Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (13 lipca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się aferze korupcyjnej trzęsącej Białorusią, przyjęciu przez Ukrainę oczekiwanych przez MFW nowelizacji prawa antykorupcyjnego oraz poparciu NATO dla stworzenia kosowskiej armii.

Białoruś – Prezentacja IT-Traktora

Mińska Fabryka Traktorów zaprezentowała pierwszy na obszarze postsowieckim „IT-Traktor”.

– IT-Traktor w przeciwieństwie do zwykłego ciągnika pozwala na wcześniejsze zaprojektowanie trasy, po której będzie przemieszczała się maszyna. Komunikacja z satelitą pozwoli traktorowi przykładowo samemu obsiać pole.

– Chociaż Białorusini nie są pierwszymi, którym udało się stworzyć tego typu urządzenie, to Belarus 4522 odróżnia od konkurencji cena, która jest średnio 1,5 raza droższa.

– Traktor jest obecnie w fazie finalnych testów. Jeśli dojdzie do jego masowej produkcji, to rolnicy z całego świata będą mogli go sobie sprawić za około 200 tysięcy Euro.

Tut.by

Białoruś – Ciąg dalszy „Sprawy medyków”

Na Białorusi nie milkną doniesienia o kolejnych aresztowaniach w ramach „Sprawy medyków”.

– W ubiegającym tygodniu białoruskie KGB zatrzymało wiceministra zdrowia Igora Łosickiego, któremu zarzuca się między innymi ustawianie przetargów oraz ułatwiania rejestracji środków medycznych.

– Wśród zatrzymanych znaleźli się również dyrektor „Biełfarmacji” Wiaczesław Gnityj oraz dyrektor spółki Ekzon Waleryj Waskiewicz.

– Sumy łapówek, które wręczali lub otrzymywali zatrzymani, wahały się od 2,5 to 10 tysięcy dolarów.

Tut.by

Rosja – Rosja odpadła z Mistrzostw Świata

Piłkarze reprezentacji Rosji przegrali z drużyną Chorwacji 7 lipca w ćwierćfinale Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

– Mecz odbył się na stadionie w Soczi, który w regulaminowym czasie zakończył się remisem 1:1. W dogrywce obie drużyny strzeliły po bramce. W serii rzutów karnych lepsza okazała się reprezentacja Chorwacji (4:3).

– W 31 minucie meczu Rosja wyszła na prowadzenie, za sprawą bramki Dienisa Czeryszewa. Jednakże już w 39 minucie Andrej Kramarić strzelił bramkę, odrabiając stratę Chorwatów.

– W dogrywce w 100 minucie meczu bramkę strzelił Chorwat, Domagoj Vida. W 115 minucie bohaterem Rosji stał się Mario Figueira Fernandes, który doprowadził do rzutów karych.

– W serii rzutów karnych chorwackiemu bramkarzowi nie podołali Fiodor Smołow i Fernandes.

– W półfinale Chorwacja wygrała z Anglią 2:1, awansując do finału. Reprezentacja Chorwacji zmierzy się z Francją o puchar Mistrzostw Świata.

Interfax

Rosja – Starość motorem napędowym rosyjskiej gospodarki

„Ludzie w starszym wieku, którzy pozostali na rynku pracy na skutek reformy emerytalnej, będą głównym źródłem rozwoju gospodarki”, oświadczył szef Federalnej Służby do Spraw Pracy i Zatrudnienia, Wsiewołod Bukołow.

– Zdaniem Bukołowa, wzrost wieku emerytalnego to „w pewnym stopniu prezent dla przedsiębiorców”.

– Według danych Ministerstwa Rozwoju Gospodarki, reforma emerytalna i poprawa stanu zdrowia ludności przyspieszają wzrost gospodarczy w ciągu najbliższych pięciu lat.

– Jak podają „Wiedomosti”, już w 2019 roku liczba zatrudnionych powinna wzrosnąć o 300 tys. osób.

Echo Moskwy

Ukraina – Ustawa o sądzie z poprawkami MFW

Rada Najwyższa przyjęła poprawki do ustawy o sądzie antykorupcyjnym, których oczekiwał Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

– Oczekiwane przez MFW poprawki dotyczyły rozliczalności apelacji w postępowaniach przed nowo utworzonym sądem antykorupcyjnym.

– Poprawki zostały przyjęte głosami 254 deputowanych.

– Między innymi od przyjęcia oczekiwanych poprawek MFW uzależniał uruchomienie kolejnej linii kredytowej dla Ukrainy.

Hromadske

Ukraina – Kara za koncert na 9 maja

Krajowa Rada ds. Telewizji i Radiofonii Ukrainy ukarała telewizję Inter karą 4 mln hrywien za podżeganie do nienawiści podczas koncertu upamiętniającego Dzień Zwycięstwa 9 maja.

– Rada doszukała się w transmisji podżegania do nienawiści narodowej, rasowej lub religijnej i naruszenia dwóch ustaw „O Telewizji i Radiofonii” oraz „O Informacji”.

– Koncert transmitowany przez Inter, był obiektem kontrowersji jeszcze w maju, gdy na scenie prowadzący stwierdzili, że „nie można pozwolić, aby ulice na Ukrainie były nazywane imionami faszystowskich zbrodniarzy”.

– Kara nałożona na Inter jest równocześnie największą karą przyznaną przez KRTR w historii tej instytucji. Inter planuje odwołać się do decyzji do sądu.

Hromadske

Macedonia – Zaproszenie do negocjacji z NATO

Podczas szczytu NATO w Brukseli główny sekretarz sojuszu Jens Stoltenberg zaprosił władze w Skopje do rozpoczęcia wstępnych negocjacji dotyczących wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Macedonia ma stać się 30 państwem członkowskim NATO w momencie zakończenia refom oraz ratyfikacji porozumienia z Grecją dotyczącą nazwy państwa.

– Były ambasador Macedonii w NATO Nano Ružin podkreślił, iż Macedonia staje się czynnikiem stabilizującym Bałkany.

Blic.rs

Bośnia i Hercegowina – Rocznica masakry w Srebrenicy

Jak co roku, w dniach 8 – 11 lipca odbył się Marsz Pokoju na część ofiar ludobójstwa w Srebrenicy oraz uroczysty pogrzeb szczątków ofiar zidentyfikowanych w ostatnim czasie. W tym roku pogrzebano 35 ekshumowanych ciał.

– W Marszu Pokoju uczestniczyło około 6 tysięcy osób, a także grupa maratończyków, która wyruszyła z chorwackiego miasta Vukovar 6 lipca.

– Uczestnicy marszu poruszali się oryginalną trasą rozminowaną w tym roku, którą w 1995 r. poruszali się bośniaccy uchodźcy.

Al-Jazeera

Kosowo – NATO popiera utworzenie kosowskiej armii

Zastępca sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller oświadczyła, iż siły sojuszu popierają uformowanie sił zbrojnych Kosowa, jednak proces ten musi zostać przeprowadzony zgodnie z konstytucją.

– Jednak proces formowania armii jest projektem długoterminowym i musi zostać poprzedzony licznymi reformami, w tym kontynuacji dialogu Prisztiny i Belgradu.

– Co zaś dotyczy obecności wojsk sojuszu na terenie kraju, Gottemoeller podkreśliła, iż w najbliższej przyszłości siły KFOR nie wycofają się z Kosowa.

Kosovo24sata

Wielka Brytania – Szczyt Bałkany – UE w Londynie

9 lipca br. w Londynie odbył się piąte spotkanie liderów UE i szefów dyplomacji państw bałkańskich w ramach Procesu Berlińskiego, rozpoczętego przed czterema laty z inicjatywy Niemiec. W trakcie szczytu podpisane zostaną 4 deklaracje.

¬ Deklaracje te dotyczą nierozwiązanych po wojnie kwestii na terenie Bałkanów Zachodnich, które obciążają relacje regionalne, tj. deklaracje dotyczące osób zaginionych w trakcie wojny, zbrodni wojennych, lecz także deklaracja dotycząca poprawy relacji pomiędzy krajami oraz zintensyfikowania walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

– Dwudniowy szczyt odbywa się w ramach Procesu Berlińskiego, zainicjowanego przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel. W spotkaniu tym uczestniczyli przedstawiciele Albanii, BiH, Kosowa, Macedonii, Czarnogóry oraz Serbii, a także 9 państw członkowskich unii zaangażowanych w proces, tj. Austrii, Chorwacji, Francji, Niemiec, Włoch, Słowenii, Polski, Wielkiej Brytanii oraz Bułgarii.

DW

Bułgaria – Minister Obrony Narodowej stanowczo przeciwko imigrantom

Wicepremier i minister bułgarskiej obrony narodowej Krasimir Karakaczanow sprzeciwia się przyjęciu nielegalnych imigrantów, za których napływ obwinia niemiecką politykę.

– W porannym programie „Zdrawej, Byłgaria” Karakaczanow wyraził stanowczy sprzeciw wobec prób podziału napływających do Europy imigrantów pomiędzy państwa członkowskie.

– Karaczanow podkreśla, że Bułgaria od pięciu lat nie zgadza się na przekraczanie przez nielegalnych imigrantów granicy kraju, oraz przyjmowanie tych, których nie przyjęto w innych krajach Europy.

– Za obecną sytuację Karakaczanow obwinia „zaproszenie Angeli Merkel”, na które mieli „odpowiedzieć” nielegalni imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Vesti.bg

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY