Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (15 czerwca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o zwycięstwie rosyjskiej Sbornej w meczu otwarcia Mistrzostw Świata w Rosji, dyplomatycznym zwycięstwie w sprawie nowej nazwy dla Macedonii oraz kolejnej nitce gazociągu, który połączył Turcję i Bułgarię.

Białoruś – Ceny zaczęły spadać

W maju na Białorusi zanotowano deflację. Ceny na podstawowe produkty po raz pierwszy w tym roku zaczęły spadać.

– W maju ceny spadły o 0,3%, a na produkty spożywcze o 0,6%. W największym stopniu taniały ogórki (49%), pomidory (21%) oraz co interesujące banany (38%).

– Spadki nie równoważą wzrostów. Od początku roku ceny na produkty spożywcze wzrosły o 1,7%, a na pozostałe o 1,9%. Niezmiennie drożeją również usługi, od początku roku aż o 4,8%.

– Analitycy Eurazjatyckiego Banku Rozwoju uważają, że bliżej jesieni ceny znów zaczną rosnąć, a całoroczna inflacja na Białorusi wyniesie 6%.

Tut.by

Rosja – Sborna rozgromiła Arabię Saudyjską

Rosyjska drużyna w meczu otwarcia Mistrzostw Świata w Rosji pokonała drużynę Arabii Saudyjskiej 5:0.

– Pierwszy gol na konto gospodarzy został strzelony w 12’ przez Jurija Gazińskiego, ostateczne Sborna trafiła do bramki rywali aż 5 razy. Mecz odbywał się w Moskwie na stadionie Łużniki.

– Do zebranych na stadionie i przed telewizorami przemówił Władimir Putin, który powitał wszystkich kibiców i drużyny w Rosji podkreślając, że jego kraj pierwszy raz w historii gości to piłkarskie święto.

– 6 państw zdecydowało się na dyplomatyczny bojkot ceremonii otwarcia w związku ze sprawą Siergieja Skripala, w tym Polska, Wielka Brytania i Japonia. W sieci krążą również plakaty Andrija Jermolenki oraz #BloodyCup, które zachęcają do bojkotu Mistrzostw Świata w Rosji.

Dear friends tomorrow is an opening of FIFA 2018 World Cup in bloody Mordor. On this occasion please visit their…

Publiée par Giedrius Sakalauskas sur mercredi 13 juin 2018

Interia.pl

Rosja – Rząd podwyższa wiek emerytalny

Rosyjski rząd zatwierdził projekt ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego. Zdaniem Miedwiediewa jest to niezbędny krok rosyjskiej polityki.

– Podniesienie wieku emerytalnego będzie odbywało się stopniowo. Eksperci zakładają, że już w przyszłym roku wiek przejścia na emeryturę zostanie wydłużony o rok.

– Jak wynika z projektu ustawy, w 2028 roku mężczyźni będą musieli przechodzić na emeryturę w wieku 65 lat, a kobiety od 2034 roku po ukończeniu 63 roku życia.

– Według sondażu, przeprowadzonego przez holding Ромир [Romir], ponad 90 procent pytanych Rosjan opowiada się przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnego. Jak wynika z sondażu, jedna trzecia respondentów chciałby przejść na zasłużony odpoczynek znacznie wcześniej, niż przewiduje to obecne prawo.

– Politycy podkreślają, że podniesienie wieku emerytalnego przyniesie jedynie korzyść dla obywateli. Ich zdaniem pozwoli to obecnym rencistom zwiększyć ich emeryturę około tysiąca rubli rocznie.

Echo Moskwy

Rosja – Zmarł Stanisław Goworuchin

W czwartek na posiedzeniu do Dumy Państwowej poinformowano o śmierci jednego z deputowanych, znanego reżysera Stanisława Goworuchina.

– Goworuchin zmarł po długotrwałej i ciężkiej chorobie. Politycy uczcili pamięć zmarłego minutą ciszy.

– 82-letni Goworuchin był reżyserem wielu znanych filmów. Wystąpił jako aktor w około 30 obrazach. Od 1993 roku był deputowanym do Dumy, a w 2005 roku wstąpił do partii Jedna Rosja.

– Goworuchin był jednym z rosyjskich działaczy kultury, którzy podpisali się pod listem poparcia dla polityki Putina po aneksji Krymu 18 marca 2014 roku.

Nowaja Gazieta

Ukraina – Deputowany Rady rozbił się w Polsce

Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Jurij Czyżmar ucierpiał w czasie wypadku lotniczego w Rzeszowie.

– Polityk z Radykalnej Partii Oleha Liaszki trafił do szpitala. Wraz z nim na pokładzie przebywały dwie osoby, które również zabrało pogotowie.

– Awaria prywatnego samolotu zarejestrowanego na Ukrainie miała miejsce na lotnisku Rzeszów-Jasionka.

Inforesist

Bułgaria – Nowa trasa gazociągu między Turcją a Bułgarią

Nowa linia gazociągowa zostanie otwarta pod koniec czerwca, doniósł 12 czerwca Bojko Borisow po spotkaniu z premierem Turcji.

– Nowy gazociąg oficjalnie otwarto w okolicy miasta Eskişehir kilka dni temu, a na uroczystość zaproszono liderów kilku bliskich Turcji krajów, w tym bułgarskiego premiera.

– Borisow dodał, że wielu polityków chwaliło się planami podłączenia Bułgarii do sieci azerskiego gazociągu, ale dotychczas nie podjęto żadnych kroków w tym celu.

– „Bułgaria i Turcja to więcej niż sąsiedzi”, podkreślił turecki premier.

Vesti.bg

Macedonia – Zakończenie sporu z Grecją

Po trwającym 25 lat sporze z Grecją, Zoran Zaev ogłosił nową nazwę państwa – Republika Północnej Macedonii. Zakończenie sporu ogłosił także premier Grecji Alexis Tsipras.

– Porozumienie przewiduje, iż nazwa języka, jak i nazwa narodowości pozostaje w formie niezmienionej – język macedoński oraz narodowość macedońska.

– Strona macedońska oczekuje, iż Grecja potwierdzi zakończenie sporu, wyda rekomendację dotyczącą rozpoczęcia negocjacji z UE oraz odblokuje integrację Macedonii z NATO.

– Jednakże przedstawiciele partii opozycyjnej VMRO-DPMNE, których głosy są niezbędne, aby uzyskać większość w parlamencie, sprzeciwiają się wprowadzaniem zmian w konstytucji, które będą konieczne w przypadku zmiany nazwy, a także zapowiadają zorganizowanie referendum w tej sprawie.

– Grecka partia opozycyjna Nowa Demokracja również wniosła swoje zastrzeżenia, stwierdzając, iż rozwiązanie to jest przeciwne żądaniom greckiego społeczeństwa.

– Zarówno przedstawiciele UE, jak i NATO oraz krajów sąsiednich pogratulowali premierowi Zaevowi i Tspirasowi „historycznego porozumienia”.

Tportal

Macedonia – Prezydent nie podpisze porozumienia

Prezydent Macedonii Đorge Ivanov oświadczył, iż nie podpisze porozumienia pomiędzy Macedonią i Grecją, które określił szkodliwym dla interesu państwa.

– Ivanov podkreślił, iż nie dojdzie do zmiany macedońskiej konstytucji.

– Ponadto, na znak protestu prezydent po dwóch minutach opuścił spotkanie z premierem Zoranem Zaevem i ministrem spraw zewnętrznych Nikolą Dimitrovem.

– Zachowanie Ivanowa skrytykowali przedstawiciele UE, w tym Johannes Hahn, który zachowanie macedońskiego prezydenta określił jako nieodpowiedzialne.

Al Jazeera

Bośnia i Hercegowina – Brytyjska jednostka rozpoznawcza zasili EUFOR

Dowódca międzynarodowego batalionu EUFOR Martin Dorfer potwierdził, iż dodatkowy kontyngent brytyjski zasili szeregi żołnierzy stacjonujących w BiH.

– Zadaniem 40-osobowego kontyngentu będzie działanie na rzecz bezpieczeństwa i stabilizacji, zwłaszcza przed zbliżającymi się wyborami w BiH.

– Decyzja o wysłaniu dodatkowego kontyngentu została podjęta na konferencji na temat zaangażowania sił w regionie.

– Według brytyjskiego Times’a, zwiększone zaangażowanie sił międzynarodowych w BiH ma związek ze zwiększoną aktywnością Rosji w okresie przedwyborczym.

Slobodna Evropa

Bośnia i Hercegowina – Zwiększenie kontroli na granicach

Dyrektor Urzędu ds. Cudzoziemców Slobodan Ujić zapowiedział zamknięcie bośniackich granic w przypadku, gdy zrobi to Chorwacja i inne kraje europejskie.

– Każdego dnia przez terytorium Serbii i Czarnogóry do BiH dociera od 65 – 80 imigrantów.

– Do tej pory na terenie kraju zarejestrowano 6257 imigrantów, a 5635 z nich wystąpiło o azyl. Wśród nich jedynie 20% stanowią uchodźcy.

– Władze Austrii wezwały kraje bałkańskie do uszczelnienia granic.

Al Jazeera

Serbia – Do 2019 r. serbska armia najsilniejsza w regionie

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić oświadczył, iż z początkiem 2019 r. serbskie siły zbrojne będą najsilniejsze w regionie.

– Vučić zapowiedział większe inwestycje w nowoczesny sprzęt oraz remonty obiektów wojskowych. Budżet przeznaczony na modernizację armii wynosi 8 mln euro.

– Zwiększyć ma się także liczba zawodowych żołnierzy oraz wynagrodzenie dla służb mundurowych.

BN 1

Serbia – Zaangażowanie Rosji w kwestię kosowską

Rosyjski ambasador w Belgradzie Aleksadner Chepurin zadeklarował większe zaangażowanie Rosji w problem kosowski. Jednocześnie podkreślił, iż oficjalne stanowisko Moskwy wobec Kosowa będzie tożsame ze stanowiskiem Belgradu.

– W autorskim tekście Chepurina, który znalazł się w serbskim dzienniku „Politika”, rosyjski ambasador zaznaczył wzajemne wsparcie Serbii i Rosji w kwestii bieżących problemów politycznych.

– Zadeklarował on także, iż Rosja gotowa jest zwiększyć swoje zaangażowanie w problem statusu Kosowa na wniosek Serbii.

– Podkreślił on także, iż podobnie jak Krym jest rosyjski, tak Kosowo jest serbskie.

Blic

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY