religijnej na świecie z 2017 r. wynika, iż Chorwacja wciąż zmaga się z problemem gloryfikowania ustaszy, relatywizacji Holocaustu oraz kwestią zwrotu mienia żydowskiego.

– W części raportu odnoszącej się do wydarzeń z 2017 r. zwrócono uwagę na fakt postawienia tablicy upamiętniającej chorwackich weteranów w obozie koncentracyjnym w Jasenowcu, wiecu skrajnych nacjonalistów w Zagrzebiu oraz organizację koncertu Marka Perkovića Thompsona w mieście Slunj, który miał upamiętnić operację „Burza”.

– Przedstawiciele społeczności żydowskiej w Chorwacji zwrócili także uwagę, iż wielokrotnie zdarzały się próby rewizjonizmu historycznego poprzez umniejszanie roli Niezależnego Państwa Chorwackiego w Holocauscie.

– Patriarcha Serbskiej Cerkwi Prawosławnej Irinej zwrócił także uwagę na przypadki ataków na Serbów oraz aktów wandalizmu w serbskich cerkwiach.

Jutranji

Chorwacja – Jeszcze więcej turystów w sezonie

Chorwacja od lat przyciąga tysiące turystów w okresie letnim. W tym roku jednak analitycy przewidują rekordową liczbę, a przy tym niedobór zasobów ludzkich w sektorze turystycznym.

– Eduard Andric przewodniczący Związku Turystycznego w Chorwacji twierdzi, że w sezonie letnim będzie brakować co najmniej 15 000 pracowników.

– Chorwacki minister turystyki Gari Capelli w wywiadzie dla chorwackiego tygodnika ‘Globus” powiedział, że „Jeśli chodzi o liczbę rezerwacji w miesiącach letnich, wydaje się, że wyniki będą jeszcze lepsze niż przewidywaliśmy”.

– Według Chorwackiej Rady Turystyki, już w okresie od stycznia do marca w porównaniu z rokiem poprzednim możemy zauważyć 20 % wzrost w zapotrzebowaniu na nocleg.

– Rząd Chorwacji zdecydował się przyjąć 4 600 pracowników z zagranicy, w tym blisko 1 000 z Ukrainy i Bośni i Hercegowiny.

Vecernji

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY