Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (24 sierpnia)

  • Bez kategorii
Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się o nowym rządzie na Białorusi, 100 dniach głódówki Ołeha Sencowa oraz zamknięciu kontrowersyjnego obozu dla dzieci w Serbii.

Białoruś – Nowy rząd na Białorusi

Prezydent Alaksandr Łukaszenka zdymisjonował dotychczasowego premiera i powołał nowy rząd na Białorusi.

– Nowym premierem został Siarhiej Rumas, który dotychczas kierował białoruskim Bankiem Rozwoju.

– Ze stanowiskiem pożegnali się również dotychczasowi wicepremierzy (4 z 5) oraz czterej ministrowie, przede wszystkim związani z sektorem gospodarczym. Stanowisko utrzymał dotychczasowy minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej.

– Zmiana w rządzie jest uznawana za utrzymanie kursu reform gospodarczych i umacniania niezależności gospodarczej Białorusi od Rosji.

OSW

Łotwa – Ruszają wielkie manewry wojskowe

Na Łotwie zaczynają się największe od czasu przywrócenia niepodległości manewry wojskowe „Namejs 2018”. Żołnierze będą ćwiczyli obronę przed elementami wojny hybrydowej.

„Będzie to największe szkolenie wojskowe od czasu odzyskania przez Łotwę niepodległości, podczas którego będziemy testować gotowość sił zbrojnych do obrony Łotwy przed wszelkimi zagrożeniami. Ćwiczenia te są okazją do szkolenia nie tylko Narodowych Sił Zbrojnych, ale sił obronnych Łotwy jako całości, ponieważ nasi sojusznicy będą w nie również zaangażowani” – powiedział łotewski szef obrony, generał porucznik Leonids Kalnins.

– Podczas ćwiczeń zostaną uwzględnione doświadczenia z wydarzeń na Ukrainie, dlatego będą zawierać elementy wojny hybrydowej, w szczególności spontaniczne zamieszki. Początkowo zamieszki zostaną stłumione przez struktury spraw wewnętrznych, a następnie siły zbrojne przyjdą im z pomocą.

– Jak dodaje Kalins, „Nie będziemy opracowywać scenariusza przeciwko konkretnemu krajowi, ponieważ przygotowujemy Narodowe Siły Zbrojne do obrony Łotwy przed jakimkolwiek zagrożeniem”.

– Ćwiczenia „Namejs 2018” odbędą się od 20 sierpnia do 2 września z udziałem łotewskich żołnierzy, obrony terytorialnej, oddziałów rezerwowych, sił porządkowych i sojuszniczych żołnierzy na terytorium całej Łotwy.

Leta.lv / Delfi.lv

Łotwa / Estonia – Odszkodowania od ZSRR

Łotwa i Estonia szukają możliwości uzyskania od Rosji odszkodowania za wyrządzone przez ZSRR szkody.

– Ministrowie sprawiedliwości Łotwy i Estonii – Dzintar Rasnačs i Urmas Reinsalu – w dniu 21 sierpnia podpisali wspólne oświadczenie, w którym podkreślili możliwość wystąpienia z roszczeniem o odszkodowanie wobec Federacji Rosyjskiej jako prawnego następcy ZSRR.

– W dokumencie podpisanym na wspólnym posiedzeniu obu rządów podkreślono, że Łotwa i Estonia szanują pamięć ofiar reżimów okupacyjnych oraz że przywiązują wagę do współpracy w celu utrwalenia i zrozumienia dziedzictwa historycznego, aby zapewnić bezpieczeństwo, demokrację oraz zasady państwa prawa.

– Ministrowie Estonii i Łotwy zapoznali się z prawnymi badaniami nad możliwością podjęcia dalszych kroków z punktu widzenia prawa międzynarodowego.

– Z kolei, członek komisji spraw zagranicznych Rady Federacji Rosyjskiej Oleg Morozow oznajmił, że nie ma żadnych podstaw prawnych do żądania odszkodowania wobec Rosji za „sowiecką okupację”. Według Morozowa nie ma podstaw prawnych, ze względu na to, iż sam fakt „okupacji” nie istniał. Dodał, że kraje te były regionami ZSRR o wysokim standardzie życia.

Delfi.lv

Rosja – 100 dni głodówki Sencowa

Ukraiński więzień polityczny Ołeh Sencow prowadzi swoją głodówkę już ponad 100 dni. Protestuje i domaga się wypuszczenia wszystkich Ukraińców więzionych na terytorium Federacji Rosyjskiej.

– Stan zdrowia Sencowa jest coraz gorszy. Według informacji jego adwokata Dmitrija Dinsa praktycznie nie wstaje już z łóżka i jak sam mówi, czuje że nadchodzi jego śmierć.

– W ciągu ponad 3 miesięcy głodówki ukraiński reżyser stracił około 30 kilogramów masy ciała.

– Władze rosyjskie odmawiają uwolnienia Sencowa, odrzuciły między innymi list matki artysty z prośbą o ułaskawienie syna. Ołeh Sencow został oskarżony przez stronę rosyjską o terroryzm.

Gazeta.pl

Ukraina – 5-godzinny bój na Ługańszczyźnie

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o 5 godzinnych walkach w okręgu Ługańskim między siłami Ukrainy i ługańskimi separatystami.

– Uderzenie rozpoczęło się od ataku separatystów na posterunek obserwacyjny sił zbrojnych Ukrainy. Podczas walk separatyści wykorzystali artylerię oraz moździerze.

– W starciu zginęło 4 ukraińskich żołnierzy, a 7 zostało w różnym stopniu rannych.

– Do walk doszło w pobliżu miejscowości Krymskie, około godziny drogi od Ługańska.

Hromadske

Macedonia – Raport OBWE przed referendum

Przedstawiciele misji OBWE w Macedonii oczekują wzrostu napięć w kraju w związku z referendum dotyczącym porozumienia z Grecją i zmiany nazwy kraju na Republika Północnej Macedonii.

– Z raportu OBWE wynika, iż przebieg referendum, które ma odbyć się 30 września w Macedonii, może zostać zakłócony wskutek narastającej presji politycznej oraz zagranicznych aktorów wpływających na lokalna scenę polityczną.

– Pytanie, które będzie przedmiotem referendum zostało sformułowane poprawnie, jednakże zaniepokojenie wzbudzają ogólne nastroje polityczne w kraju – brzmi ocena OBWE.

– Według raportu, większość respondentów spodziewa się prób wywarcia presji na Albańczykach, którzy stanowią znaczny procent osób uprawnionych do głosowania.

Danas

Bośnia i Hercegowina – Decyzja parlamentu RS o raporcie nt. Srebrenicy

Wysłannik ONZ Adam Dieng ocenił decyzje o odrzuceniu raportu nt. zbrodni ludobójstwa w Srebrenicy jako “krok wstecz” dla całej Bośni i Hercegowiny.

– W 2004 r. Komisji ds. Srebrenicy przedstawiła raport, w którym uznała masakrę tysięcy boszniackich chłopców i mężczyzn przez Armię Republiki Serbskiej za ludobójstwo.

– Serbskie władze odrzuciły raport i zażądały uformowania nowej komisji, która ponownie zbada wydarzenia, które miały miejsce w Srebrenicy w 1995 r.

– Dieng stwierdził, iż decyzja serbskich władz o odrzuceniu raportu podkopuje praworządność, sabotuje wysiłki ofiar wszystkich narodowości w uznaniu prawdy o wojnie w Bośni oraz świadczy o regresie w bośniackiej polityce.

– Ponadto, decyzja ta wpłynie niekorzystnie na nastroje przed wyborami, które odbędą się 7. października.

Otisak

Serbia – Serbskie MSW zamyka kontrowersyjny obóz dla dzieci

Serbski minister spraw wewnętrznych Nebojša Stefanović zlecił zamknięcie obozu dla dzieci w pobliżu Zlatiboru z powodu możliwych nadużyć wobec dzieci oraz zaniepokojenia opinii publicznej.

– W ostatnim tygodniu lokalne i zagraniczne media opublikowały nagrania z pierwszego obozu dla dzieci zorganizowanego przez “serbskie i rosyjskie grupy patriotyczne i stowarzyszenia weteranów”.

– Kontrowersje wzbudził fakt, iż około obóz miał charakter wojskowy i nacjonalistyczny. Dzieci miały się uczyć m. in. obsługi broni palnej.

– Przedstawiciele rosyjskiej paramilitarnej grupy E.N.O.T. Korp, która odpowiada za organizację obozu oświadczyli, iż w przyszłości będą oni organizować na terenie Serbii podobne wydarzenia, jednakże z dala od opinii publicznej ze względu na tendencyjność przekazu.

Chorwacja – Strajki w stoczniach

W stoczni „Uljanik” w Puli oraz „3.maj” w Rijece trwa strajk pracowników, którzy nie otrzymali wynagrodzenia za ostatni okres. Strajkujący żądają także zmian w zarządzie stoczni.

– Premier Andrej Plenković podkreślił, iż sytuacja w stoczniach jest obecnie kluczowym tematem politycznym i ekonomicznym. W styczniu br. rząd Chorwacji udzielił stoczni w Puli 90 mln kredytu, który zabezpieczył 7 miesięcy funkcjonowania stoczni.

– W strajku uczestniczy ponad 4,5 tys. osób.

– Stoczniowcy zapowiedzieli strajk generalny.

Al-jazeera

 

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Honorata Konon, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

Tagi:
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY