Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (7 września)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiesz się o reakcji MSZ na dyskryminację polskiego szkolnictwa na Białorusi, oficjalnych zarzutach, które Wielka Brytania postawiła Rosji w sprawie otrucia Skripali, a także o wsparciu Unii Europejskiej dla dialogu Serbii i Kosowa.

Białoruś – Reakcja MSZ na apel Związku Polaków na Białorusi

Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi zaapelował do Prezydenta Białorusi w sprawie dyskryminacji polskich dzieci, których nie przyjęto do jedynej w Wołkowysku Polskiej Szkoły.

– W Apelu do Prezydenta Aleksandra Łukaszenki podniesiono, że w roku szkolnym 2018/2019 odmówiono przyjęcia do pierwszej klasy wołkowyskiej Szkoły Średniej Nr 8 z polskim językiem nauczania 13 polskich dzieci.

– Miesiąc przed incydentem, Marszałek Senatu RP podczas wizyty na Białorusi porozumiał się władzami lokalnymi. Te obiecały, że w nadchodzącym roku szkolnym do pierwszych klas szkół polskich w Grodnie i Wołkowysku zostaną przyjęte wszystkie dzieci chętne do podjęcia nauki w tych placówkach.

– Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wydało 1 września oświadczenie w sprawie ograniczenia liczby dzieci przyjętych w tym roku do miejscowej szkoły polskiej. W oświadczeniu MSZ ubolewa nad zaistniałą sytuacją i liczy na to, że władze lokalne Białorusi znajdą rozwiążą tę sprawę.

Znadniemna

Białoruś – Chiński rating Białorusi w górę

Białoruska ambasada w Chinach z dumą informuje, że Białoruś została włączona do “suwerennego rankingu kredytowego” przygotowywanego przez agencję China Chengxin International Credit Rating Co., Ltd.

– W nowym rankingu kredytowym Białoruś zajęła od razu pozycję AA+ z perspektywą stabilną.

– Równocześnie agencja ustaliła rating dla białoruskiej gospodarki na poziomie BBg. Taką samą pozycją wśród gospodarek europejskich może się pochwalić Hiszpania.

– Chińscy analitycy docenili w swoim rankingu wyjście z dwuletniej recesji oraz ostatnie sukcesy Białorusi związane z konsolidacją państwowego budżetu.

Tut.by

Rosja – Anglia stawia zarzuty w sprawie Skripala

Wielka Brytania oficjalnie oskarżyła Rosję o zorganizowanie zamachu na Siergieja Skripala i jego córkę, w którym wykorzystano gaz bojowy Nowiczok.

– Brytyjska prokuratura stwierdziła, że posiada wystarczające dowody dla postawienia zarzutów wobec dwóch mężczyzn Aleksandra Pietrowa i Rusłana Boszyrowa, których zidentyfikowała jako agentów GRU.

– W pokoju hotelowym, który zajmowali mężczyźni znaleziono ślady substancji, którą otruto Skripali.

– Doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow stwierdził, że trudno mu określić co strona brytyjska próbuje przekazać Rosji w tej sprawie. Jak stwierdził, nazwiska podejrzanych nic mu nie mówią, zwłaszcza że Scotland Yard przyznał, że mogą to być pseudonimy.

Lenta, Onet

Ukraina – Misja MFW na Ukrainie

Do Kijowa przyjechała oficjalna misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego na czele z Ronem van Rodenem. Mają zdecydować, czy Fundusz powinien wypłacić Ukrainie następną transzę kredytu.

– Misja ma trwać od 6 do 19 września. W jej trakcie ma dojść do “omówienia ostatnich działań gospodarczych oraz polityki gospodarczej”.

– Jak informuje pełniąca obowiązki Ministra Finansów Oksana Markarowa rozmowy mają dotyczyć otrzymania kolejnej transzy kredytu o wartości prawie 2 mld. USD, a także współpracy Ukrainy z MFW po 2019 roku.

– Umowa Ukrainy z MFW ma obowiązywać do 2019 roku, a w jej ramach Ukraina miała otrzymać 17,5 mld USD, natomiast do chwili obecnej otrzymała tylko 8,7 mld USD.

Hromadske

Łotwa – Rosja przeprowadzi największe szkolenie wojskowe od lat 80.

Jesienią tego roku Rosja zamierza przeprowadzić manewry militarne, które zdaniem Ministra Obrony Sergeia Szojgu będą największymi od lat 80. i zaangażują 300,000 żołnierzy oraz 1,000 militarnych statków powietrznych.

– Manewry Vostok-2018 odbędą się od 11 do 15 września we wschodniej Rosji. Wezmą w nich udział również Chiny oraz Mongolia.

– W tej chwili nie ma powodu, aby Łotwa martwiła się o Vostok-2018 – manewry wojskowe, które Rosja planuje zorganizować we wrześniu, powiedział Łotewski Szef Obrony, Generał Porucznik Leonids Kalnins

– Łotewskie Siły Zbrojne śledzą sytuację w sąsiednim kraju – powiedział generał porucznik Kalnins. Manewry Zapad wcześniej odbywały się wzdłuż granic Morza Bałtyckiego, natomiast te są planowane w regionach wschodnich Rosji. Nie oznacza to jednak, że sytuacja jest mniej monitorowana. W tej chwili nie ma powodów do poważnych zmartwień lub niepokoju w łotewskim społeczeństwie”.

Leta.lv

Kosowo/Serbia – Poparcie UE dla porozumienia

Wysoki przedstawiciel unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini oświadczyła, iż Unia Europejska poprze każde porozumienie pomiędzy Serbią a Kosowem, o ile będzie ono zgodne z prawem międzynarodowym.

– Podczas konferencji prasowej po nieformalnym spotkaniu szefów dyplomacji krajów unii oraz państw bałkańskich, Mogherini wyraziła nadzieję, iż porozumienie uda się osiągnąć do końca trwania mandatu obecnej Komisji Europejskiej.

– Jednym z głównych tematów spotkania było porozumienie serbsko-kosowskie, który zostanie także poruszony podczas kolejnej rundy dialogu między Kosowem a Serbią w przyszłym tygodniu w Brukseli.

Al-Jazeera Balkans

Kosowo – Powołano rządowy zespół ds. negocjacji z Serbią

Rząd Kosowa mianował członków zespołu, który uczestniczyć będzie w kolejnej rundzie dialogu Belgradu i Prisztiny w Brukseli w nadchodzących dniach. To odpowiedź premiera Ramusha Haradinaja na obecną politykę prezydenta Kosowa Hashima Thaci.

– Przewodniczącym grupy został mianowany Fatmir Limaj, a jego zastępcą Enver Hoxhaj. W zespole znajdą się także czterej przedstawiciele partii opozycyjnych oraz jeden przedstawiciel sektora cywilnego.

– Jednakże, głównym negocjatorem będzie prezydent Kosowa Hashim Thaci, a po stronie serbskiej prezydent Aleksandar Vučić.

– Pomimo tego, iż premier Ramush Haradinaj oświadczył, iż od tej pory to rządowy zespół przejmie odpowiedzialność za dialog z Serbią, w mediach dominują opinie, iż rola zespołu ma charakter symboliczny, gdyż w najistotniejszej części debaty mają uczestniczyć jedynie prezydenci Kosowa i Serbii oraz przedstawiciele unii.

Slobodna Evropa

Macedonia – Rozpoczęła się kampania przed referendum

W Macedonii rozpoczęła się kampania mająca zachęcić obywateli do głosowania w referendum, które odbędzie się 30 września br. Premier Zoran Zaev wyraził nadzieję, iż obywatele Macedonii „podejmą właściwą decyzję”.

– Według sondaży, ponad połowa osób uprawnionych do głosowania głosować będzie „za”, a 20% przeciwko porozumieniu z Grecją.

– Zaev podkreślił, iż historyczne porozumienie otworzy drogę Macedonii do UE i NATO.

Blic

Chorwacja – Dołączenie do misji NATO „Sea Guardian”

Pierwszy okręt chorwackiej marynarki wojennej „RTOP-41 Vukovar” dołączy do misji NATO na Morzu Śródziemnym „Sea Guardian”. 50-osobowy kontyngent chorwackich żołnierzy, który zasili szeregi żołnierzy sojuszu, wypłynął z portu w Splicie 3 września br.

– Operacja, w której będzie uczestniczył chorwacki kontyngent potrwa od 5 do 21 września.

– Zadania wykonywane w trakcie operacji mają charakter niebojowy, zgodnie z ustaleniami sojuszu podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. Celem operacji jest przeciwdziałanie terroryzmowi, nielegalnej migracji oraz zagrożeń dla bezpieczeństwa żeglugi śródlądowej.

Cro Time

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Małgorzata Wołowicz, Honorata Konon, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Zuzanna Małecka, Martyna Staśko i Krzysztof Grabiec.

Tagi:
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY