Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Marcin Prengowski

Serwis „Piłkarska Rosja”. Rostów, czyli kozackie miasto

Kolejny gospodarz Mistrzostw świata w Piłce Nożnej to Rostów nad Donem. Ponad milionowe miasto (dziesiąte pod względem liczby mieszkańców w Rosji), położone blisko ujścia Donu do Morza Azowskiego, kojarzy się dziś głównie z kozactwem dońskim. Może zatem nieco zaskakiwać, że Rostów powstał dopiero w 1749 roku jako carski punkt celny. A tymczasem kozactwo, to czasy znacznie dawniejsze. Tajemnica rozwoju miasta tkwi w historii, a szczególnie rewolucji bolszewickiej.

Otóż 30 km od dzisiejszego Rostowa znajduje się Czerkask, który powstał w XVI wieku jako stanica kozacka – stolica wojska dońskiego. Miasto w wyniku pożarów i powodzi straciło na znaczeniu. Jego miejsce zajął Nowoczerkask założony w 1805 roku.

Nowoczerkask; Źródło: commons.wikimedia.org

Podczas rewolucji jednak miasto i kozacy stanęli po stronie białych. Wygrana czerwonych oznaczała definitywny koniec tak autonomii kozackiej jak i świetności miasta. Miejsce kontrrewolucyjnego Nowoczerkaska zajął stosunkowo młody i niezwiązany z kozactwem Rostów. A przecież za czasów carskich istniała nawet Gubernia Wojska Dońskiego (dziś w dużej mierze to obwód rostowski) jako ślad po kozackiej autonomii.

Juliusz Kossak, Kozacy Dońscy

Musimy pamiętać, że Kozacy dońscy byli świetnie wyszkoloną formacją, zwykle bardzo wierną caratowi. Uformowali się oni ze zbiegłych chłopów z Rzeczypospolitej oraz Rosji oraz licznych dezerterów. W XIX wieku Kozacy posiadali własne gospodarstwa rolne, znacznie większe obszarowo niż przeciętne gospodarstwa rosyjskie. Stąd też wynikał ich opór przeciwko rewolucji.

Po przegranej wojnie domowej Kozaków czekała katastrofa, zwana powszechnie rozkułaczaniem. Dotknęły ich również zsyłki, głód i emigracja. Co ciekawe, Kozacy są dziś traktowani w Rosji jako oddzielny subetnos w ramach narodu rosyjskiego, a ich liczebność szacuje się na około 68 tysięcy (zgodnie ze spisem powszechnym z 2010 roku. Podczas spisu z 2002 roku było ich 140 tysięcy).

Rostów nad Donem XIX wiek; commons.wikimedia.org

Dziś Kozacy dońscy to znów niezwykle wierna państwu grupa społeczna. Odrodzone w latach 90-tych kozactwo jest ważnym elementem struktur siłowych Rosji i miało niebagatelny udział w aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Wracając do Rostowa, dziś jest to duży ośrodek przemysłowy (szczególnie na potrzeby wojskowe) i uniwersytecki. Co ciekawe, podczas I wojny światowej Uniwersytet Warszawski został ewakuowany właśnie do Rostowa i obecny Południowy Uniwersytet Federalny nawiązuje do tradycji UW.

Na mistrzostwa zdecydowano się zbudować nowy stadion piłkarski (Rostow Arena) po południowej, mniej zagospodarowanej stronie rzeki, który ma później pełnić funkcję stadionu drużyny FK Rostów. Co ciekawe, Rosjanie w trakcie budowy obiektu zdecydowali się na ograniczenie kosztów, co podano do publicznej wiadomości.

Wtedy też zmieniono znacząco jego projektowany wygląd. Początkowo obiekt miał posiadać futurystyczną, otwartą na rzekę, bryłę dachu. Ostatecznie wygląda dość przeciętnie, a jego koszt zamknął się oficjalnie w 19,8 mln rubli. W wizji twórców stadion ma być początkiem tworzenia nowego centrum miasta. Stadion oficjalnie został otwarty w kwietniu bieżącego roku, kiedy miejscowa drużyna pokonała SKA Chabarowsk 2:0.

Na stadionie rozegranych zostanie pięć spotkań podczas Mundialu.

Rostow Arena; commons.wikimedia.org

W następnym odcinku odwiedzimy Wołgograd, który jest szczególnie ważny dla Polaków. To właśnie tam nasza narodowa drużyna rozegra ostatni mecz grupowy z Japonią.

Facebook Comments

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Podyplomowe Studia Wschodnie w Studium Europy Wschodniej UW. Chce zrozumieć czemu wybuchają konflikty etniczne. Uwielbia podróże i historię.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY