Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

Polsko-litewska wymiana młodzieży w rocznicę Unii Lubelskiej

W dniach 12-17 maja br. w Suchej Beskidzkiej odbyła się polsko-litewska wymiana młodzieży pn. „Polish-Lithuanian Common Wealths”. Wzięły w niej udział 24 młode osoby, które podczas projektu zastanawiały się m.in. nad dziedzictwem Unii Lubelskiej, której 450. rocznicę zawarcia obchodzimy w 2019 r.

Projekt był inicjatywą zaplanowaną, przygotowaną i realizowaną przez polsko-litewską grupę młodzieży skupioną wokół Fundacji Energia dla Europy oraz organizacji studenckiej „Tilia” działającej w Wilnie.

 

W czasie projektu uczestnicy i opiekunowie sięgali w przeszłość, by naprawiać teraźniejszość i tworzyć lepszą przyszłość. Wykorzystali do tego wyjątkową okoliczność, jaką jest 450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej, wspaniałego przykładu współpracy Polaków i Litwinów. Wspólna analiza wydarzeń historycznych oraz tekstów kultury, które łączą obydwa narody, dostarczyła nie tylko wiedzy teoretycznej, ale pozwoliła także stworzyć zupełnie nowe płaszczyzny do współpracy.

 

Projekt został zrealizowany za pomocą metod edukacji pozaformalnej, dobranych w taki sposób, aby jak najlepiej zintegrować grupę i doprowadzić do wypracowania przez młodzież jak najbardziej wartościowych rezultatów. Należą do nich m.in. poradnik poświęcony współpracy polsko-litewskiej oraz rekomendacje dotyczące jej usprawniania.

 

Zachęcamy do pobrania poradnika, rekomendacji oraz listy fiszek projektowych.

 

Projekt otrzymał dofinansowanie z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Facebook Comments
Zdjęcie główne: FEDE
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY