Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Bartek Tesławski

Ostatni moment, aby zarejestrować się na Trilateral Youth Forum w Kazaniu!

Między 16 a 22 września 2018 po raz kolejny odbywać się będzie Trójstronne Forum Młodzieżowe – Trilateral Youth Forum. Tym razem uczestnicy będą mogli zwiedzić przepiękny Kazań, a przy okazji po raz kolejny zasiąść do trójstronnych rozmów o naszych wspólnych relacjach. Warunek? Trzeba się zgłosić, a termin aplikacji mija 25 czerwca.

Relacje Polaków z Niemcami czy Rosjanami są trudne i pełne wyzwań. Nie dogadujemy się we wszystkich kwestiach, dzieli nas spojrzenie na energetykę, politykę zagraniczną, gospodarkę czy demokrację. Obecnie, w gorącym okresie Mundialu w Rosji łączy nas piłka. We wrześniu połączy nas Trilateral Youth Forum, organizowane tym razem w stolicy Tatarstanu – Kazaniu. Wciąż można się zgłosić do udziału w Forum – formularz aplikacyjny znajduje się tutaj www.drjug.org.

Po co nam kolejne forum?

Tym co sprawia, że Trilateral Youth Forum jest inicjatywą, na którą warto zwrócić uwagę, jest fakt, iż jest to projekt trójstronny. Wymusza to naturalnie znacznie więcej pracy ze strony organizatorów, ale daje jeszcze lepsze wyniki, niż tradycyjne, dwustronne spotkania i wymiany. – „To, co zauważyliśmy w ostatnich latach w DRJUG, to to, że jest zdecydowanie zbyt wiele dwustronnych projektów, które skupiają się na omawianiu trzeciej strony. Tak bywa w przypadku inicjatyw polsko – niemieckich, jak również rosyjsko – niemieckich. Niemiecko – Polsko – Rosyjski Trialog daje młodym ludziom niezwykłą okazję do dyskutowania na równych zasadach ze wszystkimi stronami. Głównym komponentem naszego projektu nie jest „turystyka polityczna”, ale wymiana pomiędzy państwami” – tłumaczy Marija Ruzhitskaya, Przewodnicząca Stowarzyszenia DRJUG.

Zaangażowanie równocześnie Rosjan i Niemców w projekt trójstronnej dyskusji z Polakami to faktycznie innowacyjny pomysł, ale takie połączenie zdecydowanie działa na wyobraźnię. Osobiście, kiedy jechałem na swoją edycję Trilateral Youth Forum we Wrocławiu podejrzewałem, że strona polska będzie stanowiła na forum dodatek. Taki kwiatek do kożucha, podczas gdy Niemcy i Rosjanie będą radośnie omawiali jak ułożyć nad Polską kolejne rurociągi.

Współpraca czy bójka?

Wcale jednak tak nie było, natomiast polsko-niemiecko-rosyjska mieszanka sprawiała, że kontrasty między nami stawały się bardziej widoczne i dzięki temu bardziej interesujące. Stosunki między naszymi krajami odbiegają również od stereotypów:
Po pierwsze, Polaków i Rosjan łączy więcej niż Polaków i Niemców. Wcale nie przemawiają przeze mnie żadne słowianofilskie sympatie. Polacy i Rosjanie mieli po prostu bardziej konserwatywne od Niemców podejście do wielu zagadnień i często zdarzało się, że to Polacy przychodzili Rosjanom w sukurs podczas najbardziej gorących dyskusji dotyczących polityki międzynarodowej. Część uczestników, w tym ja sam, przecieraliśmy oczy ze zdumienia na widok Polaków i Rosjan, którzy ramię w ramię dyskutują z Niemcami na tematy energetyki czy polityki migracyjnej.

Po drugie, Polacy i Niemcy równie zaciekle bronią Unii Europejskiej. Od mojej wizyty na Trilateral Youth Forum nieco wody w Wiśle zdążyło upłynąć i dzisiaj być może nie tak entuzjastycznie bronilibyśmy koncepcji wspólnej Unii. Mimo wszystkiego, co się powszechnie słyszy na temat narastającego w Polsce sceptycyzmu względem integracji europejskiej, gdy przychodziło do obrony unijnych wartości, to stawialiśmy się Rosjanom nie mniej zaciekle niż Niemcy. Oczywiście różniliśmy się co do szczegółów, ale Unia jako projekt była dla nas wówczas bardzo ważna.

Wreszcie na koniec, potrafimy wyczuć własne interesy i na ich podstawie budować sojusze – Trilateral Youth Forum to oprócz zabawy i nauki również płaszczyzna dla młodych liderów do budowania przez nich kontaktów i ćwiczenia obrony własnych poglądów. Tym, co najbardziej mnie zaskoczyło w całym Forum, to właśnie dojrzałe podejście do dyskusji w zakresie rzeczy faktycznie ważnych. Nikt nie skupiał się na sporach o historię, a dyskusje o migracji, reformie Unii Europejskiej czy energetyce stanowiły okazję do budowania tymczasowych sojuszy w celu obrony własnej pozycji. Nie miało wówczas znaczenia to, czy partner jest Polakiem, Niemcem czy Rosjaninem, liczyła się wspólnota interesów.

Uczestnicy Trilateral Youth Forum przy pracy

Uczestnicy Trilateral Youth Forum przy pracy

Podobne odczucia mają również organizatorzy Forum. Marija Ruzhitskaya mówi – „Przede wszystkim nauczyłam się, że mamy znacznie więcej wspólnych rzeczy niż myślimy. Nie mówię tylko o historii. Na naszym Forum widzimy, że w przyszłości również odbywać się będzie aktywna współpraca między naszymi krajami. Osobiście byłam pod dużym wrażeniem podczas edycji Forum z 2016 roku we Wrocławiu – to miasto ma tak dużo wspólnych polsko-niemiecko-rosyjskich historii, że pewnie powinniśmy tam spędzić cały miesiąc. Co ważniejsze, od 5 lat widzę jak harmonijnie i produktywnie młodzi ludzie z Niemiec, Polski i Rosji pracują wspólnie i jak wiele mają przy tym radości”.

Dlaczego warto wziąć udział?

Forum w Kazaniu, podobnie jak wcześniejsze edycje, będzie niezwykłym doświadczeniem dla każdego uczestnika. Wyjątkowe jest również miejsce organizacji projektu – „W tym roku będziemy w Kazaniu. Jest to nie tylko jedno z największych rosyjskich miast, ale również stolica Tatarstanu, dzięki czemu będziemy mieli aż cztery kultury w ramach jednego projektu. Myślę, że trudno będzie znaleźć coś równie interesującego” – zachęca Marija Ruzhitskaya.

Program forum zawiera między innymi: warsztaty, wizyty w renomowanych instytucjach oraz dyskusje z ekspertami z trzech krajów w zakresie polityki, mediów, kultury i ekonomii (ramowy program zostanie wysłany do uczestników w połowie sierpnia). Dla uczestników jest to zatem okazja do poszerzenia swoich horyzontów oraz pozyskania ciekawych kontaktów, które mogą zaprocentować w przyszłości.

Forum jest adresowane do młodych liderów z Niemiec, Polski i Rosji w wieku od 18 do 26 lat, szczególnie zainteresowanych relacjami między Niemcami, Polską I Rosją oraz/albo historią, kulturą, polityką, sprawami wewnętrznymi jednego z tych krajów. Koszty uczestnictwa w Forum są pokrywane przez sponsorów wydarzenia. Organizatorzy mogą również pokryć część (dokładnie 200 EUR) kosztów podróży do i z Kazania. Szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa znajdują się na stronie www.drjug.org.

Organizatorami Forum są również reprezentanci wszystkich 3 państw. W tym roku, Forum Młodych Dyplomatów po raz kolejny jest partnerem Niemiecko-Rosyjskiego Parlamentu Młodzieży (DRJUG e.V.), a także Akademickiego Centrum Mobilności (Academic Mobility Center) przy organizacji Trójstronnego Forum Młodzieżowego „Niemiecko-polsko-rosyjski Trialog” (Trilateral Youth Forum ‘The German-Polish-Russian Trialogue’). Forum wspierają: Heinz und Heide Dürr Stiftung, Fundacja Gorczakowa oraz SCHNEIDER GROUP.

Facebook Comments
Zdjęcia: Valeria Lazareva ©
Bartek Tesławski
Zastępca redaktora naczelnego Eastbook.eu

Internacjolog, Warszawiak i miłośnik Europy Wschodniej. Nieuleczalny białorusofil.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY