Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (22 czerwca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o wejściu Rosji do 1/8 finału Mistrzostw Świata, nowej ustawie o bezpieczeństwie państwowym Ukrainy oraz dalszych losach porozumienia między Grecją a Macedonią.

Białoruś – Posiedzenie parlamentu Państwa Związkowego

W Pałacu Niezależności odbyło się oficjalne spotkanie Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki w czasie posiedzenia parlamentu.

– Putin zapewnił, że spotkanie było konstruktywne, Łukaszenka natomiast uspokajał dziennikarzy, że wszelkie sporne kwestie między Białorusią i Rosją będą rozwiązywane jak dotychczas, w duchu wzajemnego zrozumienia i kompromisu.

– Podczas posiedzenia parlamentu Łukaszenka przyznał, że Rosja dostarcza do Białorusi więcej produktów spożywczych niż importuje, stwierdzając, że „Rosjanie nas bardziej karmią, niż my ich”.

– Rosyjski prezydent podczas posiedzenia zapowiedział natomiast, że obrót towarowy między dwoma państwami może wzrosnąć do 50 mld. USD.

Tut.by

Białoruś – Zakończono remont stadionu w Mińsku

21 czerwca otwarto ponownie stadion Dynama w Mińsku, który przez ostatnie 6 lat znajdował się w remoncie.

– Alaksandr Łukaszenka, który brał udział w otwarciu stadionu wspomniał o złotym sezonie Dynama w 1982 roku i stwierdził, że czasy te odeszły niestety w niebyt.

– Prezydent powiedział, że białoruski naród oczekuje od sportowców wielkich osiągnięć, ma do nich prawo.

Tut.by

Rosja – Pierwyj kanał nie wyemitował wywiadu z liderem Innej Rosji

Pierwyj kanał zdjął z anteny wywiad Władimira Poznera z założycielem partii Inna Rosja.

– Jak poinformował dziennikarz na stronie Znak.com, nikt nie jest w stanie wskazać przyczyny ściągnięcia wywiadu z anteny stacji. Zapewnił, że nie jest to związane ani z nim samym, ani z założycielem partii, ani z treścią przekazu.

– Pozner zaznaczył, że od dawna planował przeprowadzenie wywiadu, na który nie mógł uzyskać zgody od władz telewizji.

– Eduard Limanow został zaproszony na rozmowę z Poznerem ponad miesiąc temu. Nagrany materiał miał zostać wyemitowany 18 czerwca bieżącego roku. Stacja zrezygnowała z emisji wywiadu w ostatniej chwili.

– Lider partii Inna Rosja, zapytany na antenie Echa Moskwy o zaistniałą sytuację, stwierdził, że nic ma na ten temat nie wiadomo. Stwierdził, że jest szczęśliwym człowiekiem, który nie ma nic wspólnego z „tajemniczymi sferami” telewizji. Dodał, że niewyemitowany materiał był nagrany na prośbę dziennikarza.

– Jak podaje rzecznik prasowy stacji, rezygnacja z emisji wywiadu była związana ze zmianami programu telewizyjnego na rzecz transmisji meczów mistrzostw świata w piłce nożnej.

– Limanow poinformował na swoim Twitterze, że dowiedział się o niewyemitowaniu wywiadu podczas… smażenia naleśników.

Echo Moskwy

Rosja – FIFA: Gospodarze w 1/8 finału mundialu

Reprezentacja Rosji w piłce nożnej zapewniła sobie awans do 1/8 mistrzostw świata, odbywających się w Federacji Rosyjskiej.

– Podopieczni Stanisława Czerczesowa wcześniej zapewnili sobie miejsce w play-off’ie turnieju dzięki zwycięstwu reprezentacji Urugwaju nad drużyną Arabii Saudyjskiej. Spotkanie w Rostowie nad Donem zakończyło się zwycięstwem Urugwajczyków.

– Dzięki wygranej Urugwaju, reprezentacja Rosji i reprezentacja Urugwaju po dwóch kolejkach mają sześć punktów, co zapewniło im wyjście z grupy.

– Obecnie Rosjanie wyprzedzają Urugwajczyków ilością strzelonych bramek. Ostateczny podział miejsc w grupie A będzie znany 25 czerwca.

Interfax

Ukraina – Tymoszenko powalczy o prezydenturę

Liderka frakcji Batkiwszczyna Julia Tymoszenko zapowiedziała, że weźmie udział w wyborach prezydenckich w 2019 roku.

– Tymoszenko zapowiedziała, że weźmie udział w wyborach, ale nie po to, aby grać w autorytaryzm, ale aby dokonać realnych zmian. „Dla mnie urząd prezydenta to nie Playstation, a realne zmiany, na które czeka kraj”.

– Żelazna Julia zapowiedziała, że jeżeli wygra, to zorganizuje referendum konstytucyjne i zapyta Ukraińców o nową konstytucję, która będzie miała zdemonopolizować władzę.

– W sondażu przeprowadzonym w kwietniu tego roku Julia Tymoszenko znalazła się na pierwszym miejscu uzyskując poparcie rzędu 8,8% wśród wszystkich obywateli.

Hromadske

Ukraina – 5% PKB na obronność

Deputowani przyjęli uchwałę o bezpieczeństwie kraju. Za przyjęciem głosowało 248 posłów.

– Ustawa zakłada, że Ukraina będzie przeznaczała rocznie 5% swojego PKB na obronność.

– W dokumencie znalazły się również strategiczne cele dla bezpieczeństwa, w tym integracja z prawną, ekonomiczną i obronną sferą Europy, członkostwo w Unii Europejskiej oraz NATO.

– Kluczową rolę w systemie bezpieczeństwa Ukrainy ma grać prezydent, który wyznacza i odwołuje szefa Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony

Hromadske

Macedonia – Ratyfikacja porozumienia z Grecją

Zgromadzenie narodowe Macedonii ratyfikowało porozumienie z Grecją, dotyczące nowej nazwy państwa. Teraz dokument musi zostać podpisany przez prezydenta Đorđe Ivanova, który jednak wyraził sprzeciw wobec tego porozumienia.

– Macedoński parlament jednogłośnie ratyfikował porozumienie o nowej nazwie kraju, która brzmi Republika Północnej Macedonii.

– Opozycyjna partia VMRO-DPMNE zbojkotowała posiedzenie.

– Na przeszkodzie ku pełnemu zakończeniu sporu Aten i Skopje stoi prezydent Macedonii Đorđe Ivanov, który zapowiedział, iż nie podpisze porozumienia.

– Premier Zoran Zaev oświadczył, iż jeśli zajdzie taka potrzeba rozpocznie się procedura odwołania Ivanova z urzędu prezydenta.

N1 HR

Bośnia i Hercegowina – Narasta problem migracji

Minister bezpieczeństwa Dragan Metkić stwierdził, iż problem nielegalnej migracji przez terytorium BiH będzie trwał przez długi czas. Do tej pory na teren kraju wkroczyło 6500 imigrantów, około 2500 z nich przebywa wciąż na jego terytorium, a 600 z nich wystąpiło o azyl.

– Mektić podkreślił, iż BiH powinna wzmocnić patrole graniczne oraz zatrudnić 500 nowych funkcjonariuszy policji i Straży Granicznej.

– Imigranci docierają do Bośni szlakiem wiodącym przez Albanię i Czarnogórę lub z terytorium Serbii, gdzie przebywa około 6000 imigrantów.

– W ostatnich dniach kolumna kilkudziesięciu osób ruszyła pieszo do przejścia granicznego w mieście Velika Kladuša, jednakże została ona powstrzymana przez oddziały policji i Straży Granicznej.

Al Jazeera

Chorwacja – Ciąg dalszy sprawy Agrokoru

W ciągu ostatnich kilku dni zostało podjętych parę decyzji, m.in. porozumienie osiągnięte przez Tymczasową Radę Zaufania w Agrokor.

-Premier Chorwacji zaznacza, że należy wyciągnąć wnioski z tej sprawy, jest wiele rzeczy w chorwackiej ekonomii, które należy poprawić i wiele praktyk, których trzeba zakazać.

-Jednak Chorwacja zmierzając się z tym problemem znalazła konstytucyjne rozwiązanie, które umożliwiło rozbicie jednej z największych restrukturyzacji w Europie w krótkim okresie, bez wpływu na sąsiednie kraje

-Agrokor wciąż ma przyszłość i firma nie będzie zamknięte.

Dnevnik

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY