Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (3 sierpnia)

  • Bez kategorii
Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się o śmierci trójki rosyjskich dziennikarzy w Afryce, zmianach terytorialnych w Kosowie oraz wprowadzeniu obowiązku posługiwania się cyrylicą w Serbii.

Białoruś – Komentarze dot. udaru u Łukaszenki

Służba prasowa prezydenta skomentowała insynuacje dotyczące udaru u Alaksandra Łukaszenki.

– Natalia Ejsmont, rzeczniczka prezydenta nazwała insynuacje bredniami i ucięła dyskusję w rozmowie z agencją prasową TASS.

– Informacja o możliwym udarze prezydenta pojawiła się na jednym z ukraińskich portali informacyjnych powołujących się na źródła w kręgach białoruskich dziennikarzy.

– Przyczyną spekulacji o stanie zdrowia stało się odwołanie przez administrację Łukaszenki jego uczestnictwa w kilku ważnych wydarzeniach w dniach 24 i 26 lipca, jednak już 28 lipca prezydent podejmował u siebie przedstawicieli jednej z chińskich korporacji.

Karta 97

Rosja – Zabójstwo 3 dziennikarzy w RŚA

W Republice Środkowej Afryki zabito trzech słynnych rosyjskich dziennikarzy przygotowujących reportaż o Grupie Wagnera.

– Zamordowani to Orchan Dżemal, Aleksandr Rostorgujew i Kirił Radczenko. Dziennikarze współpracowali z „Centrum zarządzania śledztwami” założonym przez Michaiła Chodorkowskiego.

– Według najpowszechniejszej wersji wydarzeń dziennikarze mieli zostać zabici na jednym z punktów kontrolnych przez napastników noszących turbany i mówiących po arabsku. Takie zeznania przedstawił kierowca, któremu udało się zbiec z miejsca zbrodni.

– Dziennikarze mieli przygotowywać reportaż na temat działalności firmy najemniczej znanej jako „Grupa Wagnera”, która działa w Republice Środkowej Afryki i jest zaangażowana w tamtejszą wojnę domową.

Polskie Radio

Rosja – Członków Pussy Riot zatrzymano ponownie po odbyciu kary aresztu

30 lipca czterech uczestników akcji „Milicjant wchodzi do gry” zostało zatrzymanych od razu po wyjściu z aresztu. Aktywistów skazano na 15 dni aresztu – skazani karę odbyli.

– Członkowie Pussy Riot – Piotr Wierziłow, Weronika Nikulszina, Olga Pachtusowa i Olga Kuraczewa – zostali zatrzymani po odbyciu kary 15 dni aresztu. Oskarżono ich o poważne naruszenie zasad zachowania widzów podczas odbywania się oficjalnych zawodów sportowych.

– Według medialnych doniesień, aktywistów teraz oskarżano na podstawie paragrafu o przeprowadzaniu publicznych wydarzeń. Ponadto Kuraczewej, Pachtusowej oraz Nikulszinie zostały przedstawione zarzuty o niezastosowanie się do wymogów policji, ponieważ odmówili poddania się przeszukaniu bez udziału prawnika.

– Aktywiści, przebrani w policyjne mundury, Pussy Riot wbiegły na murawę moskiewskiego stadionu na Łużnikach podczas finałowego spotkania mistrzostw świata. Akcja „Milicjant wchodzi do gry” stanowiła protest przeciwko łamaniu praw człowieka w Federacji Rosyjskiej.

Meduza

Rosja/USA – Amerykański Senat przedstawił nowy pakiet sankcji wymierzonych w Rosję

Projekt ustawy wniesiony został przez senatorów obu partii – przewiduje zarówno sankcje personalne, jak i ograniczenia dotyczące inwestycji w sektor energetyczny.

– Projekt zawiera propozycje wprowadzenia nowych obostrzeń przeciwko rosyjskim politykom, biznesmenom oraz ograniczenia inwestycji w sektor energetyczny.

– Jeden z autorów projektu ustawy, Republikanin Lindsey Graham skomentował, że według niego sankcje mają na celu „zmianę statusu quo” i „wprowadzenie wyniszczającego mechanizmu sankcji przeciwko Putinowskiej Rosji, póki ta nie przestanie ingerować w proces wyborczy w Stanach Zjednoczonych, nie zatrzyma cyberataków przeciwko infrastrukturze USA, nie wycofa wojsk z Ukrainy i nie zaprzestaną próby zasiania chaosu w Syrii”.

RBK

Ukraina – Ruban proponuje ugodę śledczym

Wołodymir Ruban zaproponował śledczym ugodę i wymianę siebie na zatrzymanych w DNR ukraińskich żołnierzy.

– Były negocjator i kierownik Centrum Wyzwolenia Jeńców „Oficerski korpus” zaproponował ugodę ze śledczymi oraz wymianę samego siebie na dwóch przetrzymywanych w DNR żołnierzy ukraińskiego specnazu. O propozycji poinformował jego adwokat.

– Jeśli ugoda doszłaby do skutku to z DNR mieliby wrócić Serhij Glondar oraz Oleksandr Korinkow, którzy przebywają w niewoli od czasów niesławnego Kotła Iłowajskiego (2014 r.).

– Wołodymir Ruban jest oskarżony o przygotowywanie wraz z Nadią Sawczenko zamachu stanu.

Hromadske

Kosowo – Nie będzie podziału terytorium państwa

Prezydent Kosowa Hashim Thaci zaznaczył, iż nie dojdzie do podziału terytorium Kosowa, a dialog z Serbią wkroczył w „fazę końcową”.

– Podczas konferencji prasowej w Prisztinie Thaci podkreślił, iż informacje o planowanym podziale terytorium kraju na część albańską i serbską są fałszywe, jednakże dojdzie do korekty jego granic. Chodzi o granice z Serbią, Czarnogórą i Macedonią.

BA N1

Serbia – Cyrylica obowiązkowa

Rząd Serbii planuje utworzyć Radę Języka Serbskiego, która będzie zajmować się kwestią użycia alfabetu cyrylickiego w przestrzeni publicznej. Projekt ustawy określa alfabet łaciński jako „pomocniczy”.

– Propozycje poprawek do ustawy złożyło serbskie Ministerstwo Kultury. Poprawki te wprowadzą obowiązek posługiwania się alfabetem cyrylickim w przestrzeni publicznej, organach państwa, szkolnictwie i w mediach.

– Ustawa reguluje użycie alfabetu łacińskiego jako pomocniczego. Przewidziano kary grzywny w wysokości do 85 euro dla instytucji, które nie dostosują się do nowych regulacji.

Novosti

Macedonia – Referendum 30 września

Macedoński rząd wyznaczył datę referendum dotyczącego nowej nazwy państwa oraz integracji europejsko-atlantyckich na 30 września br.

– Pytanie, na które odpowiedzą macedońscy obywatele brzmieć będzie „Czy popierasz członkostwo Macedonii w NATO i UE wraz z zawarciem porozumienia o nazwie państwa pomiędzy Macedonią a Grecją?”.

– 68 z 128 członków macedońskiego parlamentu głosowało za organizacją referendum. Głosowanie zbojkotowali przedstawiciele ugrupowania opozycyjnego VMRO-DPMNE.

tPortal

Serbia – Zabójstwo znanego adwokata

W ubiegłą sobotę w Belgradzie nieznani sprawcy postrzelili adwokata Dragoslava Ognjanovicia. Mężczyzna zginął na miejscu. Serbscy prawnicy zapowiedzieli strajk.

– Ognjanović był jednym z adwokatów reprezentujących Slobodana Miloševicia przed Trybnuałem w Hadze.

– Funkcjonariusze policji potwierdzili, iż zabójstwo to ma związek z porachunkami grup przestępczych.

– Strakujący chcą zwrócić uwagę opinii publicznej na warunki w jakich pracują przedstawiciele serbskiego wymiaru sprawiedliwości.

HR N1

Chorwacja – Rozpoczyna się budowa mostu na Półwyspie Pelješac

Na jesień zaplanowano rozpoczęcie budowy mostu, który połączy Żupanię dubrownicko-neretwiańską z pozostałym terytorium Chorwacji. Projekt warty 526 mln euro realizować będzie chińskie przedsiębiorstwo China Road and Bridge Corporation.

– Most o długości 2,4 km połączy miejscowość Ston na Półwyspie Pelješac z miejscowością Komarna na chorwackich wybrzeżu. Prace mają zostać zakończone w 2022 r.

– Władze Republiki Bośni i Hercegowiny wezwały chorwacki rząd do natychmiastowego rozpoczęcia bilateralnych negocjacji w sprawie ustalenia granicy morskiej pomiędzy Chorwacją a Bośnią.

– Nermin Nikšić z bośniackiej partii SDP podkreślił, iż realizacja tej inwestycji wobec sprzeciwu bośniackich władz stanowi naruszenie interesów kraju oraz Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza.

Al-Jazeera

Chorwacja – Zmarł Oliver Dragojević

W Niedzięlę, 29 lipca, w szpitalu uniwersyteckim w Splicie zmarł chorwacki muzyk Oliver Dragojević, miał 71 lat.

– Oliver Dragojević był ikoną chorwackiej muzyki, przyczyną śmierci był nowotwór płuc, z którym
muzyk walczył od roku.

– Pogrzeb muzyka odbył się 31.07, w ostatniej drodze ze Splitu do jego rodzinnej miejscowości płyneło ponad 500 łodzi i statków.

– W pogrzebie udział wzięli prezydent Kolinda Grabar-Kitarović i premier Andrej Plenković.

– Wydarzenia upamiętniające postać Olivera Dragojevića odbyły się również m. in. w Zagrzebiu, Puli i Rjece.

HRT

Chorwacja – Odkryto groby masowe w Zagrzebiu

Na terenie wydziału pedagogicznego Uniwersytetu w Zagrzebiu odkryto 3 groby masowe z 1945 roku.

– Groby odkryto podczas badań terenowych, zleconych przez ministerstwo ds. weteranów na podstawie
doniesień o prawdopodobnym miejscu masowego mordu.

– Badania trwały od 16 do 27 lipca, w tym czasie przeszukano teren o powierzchn 2 800 metrów
kwadratowych.

– W wyniku działań terenowych odkryto szczątki co najmniej 25 osób.

HRT

Bułgaria – Protesty w stolicy

W poniedziałek popołudniu na sofijskich ulicach strajkowały rodziny osób niepełnosprawnych.

– Protest odbył się pod sloganem „System zabija nas wszystkich” i był odpowiedzią na brak działań rządu w zakresie zapewnienia niepełnosprawnym Bułgarom lepszej opieki.

– Rodziny domagają się między innymi bardziej indywidualnego podejścia do planowania wsparcia społecznego i finansowego.

– Na skutek protestów do dymisji podał się minister polityki społecznej Biser Petkow.

Balkan Insight

Bułgaria – Kolejne archeologiczne odkrycie na terenie kraju

Około 20 kilometrów od Płowdiwu odkryto datowany na okres Imperium Rzymskiego trakijski grobowiec.

– Znaleziska dokonał archeolog Kostadin Kisiow.

– Grobowiec ma wymiary 7x7x5 metrów i stanowi część największego na bałkanach kurhanu Małtepe.

– Archeolodzy nie zbadali jeszcze wnętrzna grobowca.

24Chasa

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

Tagi:
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY