Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Magdalena Oskiera, Piotr Drabik

Przetrwają tylko dziennikarze z pasją

Zamiast siedzieć z założonymi rękami, chcą rozwiązać najpoważniejsze problemy. Młodzi dziennikarze z Polski i Ukrainy poprzez warsztaty i podobne projekty chcą naprawić błędy swoich starszych kolegów po fachu.

Tekst powstał w ramach wymiany młodzieżowej „(ME)dia and (YOU)th. Let’s build the tr(US)t”, sfinansowanej ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

Fala medialnych manipulacji (tzw. fake newsów), niskie płace oraz presja ze strony rządzących i właścicieli redakcji. To tylko kilka wyzwań, z którymi muszą się na co dzień zmagać dziennikarze w Polsce i na Ukrainie. Do tej listy dochodzą również inne problemy. Nad Wisłą to między innymi rosnąca polaryzacja między zwolennikami obozu rządzącego i opozycją. Na Ukrainie bardzo silna rosyjska propaganda i oligarchowie, traktujący dziennikarzy jak marionetki.

Dlaczego pomimo tych problemów i dylematów tak wielu młodych ludzi wciąż planuje związać swoją przyszłość z mediami? Zapytaliśmy o to uczestników polsko-ukraińskiej wymiany dziennikarzy i blogerów „(ME)dia and (YOU)th. Let’s build the tr(US)t”.

Autor: Hennadii Hryshyn

„Fake news jest obecnie najważniejszym problemem dla naszych mediów. Chciałabym, żeby to się zmieniło” – zapewnia Veronika Kashinskaya. 22-latka mieszka we Lwowie i pracuje w lokalnej telewizji oraz stacji radiowej. Jej zdaniem dziennikarze nie powinni służyć władzy lub ślepo pisać jedynie dla wybranej grupy odbiorców. „Media muszą być niezależne” – podkreśla.

Autor: Hennadii Hryshyn

Veronika nie chce czekać, aż ktoś rozpocznie zmiany w ukraińskim dziennikarstwie. Postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. We Lwowie założyła szkołę dla młodych dziennikarzy „Become a journalist in a new space”. Trwające dwa miesiące szkolenie obejmuje około dziesięciu różnych tematów — od reportaży po artykuły prasowe. Inicjatywa ta ciągle się rozwija i jest współfinansowana przez lokalne władze.

Autor: Hennadii Hryshyn

„Nasza generacja może zrobić to lepiej” – tak o przyszłości dziennikarstwa na Ukrainie mówi nam Alexandra Semenchenko. 20-latka z Kijowa, opowiedziała o przepaści pomiędzy dziennikarzami wychowanymi jeszcze w Związku Radzieckim, a tymi pamiętającymi tylko niepodległą Ukrainę. „Zwłaszcza po rewolucji godności z 2014 roku młodzi dziennikarze są bardziej odpowiedzialni za walkę z fałszywymi informacjami i propagandowymi treściami” – przyznaje Alexandra, która na co dzień pisze artykuły na temat kultury. Planuje pomóc w tym swoim rówieśnikom, organizując cykl warsztatów z fact checkingu.

„Problemy są, ale nie liczą się w istotny sposób, kiedy naprawdę chce się być dziennikarzem. Spełnienie zawodowe jest najważniejsze” – podkreśla Gabriela Polak. W ocenie 21-letniej dziennikarki z Krosna wyniki przyszłorocznych wyborów parlamentarnych okażą się kluczowe dla mediów w Polsce. „Jeśli media prywatne nie będą przychylne władzy, to będzie robione wszystko, żeby je uciszyć” – twierdzi Polak, która pisała do tej pory głównie o sporcie i polityce. Chciałaby zrealizować własny projekt na temat mediów społecznościowych oraz projektowania kampanii reklamowych.

Autor: Hennadii Hryshyn

Poza głównymi problemami w polskim dziennikarstwie 21-letni Krystian Pyszniak dodaje, że istnieje ogromna grupa ludzi, która nie ma swojego miejsca w medialnych relacjach. „Chciałbym założyć swój kanał na YouTubie i pokazywać w nim nieznane szerzej, a bardzo interesujące postacie. Podczas pobytu w Warszawie wpadł mi do głowy pomysł nakręcenia historii muzyków grających na ulicy” – wyjaśnia Krystian, który ma swoją audycję w studenckim radiu w Toruniu.

Nasi rozmówcy nie wierzą, że problemy w mediach w obu krajach uda się rozwiązać bardzo szybko. „Potrzeba 7-10 lat, żeby na Ukrainie powstał model nowego dziennikarstwa” – uważa Alexandra. Natomiast w ocenie Krystiana wszystko zweryfikuje rynek. „Przetrwają tylko ci dziennikarze, którzy naprawdę mają pasję” – podkreśla.

Wszystkie teksty uczestników projektu można przeczytać w naszym e-book’u: Media and Youth Lets build the trust_book

Facebook Comments
Zdjęcie główne: Autor: Hennadii Hryshyn

Tematy: sąsiedzi,
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY