Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (8 czerwca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o utworzeniu Sądu Antykorupcyjnego na Ukrainie po ponad 2 latach prac, kolejnej Bezpośredniej Linii z Władimirem Putinem oraz wycofaniu się przez Kosowo z dialogu z Serbią.

Białoruś – Mleczne wojny: Rosja Kontratakuje

6 czerwca Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa nałożyło embargo na produkty mleczne pochodzące z Białorusi. Ta deklaracja rozpoczęła kolejną wojnę mleczną między państwami.

– Jak podało rosyjskie MR, wprowadzenie ograniczeń na import białoruskich produktów mlecznych ma pozytywnie wpłynąć nie tylko na ceny konsumpcyjne, ale także na koszt mleka od rosyjskich mleczarzy. Białoruski Minister Rolnictwa, Leonid Zayats nazwał działania Rosji „protekcjonalnym krokiem” i „wybiciem z rynku”.

– Ministerstwo Rolnictwa zauważa, że obecnie rosyjski rynek charakteryzują stosunkowo niskie ceny sprzedaży producentów rolnych na surowe mleko. Ponadto podkreśla nasycenie rynku rosyjskiego produktami krajowymi, uniemożliwiającymi wzrost cen.

– Nie wszyscy eksperci podzielają entuzjazm Ministerstwa Rolnictwa. Jak zauważa dyrektor Rosyjskiego Związku Przedsiębiorców Branży Mlecznej Ludmiła Manickaja, dostawa białoruskiego mleka wyniosła w strukturze rosyjskiego importu surowca mlecznego w ubiegłym roku ponad 90 procent. Podkreśla, że nałożone embargo nie wpłynie pozytywnie na rosyjski rynek.

Charter97

Rosja – Bezpośrednia Linia z Putinem

Władimir Putin po raz 16 w swojej karierze prowadził swój doroczny, telewizyjny dialog z narodem. “Linia Bezpośrednia” trwała w tym roku 4,5 godziny.

– W tegorocznej edycji programu udział wzięli także gubernatorzy, do których Putin mógł kierować bezpośrednie zapytania związane z sytuacją w ich okręgach administracyjnych. Zabrakło natomiast publiczności, która dotychczas była obecna w studiu.

– W trakcie trwania “Bezpośredniej Linii” Putin mówił o rosnących dochodach obywateli Rosji, a także o przebudowie systemu podatkowego.

– Rosyjski prezydent zapewnił, że Rosja wciąż będzie wspierała samozwańcze republiki na wschodzie Ukrainy.

Meduza

Rosja – Wzrosty cen na paliwa

Rosjanie bojkotują nagły wzrost ceny paliwa, jednak władza odmawia obniżenia cen.

– Rosyjski wicepremier Dmitrij Kozak w wywiadzie dla programu «Вести в субботу» [Nowiny w sobotę] poinformował o zwiększeniu cen paliwa przez koncerny naftowe. Informacja pojawiła się na oficjalnej stronie internetowej telewizji.

– Gwałtowny wzrost ceny benzyny nastąpił od 21 do 27 maja. Koszt benzyny wzrósł o jednego rubla, co spowodowało bojkot kierowców.

– Duma Państwowa uznała, że wzrost cen paliwa jest związany ze wzrostem cen ropy na giełdzie. Jednocześnie zwróciła się do Federalnej Służby Antymonopolowej z żądaniem przeprowadzenia kontroli.

– Jak podaje prezes Rosyjskiego Związku Paliwowego Jewgienij Arkusza, wzrost cen paliwa jest skutkiem wysokich obciążeń podatkowych oraz wzrostem ceny hurtowej.

Lenta

Ukraina – Odwołanie Ministra Finansów

Ołeksandr Danyłuk został odwołany z funkcji ministra finansów w rządzie Wołodymyra Hrojsmana.

– Bezpośrednią przyczyną odwołania ministra była odmowa wyznaczenia nowego zastępcy ministra.

– Od pewnego czasu mówiło się o jego konflikcie z premierem Hrojsmanem. Danyłuk wysłał m. in. list do ambasadorów państw grupy G7 opisujący spory wewnątrz ekipy Hrojsmana, co zostało źle przyjęte przez rząd w Kijowie.

– Po odwołaniu Danyłuka doszło do zmian. Obecnie rząd nie ma już obowiązku uzgadniać swoich decyzji z Ministerstwem Finansów, a organy Państwowej Służby Podatkowej wyłączono spod podległości MF.

Hromadske

Ukraina – SBU: Sawczenko planowała zamach

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy twierdzi, że badanie wariografem, czyli wykrywaczem kłamstw potwierdza, iż Nadia Sawczenko planowała zamach stanu.

– Według SBU Sawczenko planowała zamach na ład konstytucyjny Ukrainy oraz dopuszczenie się przestępstw w celu zagarnięcia władzy państwowej.

– Badanie wykrywaczem miało potwierdzić, że deputowana zamierzała zorganizować ataki terrorystyczne na budynki dzielnicy rządowej oraz w siedzibie Rady Najwyższej oraz zabić przedstawicieli najwyższych władz kraju..

– Swoje plany Sawczenko miała omawiać między innymi z “watażką” Donieckiej Republiki Ludowej, Ołeksandrem Zacharczenką i Wołodymirem Rubanem. Sprawę zatrzymania Sawczenko śledziliśmy i relacjonowaliśmy w Eastweeku.

Hromadske

Ukraina – Przyjęto uchwałę o Sądzie Antykorupcyjnym

Po 2,5 letnim procesie legislacyjnym Rada Najwyższa przyjęła uchwałę o Sądzie Antykorupcyjnym.

– Za przyjęciem uchwały głosowało 315 deputowanych, przeciw było 41 deputowanych, przede wszystkim z Bloku Opozycyjnego i Partii Radykalnej Oleha Laszki.

– Prezydent Poroszenko stwierdził, że uchwalenie ustawy “wieńczy tworzenie infrastruktury antykorupcyjnej na Ukrainie”.

– Poroszenko zaprosił organizacje międzynarodowe do przedstawiania kandydatów na stanowiska ekspertów, których zgodnie z ustawą ma w sądzie pracować troje. Utworzenie Sądu Antykorupcyjnego było od kilku miesięcy konsultowane z MFW i Komisją Wenecką.

Hromadske

Kosowo – Wycofanie projektu platformy dialogu z Serbią

Premier Kosowa Ramush Haradinaj potwierdził, iż rząd wycofa się z debaty o projekcie platformy dialogu z Serbią.

– Kwestia porozumienia została wycofana z planu obrad, gdyż przedstawiciele rządu nie wyrazili zgody, aby prezydent Kosowa Hashim Thaci objął stanowisko prisztińskiego zespołu ds. dialogu z Belgradem.

– Ramush Haradinaj oświadczył, iż wycofanie się strony kosowskiej z prac nad platformą ma zapobiec podziałom w rządzie.

– Decyzja ta została podjęta po tym jak przedstawiciele Demokratycznego Sojuszu Kosowa zadeklarowali, iż nie zaakceptują kandydatury Hashima Thaci.

– Ponadto, Kosowo odrzuciło propozycja spotkania ze strony UE w sprawie Wspólnoty Serbskich Gmin.

Index

Grecja – Kolejne protesty

Co najmniej 2000 mieszkańców północnej Grecji zebrało się w mieście Pella, aby ponownie protestować przeciwko użyciu nazwy „Macedonia”. Podobne protesty odbyły się także w innych miastach na północy kraju.

– Organizatorami protestów byli przeciwnicy użycia nazwy „Macedonia”, niezadowoleni propozycją greckich władz, które opowiedziały się za trzema wariantami nowej nazwy Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, z których każdy zawiera nazwę „Macedonia”.

– W protestach uczestniczyli także politycy opozycji oraz przedstawiciele greckiej Cerkwi Prawosławnej.

Blic

Chorwacja –  Policja otworzyła ogień do imigrantów

Chorwacka policja otworzyła ogień, aby zapobiec ucieczce imigrantów. Sytuacja miała miejsce blisko granicy Bośni.

– Policja otrzymała raport o furgonetce z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi, podejrzanej o przewożenie ludzi z Bośni do Chorwacji,

– Po dwóch nieudanych próbach zatrzymania furgonetki policja ustawiła na drodze barierę, by zatrzymać furgonetkę

– Kierowca odmówił zatrzymania się i kontynuował jazdę w ich kierunku, policjanci oddali kilka strzałów w kierunku samochodu, po czym kierowca wyskoczył z furgonetki i uciekł.

-Policjanci znaleźli w furgonetce 29 cudzoziemców z wielu krajów, w tym dwoje rannych dzieci, które zostały przetransportowane do szpitala w Zadarze i są w stabilnym stanie. Pozostali otrzymali opiekę w szpitalach w Zadarze i Gospić.

Balkan Insight

Chorwacja – Zidentyfikowano ciała 20 Serbów zabitych w 1995 roku

Ministerstwo ds. weteranów wojennych stwierdziło, że zostały zidentyfikowane szczątki 20 Serbów pochowanych w zbiorowych grobach po operacjach wojskowych Chorwacji „Flash” i „Burzy” w 1995 roku.

– Minister Tomo Medved i jego asystent – Stephen Sučić powiedzieli, że szczątki znajdowały się w pięciu regionach – Zadar, Karlovac, Sisak-Moslavina, Pozega-Slavonia i Brod-Posavina i zostały zidentyfikowane przy użyciu próbek DNA.

– Składając kondolencje rodzinom osób zidentyfikowanych, Medved powiedział, że rząd traktuje kwestię osób zaginionych jako „priorytetową kwestię humanitarną”.

– Chorwacja wciąż poszukuje 1509 zaginionych obywateli z wojny z 1990 roku. Ministerstwo zajmowało się rozwiązywaniem losu i miejscem pobytu wszystkich zaginionych obywateli Chorwacji „niezależnie od ich przynależności etnicznej”.

BIRN

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY