Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (6 lipca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się między innymi o przemówieniu prezydenta Łukaszenki z okazji Dnia Niezależności, możliwości aresztowania aktywów Nord Stream przez Ukrainę oraz NATOwskich ambicjach Kosowa.

Białoruś – Nie Zachód, nie Wschód, a Białoruś

3 lipca Białoruś obchodziła swoje największe narodowe święto – Dzień Niezależności upamiętniający oswobodzenie Mińska z rąk niemiecko-faszystowskich w 1944 roku. Z tej okazji Alaksandr Łukaszenka przemówił do swoich rodaków.

– Prezydent Łukaszenka w swoim przemówieniu stwierdził, że Białorusini za swoją niezależność „już przepłacili” i dlatego będą robić wszystko, co możliwe, aby chronić pokój nie tylko na swojej ziemi, ale również ostrzegać mieszkańców planety przed konsekwencjami powtarzania historii.

– W dalszej części przemówienia Łukaszenka stwierdził, że Białorusini nie będą wybierać między Wschodem i Zachodem, a wybiorą niezależność, pokój i partnerstwo. „My wybieramy Białoruś” – powiedział prezydent.

– Jak podkreśla portal Tut.by, do 1996 roku Dzień Niezależności świętowano 27 lipca w rocznicę podpisania deklaracji suwerenności BSRR. Później w referendum zmieniono tę datę.

Tut.by

Rosja – Nowi Bohaterowie Rosji

Pierwszy zastępca administracji Władimira Putina otrzyma tytuł Bohatera Rosji.

– Jak podaje „Kommiersant”, prezydent Federacji Rosyjskiej podpisał tajny dekret o przyznaniu tego tytułu Sergiejowi Kirijenko.

– Tytuł ten został także przyznany wiceministrowi obrony Jurijowi Borisowowi.

– Informacja o nadaniu tytułów została podana na Kremlu w miniony czwartek.

Echo Moskwy

Rosja – Państwo nie docenia piłkarzy

Reprezentacja Rosji nie dostanie od państwa nagrody za wystąpienie podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

– Jak podaje agencja informacyjna Interfax, rosyjscy piłkarze nie otrzymają wynagrodzenia za ich udział w Mistrzostwach Świata.

– Według informatora agencji, Mistrzostwa Świata w niczym nie różnią się od innych wydarzeń sportowych. Z tego powodu władza nie zamierza przyznawać piłkarzom żadnych grantów z powodu ich uczestnictwa w mistrzostwach.

– Drugie źródło informacji podało, że piłkarze zostaną wynagrodzeni przez Rosyjski Związek Piłki Nożnej.

– Na chwilę obecnie piłkarze zarobili 16 milionów dolarów, z czego 8 mln. trafi do Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej.

Echo Moskwy

Ukraina – Areszt akcji Nord Stream

Kijów w ramach dochodzenia swoich praw przyznanych w arbitrażu Sztokholmskim przeciwko Gazpromowi może doprowadzić do aresztowania udziałów w gazociągu Nord Stream.

– Takie zdanie wyraziła ekspertka Państwowej Agencji ds. Efektywności Energetycznej i Oszczędności Energii Maria Jakowlewa.

– Gazprom ma skompensować Ukrainie 2,6 mld dolarów. Ukraina zwróciła się do Europejskiej Służby Działań Wewnętrznych z wnioskiem o aresztowanie aktywów Gazpromu w ramach rekompensaty.

– Ekspertka szacuje, że Ukraina mogłaby zatrzymać 35% akcji Nord-Stream 1.

Obozrevatel

Ukraina – Rosyjska Cerkiew to Cerkiew agresora

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko stwierdził, że każde państwo ma prawo do niezależnego kościoła i wezwał świat do wsparcia starań Kijowa o uzyskanie autokefalii cerkwi.

– Poroszenko stwierdził, że kijowska cerkiew miała początkowo swoją „matkę” w Konstantynopolu, a później sama stała się matką dla cerkwi rosyjskiej, a nie odwrotnie.

– Prezydent uważa, że obecnie Rosja próbuje powstrzymać Ukrainę przed uzyskaniem autokefalii. „Rosyjska cerkiew to cerkiew państwa – agresora. Ukraińska cerkiew to cerkiew dla Ukraińców” – powiedział Poroszenko.

– 17 kwietnia Ukraina zwróciła się do Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja z prośbą o nadanie ukraińskiej cerkwi autokefalii od cerkwi patriarchatu moskiewskiego.

Ukraińska Prawda

Macedonia – Zakończenie negocjacji z Unią w 2025 r.

Premier Macedonii Zoran Zaev przebywał z dwudniową wizytą w Brukseli. Zaev ocenia, iż Macedonia mogłaby stać się członkiem Unii Europejskiej w 2025 r. Termin rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych został wyznaczony na czerwiec 2019 r.

– Podczas wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, Zaev potwierdził datę rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Macedonią.

– Zaev podkreślił także, iż w oczach Unii Macedonia stała się symbolem pozytywnych zmian, politycznego dialogu oraz woli rozwiązywania konfliktów z krajami sąsiednimi.

– Tusk dodał, iż wyznaczenie terminu negocjacji nie byłoby możliwe bez szczególnego zaangażowania macedońskiego rządu, który podpisał porozumienie z Bułgarią oraz Grecją.

Meta

Bośnia i Hercegowina – Wielka Brytania na celowniku Dodika

Przedstawiciele ambasady brytyjskiej w BiH skrytykowali prezydenta Republiki Serbskiej Milorada Dodika, który w swoich wypowiedziach miał przedstawiać Wielką Brytanię jako zagrożenie dla Republiki Serbskiej oraz zaatakować dwóch serbskich dziennikarzy na łamach telewizji RTRS.

– Dodik zaatakował werbalnie dwóch dziennikarzy bijelińskiej telewizji krytykujących politykę władz RS’u – Suzanę Rađen-Todorić oraz Željka Raljića. Uczestniczyli oni w szkoleniu w Londynie w ramach wymiany brytyjsko-bośniackiej.

– Prezydent RS’u zarzucił dziennikarzom szpiegostwo na rzecz Zjednoczonego Królestwa, podobnie jak 40-osobowemu kontyngentowi żołnierzy, który zasilił w ostatnich czasach szeregi EUFOR’u.

– Dodik określił Brytyjczyków stacjonujących w Sarajewie mianem specjalsów przebranych za żołnierzy, których zadaniem jest polityczna destabilizacja Republiki Serbskiej.

– Brytyjczycy oznajmili, iż „teorie spiskowe Dodika są śmieszne”, a Wielka Brytania od lat inwestuje miliony euro w Bośni na rzecz poprawy infrastruktury, administracji oraz warunków socjo-ekonomicznych. Te i podobne wypowiedzi prezydenta RS mają zagrażać dobrym stosunkom Banja Luki i Londynu.

– W raporcie UE o Bośni i Hercegowinie Radio telewizja Republiki Serbskiej (RTRS) została scharakteryzowana jako medium pozostające pod silnym wpływem partii Dodika SNSD (Sojusz Niezawisłych Socjaldemokratów).

Vesti

Austria/Bałkany – Bałkany blisko serca Europy

Austriacki kanclerz Sebastian Kurz przedstawił w Strasburgu program austriackiej kadencji przewodniczenia UE, w którym zaznaczył, iż integracja Bałkanów Zachodnich z UE będzie kwestią priorytetową.

– Oprócz tego, do najważniejszych zadań należeć będzie zwiększenia bezpieczeństwa wewnętrznego, cyfryzacja oraz powstrzymania nielegalnych migracji.

– Kurz zwrócił uwagę na to, iż niedawne porozumienie zawarte pomiędzy Grecją i Macedonią stanowi pozytywny przykład dla krajów regionu. Dodał także, iż kryzys uchodźczy dowiódł, iż Bałkany stanowią ważną część europejskiej architektury bezpieczeństwa.

– „Bałkany nie tylko zasługują na europejską perspektywę, ale na członkostwo” – stwierdził Kurz.

Al-Jazeera

Serbia – Patriarcha Irinej przeciwny wizycie papieża

Serbski patriarcha Irinej wyraził stanowczy sprzeciw wobec planów wizyty papieża Franciszka w Serbii.

– Patriarcha spotkał się w Belgradzie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem, jednak zaprzeczył, jakoby tematem spotkania była wizyta papieża w Serbii.

– Szef serbskiej dyplomacji Ivica Dačić stwierdził, iż wizyta biskupa Rzymu w Serbii byłaby korzystna dla kraju, zwłaszcza w kontekście problemu serbsko-albańskiego.

– Patriarcha Irinej już w styczniu br. oświadczył jednak, iż nie jest to dobry czas na tego typu wizytę. Dodał on, iż większa część obywateli Serbii jest przeciwna wizycie z powodu przeszłych wydarzeń, m.in. pogromu Serbów w Chorwacji w latach. 90 XX.

Nezavisne

Kosowo – Thaci: Czas, aby Kosowo znalazło się w NATO

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli przebywał z wizytą w Prisztinie, gdzie spotkał się z prezydentem Kosowa Hashimem Thaci.

– Alli wyraził swoje zadowolenie współpracą z kosowskimi instytucjami. Thaci podkreślił, iż priorytetem obecnego rządu Kosowa jest zawarcie porozumienia z Serbią, co przyczyni się do ustabilizowania sytuacji w regionie.

– Thaci oświadczył, iż Kosowskie Siły Bezpieczeństwa osiągnęły gotowość operacyjną, potrzebną do przekształcenia ich w regularną armię. „Do tej pory NATO było w Kosowie, już czas na to, aby Kosowo znalazło się w NATO” – powiedział Thaci.

Srbija danas

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY