Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (10 sierpnia)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się o pracy Stevena Seagala w rosyjskim MSZ, rocznicy akcji „Oluja” (Burza) w Chorwacji oraz związanych z nią kontrowersjach, a także o akcji przeszukań w mediach prywatnych na Białorusi.

Rosja – MSZ zatrudniło Stevena Seagala

Aktor Steven Seagal, znany z występów w filmach sensacyjnych został specjalnym przedstawicielem MSZ Rosji ds. kontaktów humanitarnych USA – Rosja.

– W oficjalnej informacji obowiązki Seagala zostały określone jako: umacnianie stosunków w sferze humanitarnej, współpracę w sferze kultury, sztuki oraz wymian społecznych i młodzieżowych.

– Za swoją pracę aktor nie będzie otrzymywał wynagrodzenia.

– Steven Seagal od listopada 2016 roku posiada rosyjskie obywatelstwo. Jest również obywatelem Serbii i pozostał obywatelem USA.

Lenta.ru

Rosja – Alisa skrytykowała Władimira Putina

Stworzony przez firmę Yandex asystent głosowy Alisa skrytykował Władimira Putina, a następnie zamilkł.

– Na pytanie „Alisa, dlaczego Putin kłamie” asystentka stwierdziła, że odpowiedź jest prosta – Kłamie, bo inaczej nie potrafi, przywykł do tego. Przez przypadek trafił na Kreml, przez przypadek został prezydentem.

– W następnych wypowiedziach Alisa stwierdziła, że majątek Putina ocenia się na 300 miliardów USD, a to że będzie kradł dalej widać po historii z pierścieniem, który otrzymał od jednego z amerykańskich biznesmenów.

– Radość internautów nie trwała długo, gdyż Alisa zamilkła w temacie rosyjskiego prezydenta 6 sierpnia, sugerując aby pytający zmienili temat.

Meduza

Białoruś – Przeszukania w prywatnych mediach

W siedzibach białoruskich mediów prywatnych doszło do przeszukań zorganizowanych przez służby bezpieczeństwa państwa.

– Aresztowano 8 dziennikarzy portalu Tut.by, niezależnej agencji prasowej Biełapan, których następnie wypuszczono. 8 sierpnia Biełsat poinformował o zatrzymaniu kolejnych 5 osób z portalu Realt.by oraz czasopisma „Sielskaja Haspadarka”.

– W przeszukiwanych mediach doszło również do konfiskaty dysków twardych części pracowników. Bezpośrednią przyczyną przeszukań i aresztowań ma być nielegalne wykorzystywanie informacji i materiałów państwowej agencji informacyjnej BiełTA.

– Solidarność z portalem Tut.by wyrazili dyplomaci z Unii Europejskiej oraz USA, którzy odwiedzili siedzibę portalu i rozmawiali z jego właścicielem Jurijem Zisserem.

Biełsat, Tut.by

Ukraina – Pogorszył się stan Oleha Sencowa

Stan zdrowia uwięzionego w Rosji ukraińskiego reżysera znacząco się pogorszył.

– Informacje na temat zdrowia Sencowa przekazała jego siostra, mówiąc że Oleh nie może już wstawać, nie przekazują mu również listów i reżyser przebywa w „informacyjnej próżni”.

– Siostrze przekazano list, w którym Sencow pytał ją, czy ktoś interesuje się w ogóle prowadzoną przez niego głodówką. Ta trwa już 89 dni.

Hromadske

Ukraina – Rusza „kampania wyborcza” w DNR

Według informacji przekazanych przez portal Fakty.ua w separatystycznej Donieckiej Republice Ludowej rozpoczyna się kampania wyborcza.

– Przeciwko obecnie urzędującemu „prezydentowi” DNR występuje dwóch kontrkandydatów. Wymienia się wśród nich byłego oficera SBU, który przeszedł na stronę separatystów w 2014 roku Aleksandra Chodakowskiego, który przewodził batalionowi Wostok oraz Andrieaj Purgina, jednego z ideologów „rosyjskiej wiosny”.

– Co ciekawe, według informacji donieckiego dziennikarza Jurija Kuzniecowa, ani Purgin ani Chodakowski nie zapowiedzieli uczestnictwa w wyścigu o władzę w DNR. Jak twierdzi dziennikarz, Chodakowski nie zamierza wracać do DNR do momentu zmiany władzy, a Purgin nie posiada nawet paszportu DNR.

Fakty.ua

Kosowo/Serbia – Apel NGO w sprawie podziału terytorium Kosowa

Przedstawiciele sektora pozarządowego z Serbii i Kosowa wystosowali apel do Unii Europejskiej oraz wspólnoty międzynarodowej, w którym sprzeciwiają się podziałowi terytorium Kosowa oraz korekty granicy z Serbią opartej na kryterium etnicznym.

– Przedstawiciele ponad 35 serbskich i kosowskich organizacji pozarządowych złożyli swój apel na ręce Federicy Mogherini.

– Aktywiści podkreślają, iż podział terytorium według kryterium etnicznego stanowi niebezpieczną praktykę legitymizacji własności etnicznej nad danym obszarem, co w przeszłości było powodem konfliktów zbrojnych.

Dnevni list

https://dnevni-list.ba/protiv-podjele-kosova-apel-nvo-iz-srbije-i-kosova/

Bośnia i Hercegowina – Trwa kryzys migracyjny

Rząd Czech przekazał władzom w Bośni dotację w wysokości miliona euro na uszczelnienie granic i przecięcia szlaku migracyjnego.

– Dotacja zostanie przeznaczona na zakup wyposażenia i sprzętu dla funkcjonariuszy Straży Granicznej BiH, m. in. na zakup dronów, kamer termowizyjnych oraz urządzeń do rozpoznawania bicia serca, które wykorzystywane są podczas kontroli pojazdów ciężarowych.

– Minister bezpieczeństwa Dragan Mektić podkreślił, iż bośniackie władze uczynią wszystko, aby ochraniać swoje granice przed nielegalnymi imigrantami.

– Według danych bośniackiej policji od początku roku na teren Bośni w sposób nielegalny wkroczyło około 10 tys. osób. Prawdopodobnie od 3 do 4,5 tys. z nich wciąż przebywa na terenie kraju.

– W najcięższej sytuacji są mieszkańcy kantonu uńsko-sańskiego przy granicy z Chorwacją oraz na granicy z Serbią, co spowodowane jest zniesieniem reżimu wizowego dla obywateli Iranu. To właśnie z tego kraju przybywa coraz więcej imigrantów.

Index.hr

Kosowo – Rzekoma blokada jeziora Gazivode

W serbskich mediach pojawiła się informacja pochodząca rzekomo od przedstawicieli rosyjskich służb, którzy stwierdzili, iż Amerykanie planują zajęcie hydroelektrowni Gazivode na północy Kosowa, która jest własnością Serbii.

– Informacja ta zbiegła się w czasie z ćwiczeniami wojsk NATO w Kosowie KFOR, które stacjonowały w pobliżu tego zbiornika wodnego. Hydroelektrownia i jezioro Gazivode są kluczowymi resursami energetycznymi na północy Kosowa.

– Informacje te zostały zdementowane przez dowództwo KFOR’u, który ma wykonywać zwykłe czynności mandatowe.

Al-Jazeera

Serbia – Kontrowersje wokół operacji „Burza”

Podczas corocznych obchodów upamiętniających ofiary operacji „Oluja” (Burza) z 1995 r. prezydent Serbii Aleksandar Vučić stwierdził, iż „Hitler chciał świata bez Żydów, a Chorwaci i ich polityka państwa bez Serbów”.

– Porównanie Chorwacji do hitlerowskich Niemiec wzbudziło kontrowersje w regionie: premier Chorwacji Andriej Plenković zwrócił uwagę na to, iż to reżim Miloševića zaatakował Chorwację, a operacja „Burza” zakończyła serbską okupację.

– Wielu chorwackich polityków podkreśla, iż retoryka serbskiego prezydenta przyczynia się do wzrostu napięć w regionie.

– W trakcie operacji „Burza” w 1995 r. zginęło około 2 tys. osób narodowości serbskiej, a 250 tys. wysiedlono z terytorium Chorwacji.

B92

Albania – Wkrótce nowa baza NATO na Bałkanach

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział budowę nowej bazy lotniczej NATO w Albanii. NATO i rząd Albanii mają zainwestować w budowę 50 mln euro.

– Baza powstanie na terenie jednostki w miejscowości Kucovi i ma być jednocześnie główną bazą albańskiej obrony powietrznej.

Al-Jazeera

Bułgaria – Zagraniczni inwestorzy ściągają do kraju

Jak donosi portal Euronews, Bułgarska gospodarka rozwija się w wyjątkowo szybkim tempie, a wykształcona i kompetentna siła robocza kraju ściąga do niego tłumy inwestorów.

– Wielu inwestorów określa Bułgarię jako „otwartą na biznes”.

– Szczególnie zainteresowanie wzbudza Sofia, która jest „energicznym europejskim miastem i ekonomiczną stolicą Bałkanów”.

– Komisja Europejska ocenia, że rozwój gospodarczy Bułgarii w roku 2018 osiągnie niecałe 4%.

Vesti.bg

Chorwacja – Rocznica akcji „Oluja”

W Kninie, 4 i 5 sierpnia odbyły się uroczystości związane z rocznicą akcji „Oluja”.

– Była to operacja wojskowa chorwackich sił zbrojnych, w wyniku której rozbito wojska tzw. Republiki Serbskiej Krainy.

– W wyniku tej operacji z terenów dzisiejszej Chorwacji wypędzono ok. 150 tysięcy serbskich cywilów.

– Obchody rocznicy tego wydarzenia zostały skrytykowane przez władze w Belgradzie, dla których jest to zbrodnia wojenna.

HRT

 

 

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY