Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (17 sierpnia)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się o podpisaniu historycznego dokumentu regulującego status Morza Kaspijskiego, planowanym zerwaniu wszystkich połączeń drogowych Ukrainy z Rosją oraz krytycznej fazie dialogu Kosowa z Serbią.

Kazachstan – Podpisano konwencję o statusie Morza Kaspijskiego

Szefowie państw „Kaspijskiej Piątki” podpisali w konwencję regulującą status prawnomiędzynarodowy Morza Kaspijskiego.

– Umowa zakłada podział dna morskiego i znajdujących się tam zasobów pomiędzy wszystkie państwa nadbrzeżne, ustanawiając równocześnie swobodę żeglugi na powierzchni.

– Prace nad dokumentem trwały ponad 20 lat, rozpoczęto je w 1996 roku. Według słów Władimira Putina historyczny dokument został stworzony i podpisany w duchu konsensusu.

– Dokument podpisali przedstawiciele Rosji, Iranu, Turkmenistanu, Kazachstanu i Azerbejdżanu.

RIA Novosti

Rosja – Student ze Stawropola ukarany za udostępnienie reportażu o muzeum II wojny światowej w Gdańsku

Student Stawropolskiego Agragnego Uniwersytetu Paweł Karaczauszew został skazany na trzy doby aresztu za udostępnienie na swojej tablicy vk.com reportażu o gdańskim muzeum autorstwa Ilji Warłamowa.

– Udostępniony materiał, opublikowany pierwotnie na stronie blogera varlamov.ru, zawierał zdjęcie flagi III Rzeszy. Studenta oskarżono o rozprzestrzenianie nazistowskiej symboliki.

– W połowie marca Karaczauszewa zabrano z uniwersytetu i przywieziono do budynku prokuratury. Wyznaczono mu karę w wysokości trzech dni aresztu administracyjnego. Po odbyciu kary, student usunął wszelkie treści ze swoich kont w mediach społecznościowych.

Meduza

Białoruś – Łukaszenka o barbarzyńskich działaniach Rosji

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oskarżył Rosjan o „barbarzyńskie zachowania” względem Białorusi.

– „Chcę zachować Homsielmasz. Mamy teraz ciężki okres, a Rosjanie zachowują się po barbarzyńsku w stosunku do nas, mówię o tym publicznie. Domagają się od nas czegoś, jakbyśmy byli ich wasalem, a w ramach EUG, do której nas zaprosili, nie chcą wykonywać swoich obowiązków. I w ten sposób ograniczają konkurencję” – stwierdził białoruski prezydent.

– Prezydent podzielił się swoimi przemyśleniami podczas wizyty w Homlu mówiąc o potrzebie ochrony zakładów produkcyjnych Homsielmasz, które chciałaby zakupić strona rosyjska.

– Według Łukaszenki białoruska gospodarka jest obecnie naciskana z dwóch stron, zarówno z Zachodu, jak i ze strony „starszego brata” na Wschodzie.

Tut.by

Ukraina – Prokuratura żąda 15 lat dla Janukowycza

Prokuratura wojskowa zwróciła się do sądu z prośbą o wyrok 15 lat więzienia dla byłego prezydenta Wikotra Janukowycza w sprawie o zdradę stanu.

– Wniosek zgłosił prokurator Maksym Krym. Zarówno podczas jego wystąpienia, jak i wystąpienia drugiego prokuratora protestowali obrońcy byłego prezydenta.

– Przed rozpoczęciem rozprawy doszło do starcia między adwokatami Janukowycza i policją.

– Janukowycz jest oskarżany między innymi o zdradę stanu, celowe działania mające na celu zmianę granic Ukrainy, działanie na rzecz Federacji Rosyjskiej oraz prowadzenie agresywnej wojny.

Hromadske

Ukraina – Planowane zerwanie połączeń z Rosją

Minister Infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan zapowiedział wstrzymanie jakichkolwiek połączeń z Rosją.

– Omelan powiedział dziennikarzom, że podpisał „historyczny dokument”, który doprowadzi do zamknięcia połączeń między dwoma krajami.

– Celem jest wyłączenie nie tylko połączeń kolejowych, ale również autobusowych łączących Ukrainę i Rosję. Od 2015 roku nie ma połączeń lotniczych między tymi państwami.

– Obecnie trwają już prace nad wstrzymaniem połączeń kolejowych. Ostateczną decyzję, według słów Omelana, ma podjąć Rada Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony oraz rząd.

Hromadske

Kosowo – Krytyczna faza dialogu z Serbią

Prezydent Kosowa Hashim Thaci podkreślił, iż dialog Priszitny i Belgradu znajduje się w krytycznej fazie, w szczególności z powodu zapowiadanego przeprowadzenia oficjalnej demarkacji granic Serbii i Kosowa.

– Thaci dodał, iż celem kosowskich władz nie jest podział etniczny oraz stworzenie „drugiej Republiki Serbskiej” na terenie Kosowa, lecz przemyślane przeprowadzenie granicy pomiędzy obydwoma krajami.

– Thaci zdementował także pogłoski o zaplanowanej interwencji kosowskiej policji na północy kraju, która miałoby zając etnicznie serbskie gminy, nazywając je szkodliwą propagandą Belgradu.

Danas

Chorwacja – Problem przemytu imigrantów

Chorwacki minister spraw wewnętrznych Davor Bozinovic zwrócił uwagę na rosnący problem przemytu imigrantów przez terytorium Chorwacji.

– Bozinovic podkreślił, iż przemyt imigrantów stał się dla zorganizowanych grup przestępczych opłacalny na równi z handlem narkotykami. Dodał on także, iż większość z migrantów, którzy próbują przekroczyć chorwackie granice to imigranci ekonomiczni, którzy nadużywają europejskiej polityki azylowej.

– W opinii ministra, przemyt imigrantów i działalność zorganizowanych grup przestępczych stanowi jedno z największych wyzwań dla bezpieczeństwa kraju.

Al-Jazeera

Macedonia – Wizyta dowódcy NATO na Europę

Dowódca sił NATO w Europie generał Curtis Scaparrotti udał się z oficjalną wizytą do Skopje. Scaparrotti pogratulował macedońskim władzom znacznego postępu na drodze integracji z siłami sojuszu.

– Podczas spotkania z premierem Zoranem Zaevem, Scaparrotti podkreślił znaczenie porozumienia grecko-macedońskiego, które określił mianem wzoru rozwiązywania problemów bilateralnych dla krajów regionu.

Nezavisen

Czarnogóra – List gończy za byłym agentem CIA

Władze Czarnogóry rozpisały list gończy za byłym agentem CIA Josephem Assadem, który miał uczestniczyć w przygotowaniu zamachu na premiera Milo Djukanovicia w 2016 r.

– Assad miał być członkiem zorganizowanej grupy, która próbowała doprowadzić do zamachu stanu 16 października 2016 r. oraz odsunięcie od władzy ugrupowania Front Demokratyczny, co miało zapobiec wstąpieniu Czarnogóry do NATO.

– Mężczyzna ten miał otrzymać zlecenie polegające na zaplanowaniu ewakuacji ważnych osobistości z placu przed parlamentem oraz zainstalowanie sprzętu zakłócającego działanie telefonów.

Bljesak

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

Tagi:
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY