Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (31 sierpnia)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się o planowanym zerwaniu umowy o przyjaźni między Rosją i Ukrainą, terminie wejścia Chorwacji do strefy Schengen oraz wystąpieniu Władimira Putina w sprawie reformy emerytalnej.

Rosja – Putin o reformie emerytalnej

Władimir Putin wystąpił z orędziem do narodu w sprawie kontrowersyjnej reformy emerytalnej. Zapowiedział, że reforma jest Rosji niezbędna i nie da się jej uniknąć.

– Putin stwierdził, że reforma podnosząca wiek emerytalny Rosjan jest nieunikniona. W czerwcu rząd rosyjski zaproponował, aby mężczyźni przechodzili na emeryturę w wieku 65 lat, a kobiety w wieku 63 lat.

– Starając się poprawić nastroje wokół reformy Putin zaproponował złagodzenie podwyżki wieku emerytalnego kobiet z 63 do 60 lat. Obecnie mężczyźni w Rosji przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, a kobiety 55.

– Planowana reforma emerytalna chociaż rozłożona w czasie spotkała się z niezwykłym oporem rosyjskiego społeczeństwa. Według badan Centrum Lewady jest jej przeciwne prawie 90% Rosjan.

TVN24BiS

Białoruś – Polsko-białoruska współpraca wojskowa?

Przedstawiciele resortów obronnych Polski i Białorusi spotkali się w nadgranicznym Brześciu i rozmawiali o możliwościach współpracy sił zbrojnych obydwu krajów.

– Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Obrony Białorusi rozmowy dotyczyły planowania dwustronnej współpracy wojskowej, a w programie dnia znalazły się aktualne zagadnienia bezpieczeństwa międzynarodowego i regionalnego.

– Stronę polską reprezentował szef Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych Ministerstwa Obrony Narodowej płk Tomasz Kowalik.

Ministerstwo Obrony Białorusi

Ukraina – Koniec przyjaźni z Rosją

MSZ Ukrainy przygotowało dokumenty dla zerwania porozumienia o przyjaźni z Federacją Rosyjską.

– Informację o gotowości do wypowiedzenia umowy przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin. Według jego słów pakiet jest już gotowy i zostanie w najbliższym czasie zostanie oficjalnie przedstawiony.

– 23 sierpnia prezydent Petro Poroszenko zapowiedział, że Ukraina jest prawnie gotowa do wystąpienia z umowy o przyjaźni z Federacją Rosyjską. Strona rosyjska uznała tę zapowiedź za „nierozumną”, jednak Siergiej Ławrow odmówił dalszych komentarzy do czasu, gdy Ukraina nie wykona konkretnych kroków.

– Umowa między Rosją i Ukrainą tworzy ramy współpracy prawnomiędzynarodowej między tymi państwami, zakłada strategiczne partnerstwo, wzajemne uznanie granic oraz zakaz wykorzystywania swojego terytorium w sposób mogący zaszkodzić drugiej stronie porozumienia.

Hromadske

Litwa/Łotwa/Estonia – Znane media finansowane przez Kreml

Dziennikarze śledczy Re: Baltica we współpracy z BuzzFeed News i międzynarodowymi dziennikarzami, odkryli, że pozornie niezależne media w krajach nadbałtyckich finansowane są z rosyjskich źródeł.

– Kreml ma finansować trzy portale: baltnews.lv, baltnews.ee, and baltnews.lt.

– Okazuje się, że strony internetowe są własnością RT (dawniej Russia Today), która – jak podaje LSM  – jest maszyną propagandową Kremla. Zostało to odkryte przypadkiem, dzięki śledztwu w sprawie uchylania się od opodatkowania oraz fałszerstwa.

LSM

Łotwa – Prorosyjski aktywista usłyszał zakaz opuszczenia kraju

Aleksander Goponenko, znany prorosyjski aktywista na Łotwie, po czterech miesiącach aresztu zostaje zwolniony.

– W kwietniu tego roku usłyszał trzy zarzuty: podżeganie do nienawiści etnicznej, działania skierowane przeciwko niepodległości Łotwy oraz pomoc obcemu państwu w działaniach skierowanych przeciwko Łotwie.

– Po zwolnieniu z aresztu prokuratura zastosowała wobec niego środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczenia kraju.

LETA

Serbia/Kosowo – Nowe granice państw

We wrześniu br. ma nastąpić kontynuacja rozmów prezydenta Serbii Aleksandra Vučicia oraz prezydenta Kosowa Hahsima Thaci na temat korekty granic obydwu państw. Z nieoficjalnych informacji wynika, iż negocjacje dotyczą wymiany terytorium północnego Kosowa oraz tzw. Doliny Preševa.

– Informacje te wywołały zaniepokojenie lokalnych, jak i zagranicznych aktorów – 3 byłych Wysokich Przedstawicieli dla BiH – Carl Bildt, Paddy Ashdown oraz Christian Schwarz-Schilling – wystosowało list do Federicy Mogherini, w którym przestrzegają oni przed kolejnym „wykrawaniem granic” na Bałkanach, co może doprowadzić do kolejnego konfliktu zbrojnego oraz posłużyć jako precedens dla Republiki Serbskiej oraz Ukrainy.

– Przeciwko korekcie granic opowiedziała się także kanclerz Niemiec Angela Merkel.

– Kwestia zmiany granic poróżniła także premiera Kosowa Ramusha Haradinaja, który zagroził interwencją zbrojną w przypadku próby wytyczania nowych granic oraz prezydenta Hashima Thaci, który uczestniczy w negocjacjach. Także przedstawiciele kosowskiej opozycji zażądali zwołania nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu oraz uchwalenia rezolucji, która wyklucza prezydenta z negocjacji w sprawie terytorium Kosowa.

Al-Jazeera Balkans

Serbia – Lider Ruchu Czetnickiego w areszcie

Bratislav Živković, znany jako lider Ruchu Czetnickiego w Serbii został zatrzymany z powodu zarzutu o werbowanie obywateli Serbii do udziału w walkach na terenie Ukrainy po stronie serbskich separatystów.

– Śledztwo przeciwko Živkoviciowi oraz pięciu innym obywatelom Serbii, którzy mieli uczestniczyć w walkach na terenie Doniecku i Ługańska, prowadzi także ukraińska prokuratura generalna.

– Serbowie mieli przyłączyć się do ultraprawicowej organizacji „Unite Continentale”.

– Nie istnieją oficjalne dane o tym, ilu obywateli Serbii wyjechało ukraiński front, jednakże szacuje się, że mogło być to nawet kilkaset osób.

– Do lutego br. Wyższy Sąd w Belgradzie wydał aż 28 wyroków skazujących dla osób uczestniczących w walkach poza granicami państwa.

Blic

Bośnia i Hercegowina – Negatywna reakcja Rosjan w sprawie Prilepina

Rosyjska ambasada w Sarajewie wydała oświadczenie, w którym krytykuje decyzje Agencji Wywiadu i Bezpieczeństwa BiH, którą zakazano wstępu na terytorium BiH rosyjskiemu pisarzowi Zaharowi Prilepinowi.

– Prilepin, który miał być gościem honorowym podczas spotkania literatów w Bibliotece Narodowej w Banja Luce został zatrzymany na przejściu granicznym Rača pomiędzy Serbią a Bośnią.

– W ocenie bośniackich służb, Prilepin ma stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, porządku publicznego oraz stosunków ze wspólnotą międzynarodową. Z informacji medialnych wynika, że powodem zatrzymania Prilepina jest uczestnictwo w walkach na terenie Doniecka.

– Decyzję tę skrytykował także Milorad Dodik, nazywając ją „antyrosyjską histerią”.

Klix

Czarnogóra – Nieformalny szczyt szefów państw Bałkanów Zachodnich

W miejscowości Drač w Czarnogórze odbył się 5. nieformalny regionalny szczyt premierów państw Bałkanów Zachodnich, którego gospodarzem był premier Albanii Edi Rama.

– W spotkaniu uczestniczyli szefowie państw Albanii, Czarnogóry oraz Kosowa. Obecny był także komisarz Johannes Hahn.

– Główną osią rozmów było kreowanie wspólnej strategii integracji europejskich, implementacji regionalnego obszaru gospodarczego oraz Porozumienie o roamingu.

– Premier Kosowa Ramush Haradinaj poruszył także temat korekty granic z Serbią, krytykując obecną politykę prezydenta Hashima Thaci. Stwierdzenie to jednak spotkało się z prośbą Hahna, o niekomentowanie toczących się negocjacji.

Politika

Chorwacja – Przystąpienie do Schengen do 2020 r.

Podczas konferencji prasowej z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła słowa uznania dla chorwackich służb reagujących na obecny kryzys uchodźczy oraz wyraziła swoje poparcie dla przystąpienia Chorwacji do strefy Schengen.

– Władze w Zagrzebiu chcą przystąpić do strefy do końca 2020 r.

– Druga oficjalna wizyta Plenkovicia w Niemczech upłynęła pod znakiem debaty na temat Planu Akcyjnego Lepszej Współpracy.

– Podczas wizyty Plenkovicia w Niemczech spotkał się on także z przedstawicielami Niemieckiej Komory Handlowej i Gospodarczej, a głównym przedmiotem rozmów była współpraca gospodarcza Niemiec i Chorwacji.

Deutsche Welle

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Honorata Konon, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

Tagi:
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY