Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (29 czerwca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o zagrożeniu dla suwerenności Białorusi ze strony słabnącego rolnictwa, braku zgody prezydenta Macedonii dla porozumienia z Grecją w sprawie nazwy państwa oraz rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ wzywającego Rosję do wycofania wojsk z Mołdawii.

Białoruś – Łukaszenka grozi utratą niepodległości

Minister Spraw Zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej zapewnia, że nie może być mowy o wejściu Białorusi w skład jakiegokolwiek innego państwa.

– Słowa Makieja są reakcją na niedawną wypowiedź prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, który przewidywał taką możliwość.

– Na spotkaniu z regionalnymi władzami regionu Szkłowskiego Łukaszenka stwierdził, że nie można dopuścić do zapaści krajowego rolnictwa. „Jesteśmy na froncie. Jeśli nie przetrwamy tych lat, to będziemy musieli wejść w skład innego państwa albo będą o nas wycierać nogi. A nie daj Boże jeszcze rozpętają wojnę jak na Ukrainie” – stwierdził.

– Szef MSZ w rozmowie z agencją TASS, że dla Białorusinów niepodległość i suwerenność to święte słowa i państwo nie zamierza wchodzić w skład żadnych innych państw.

Tut.by

Białoruś – Policzono udział inwestycji zagranicznych w gospodarkę

Biełstat przedstawił dane dotyczące inwestycji zagranicznych w białoruską gospodarkę.

– Największy udział inwestycyjny na Białorusi posiada naturalnie Rosja, inwestując łącznie w 2539 organizacji. Drugie miejsce zajmuje Litwa (615), a czwarte Polska (339).

– Znaczące, bo trzecie miejsce wśród źródeł pochodzenia kapitału zagranicznego posiada Cypr. Pieniądze z tego państwa są lokowane w 504 podmiotach. Większość pieniędzy pochodzących z Cypru to transfery ze spółek typu offshore.

– Firmy z zagranicznym kapitałem odpowiadają za 1/3 całego handlu zagranicznego Białorusi.

Tut.by

Rosja – ONZ wzywa do usunięcia wojsk z Mołdawii

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, w której wzywa do natychmiastowego i bezwarunkowego opuszczenia terytorium Mołdawii przez rosyjskie wojska.

– Takie wezwanie znalazło się w przyjętej przez Zgromadzenie rezolucji numer A/72/L.58 „O pełnym i bezwarunkowym wyprowadzeniu zagranicznych sił wojskowych z terytorium Republiki Mołdawii”.

– Za przyjęciem rezolucji głosowały 64 państwa, przeciw 15, a 83 państwa wstrzymały się od głosu.

– W opinii przedstawiciela strony rosyjskiej stwierdził, że rezolucja Zgromadzenia jest sprzeczna z misją pokojowego rozwiązania sporu między Mołdawią i Naddniestrzem.

RBK

Rosja – Elektroniczne książeczki pracy

Premier Dmitrij Miedwiediew ogłosił wprowadzenie w Rosji elektronicznych książeczek pracy.

– Podczas posiedzenia rządu premier Federacji Rosyjskiej ogłosił, że od 1 stycznia 2020 roku pracodawcy będą zobowiązani do uzupełniania danych swoich pracowników w systemie elektronicznym.

– Książeczki pracy mają być wprowadzane stopniowo, pozytywnie wpływając na rozwój miejsc pracy.

Echo Moskwy

Rosja – Grzywna za nielegalne strony internetowe

Władimir Putin podpisał ustawę o karach dla wyszukiwarek internetowych za wyświetlanie linków do nielegalnych stron internetowych.

– Zgodnie z ustawą o wykroczeniach administracyjnych wysokość grzywny za wyświetlanie nieodpowiednich materiałów będzie wynosiła od 3 tys. do 5 tys. Rubli w przypadku złamania prawa przez osobę cywilną, od 30 tys. do 50 tys. rubli dla urzędników, a dla osób prawnych – od 500 tys. do 700 tys. rubli.

– Ustawa została przyjęta przez Dumę Państwową 5 czerwca 2018 roku, a została zatwierdzona przez Radę Federacji 20 czerwca 2018 roku. Zacznie obowiązywać po upływie 90 dni od dnia jej opublikowania.

Interfax

Ukraina / Polska – We Wrocławiu uczczono generała armii URL

We Wrocławiu rondo przy szpitalu na Stabłowicach zyskało imię generała Ukraińskiej Republiki Ludowej Marka Bezruczki.

– W uroczystości odsłonięcia nowej nazwy brali udział przedstawiciele mniejszości ukraińskiej mieszkającej w Polsce, ambasador Andrij Deszczyca oraz radni ze Lwowa.

– Igor Salamon, przewodniczący Związku Ukraińców we Wrocławiu stwierdził, że uczczenie pamięci generała jest symbolem braterstwa broni narodów polskiego i ukraińskiego.

– Marko Bezruczko był generałem armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, wsławił się obroną Zamościa przed atakiem Armii Konnej gen. Budionnego podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

Wrocław.pl

Ukraina – Napad na Romów we Lwowie

We Lwowie doszło do napadu na obóz Romów, zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne.

– Rannych mieszkańców taboru hospitalizowano. Obecnie w szpitalu przebywa tylko jedna z ofiar napadu, która odniosła najcięższe obrażenia.

– Według słów najciężej rannego Radży Arpadoma do obozu Romów wtargnęło 10-11 osób uzbrojonych w pałki, noże i łomy.

– Pracownicy lwowskiej policji dokonali operacyjnego zatrzymania 7 osób podejrzanych o udział w napaści. Grozi im kara ograniczenia wolności do 15 lat lub dożywocie. W rękach służb znajduje się również 20-letni organizator napadu.

Hromadske

Macedonia – Prezydent odrzucił porozumienie

Prezydent Macedonii Đorđe Ivanov odmówił podpisania porozumienia z Grecją, dotyczącego nowej nazwy państwa. Zarówno prezydent, jak i opozycja zaznaczają, iż porozumienie to zagraża tożsamości narodowej Macedończyków.

– Premier Zoran Zaev posiada jednak parlamentarną większość. Jeśli porozumienie zostanie przegłosowane po raz drugi, jego implementacja nie będzie wymagać podpisu prezydenta.

– Pomimo odmowy Ivanova, Zaev zaznacza, iż większość obywateli Macedonii chce przystąpienia od Unii Europejskiej oraz NATO, a porozumienie z Grecją jest jedyną drogą do otwarcia procesu integracji europejsko-atlantyckich.

– 16 lipca macedońscy parlamentarzyści mają ustalić datę referendum, podczas którego obywatele Macedonii zadecydują o nowej nazwie kraju. Referendum to najprawdopodobniej odbędzie się jesienią.

Alo

Bośnia i Hercegowina – Ekstradycja Radomira Šušnjara z Francji

Francuskie władze pozytywnie rozpatrzyły wniosek bośniackiej prokuratury i ekstradowały Radomira Šušnjara pseud. Laco. Šušnjar był jednym z serbskich żołnierzy odpowiedzialnych za masakrę na ul. Pionirskiej w Višegradzie, nazywaną także „żywym stosem“ – zbrodnia ta jest jedną z najokrutniejszych jakie miały miejsce w trakcie wojny w Bośni i Hercegowinie.

– Šušnjar został oskarżony o uczestnictwo w zbrodni na cywilach narodowości boszniackiej z obszaru Višegradu i okolic oraz o złamanie konwencji genewskich. W 1992 r. żołnierze Wojska Republiki Serbskiej uwięzili w domu na ul. Pionirskiej, a następnie podpalili 57 osób. Ofiarami były głównie kobiety, dzieci oraz osoby starsze.

– Bośniacka prokuratura, we współpracy z zagranicznymi instytucjami partnerskimi, prowadzi szereg śledztw przeciwko zbrodniarzom wojennymi, przebywającymi obecnie poza terytorium BiH.

N1 BA

Bośnia i Hercegowina – Iwancow nie odwiedzi cmentarza w Potočari

Rosyjski ambasador Petar Iwancow nie otrzymał zgody na wejście na terytorium Centrum Memorialnego w miejscowości Potočari ze względu na oficjalne stanowisko Rosji wobec masakry w Srebrenicy.

– Iwancow, który przebywał z wizytą w gminie Srebrenica, wyraził chęć złożenia wizyty w Centrum Memorialnym, tj. na cmentarzu, na którym spoczęły ciała ofiar masakry w Srebrenicy.

– Zastępca naczelnika gminy Nermin Alivuković nie przystał jednak na tę prośbę, zaznaczając, iż z szacunku do stanowiska kobiet ze stowarzyszenia „Majke Srebrenice”, na teren cmentarza nie może wejść osoba, która neguje zbrodnię ludobójstwa.

– Rosja wciąż nie uznaje masakry w Srebrenicy za zbrodnię ludobójstwa oraz zawetowała rezolucję ONZ, która miała regulować tę kwestię.

Faktor

Macedonia/Albania – Rozpoczęcie wstępnych negocjacji z UE dopiero w czerwcu 2019 r.

Rada do Spraw Ogólnych (GAC) Unii Europejskiej podjęła decyzję o przesunięciu terminu rozpoczęcia wstępnych negocjacji z Macedonią i Albanią na czerwiec 2019 r.

– Ministrowie 25 krajów europejskich opowiedzieli się za natychmiastowym rozpoczęciem negocjacji. Przeciw zagłosowała jednakże Holandia, Francja i Dania.

– Powodem zablokowania negocjacji na kolejny rok miały być problemy wewnętrzne obydwu państw, takie jak przestępczość zorganizowana oraz wysoki poziom korupcji.

– Podczas gdy Albania wciąż musi spełnić szereg warunków niezbędnych do rozpoczęcia negocjacji, Macedonia spełniła ostatnie kryterium, jakim było podpisanie porozumienia z Grecją w sprawie nazwy kraju.

Tportal

Kosowo/Serbia – Wahadłowa dyplomacja UE

Dialog Serbii i Kosowa prowadzony pod auspicjami UE został wznowiony w ubiegłą niedzielę w Brukseli. Do kolejnego spotkania Vučić-Thaci może dojść nawet w ciągu najbliższych 2 tygodni.

– Według doniesień medialnych, Bruksela ma zastosować dyplomację wahadłową, a stanowisko mediatora zająć ma Angelina Eichorst, wiceszefowa Departamentu ds. Europy Zachodniej, Bałkanów Zachodnich oraz Turcji w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych.

– Zadaniem mediatora będzie przyśpieszenie i zintensyfikowanie rozmów pomiędzy Belgradem a Prisztiną oraz implementacja już przyjętych umów i porozumień.

Nedeljnik

Chorwacja – Nie będzie ośrodka dla uchodźców w Chorwacji

Premier Chorwacji Andrej Plenković po mini-szczycie dotyczącym nielegalnych migracji oświadczył, iż Unia nie planuje utworzenia centrów dla uchodźców i azylantów na terenie UE.

– W spotkaniu, które odbyło się z inicjatywy Jeana Claude Junckera, uczestniczyli przedstawiciele 16 państw członkowskich UE. Plenković podkreślił, iż jednym z tematów spotkania była budowa ośrodków dla uchodźców, które jednakże będą zlokalizowane poza terytorium unii.

– Ośrodki te mają być zlokalizowane na obszarze Turcji, Jordanii oraz Libanu, co ma zapobiec napływowy imigrantów w przyszłości. Rozmowy dotyczyły także wzmocnienia ochrony zewnętrznych granic unii oraz tzw. migracji wtórnej.

– Wcześniej, unia odrzuciła wniosek bośniackich władz o przyznanie dotacji na budowę ośrodka w mieście Velika Kladuša, w którym przebywają obecnie uchodźcy i imigranci.

Radio Sarajevo

Chorwacja – „Biały strajk” w Zagrzebiu

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej protestowali przeciwko ratyfikacji szkicu Ustawy o Opiece Zdrowotnej.

– Lekarze zwracają uwagę, iż projekt ustawy jest sprzeczny z ustaleniami grupy roboczej oraz pomija wszystkie żądania lekarzy.

– Rząd zrezygnował m.in. z prywatyzacji przychodni zdrowia, ponadto lekarze zatrudnieni w publicznej służbie zdrowia nie będą mogli otworzyć prywatnej praktyki lekarskiej.

– W ramach protestu, lekarze będą pracować wolniej, w ramach limitu pracy opłacanego przez HZZO (Chorwacki Zakład Ubezpieczenia Zdrowotnego).

Al-Jazeera

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY